21 kwietnia 2017, Karol Żebruń

Kamera sferyczna GoPro Fusion - po raz pierwszy nie Hero, ale też odważnie

Kategoria: Foto Gadżety, Tematyka: Kamery sportowe GoPro, Producenci: GoPro

GoPro pokazuje przedsmak tego co czeka w drugiej połowie roku, czyli zapowiedź swojej pierwszej kamery dedykowanej sferycznemu wideo.

Firma GoPro jako producent urządzeń do rejestracji obrazu kojarzyła się nam dotychczas z kamerami sportowymi marki Hero. I prawidłowo, bo innych kamer jak te z rodziny Hero nie było. GoPro Fusion, choć nie pierwsza próba zaistnienia w świecie sferycznego wideo, to pierwsza próba wprowadzenia produktu dedykowanego, który nie bazuje na zwykłych kamerach GoPro Hero.

GoPro Fusion - zapowiedź

To co GoPro pokazało nam na razie to jedynie przedsmak, bo oficjalna premiera czeka nas dopiero w drugiej połowie 2017. Zdjęcia produktu wyglądają jeszcze tajemniczo, a informacje na temat specyfikacji są dość skąpe, ale już wiadomo że:

 • kamera zarejestruje filmy rozdzielczości 5.2K (jak to pięknie brzmi, prawda?) przy klatkarzu 30 kl/s
 • z filmów sferycznych będzie można wyciąć zwykłe wideo przeznaczone dla tradycyjnych monitorów, wyświetlaczy - posłuży temu technologia OverCapture

Rozwiązanie kompaktowe, dla konsumenta

GoPro Fusion wykorzystuje obiektywy zintegrowane w pojedynczej obudowie, o rozmiarach porównywalnych do kamer Hero. Dużo poręczniejsze porównaniu z takim na przykład GoPro Omni, które składało się ze specjalnej klatki i zainstalowanych w niej 6 kamer GoPro Hero. Tak by pokryć polem widzenia całą sferę.

Były też inne pomysły, z jeszcze większą liczbą kamer, ale ze względu na cenę i wspomniane rozmiary, raczej nie kierowane do przeciętnego konsumenta. A GoPro Fusion ma trafić właśnie do takiego odbiorcy.

Tym razem GoPro nie będzie awangardą w branży, kamery sferyczne mają w swojej ofercie już najwięksi branży mobilnej, a ta łączy się z branżą sportowych gadżetów. Tym co zadecyduje o powodzeniu (lub porażce) będzie jakość obrazu i funkcjonalność całego urządzenia (a także cena). Czekamy.

Niecierpliwi (ale profesjonalnie zajmujący się rejestracją filmów sferycznych) mogą już teraz spróbować aplikować do GoPro, by wziąć tego lata udział w programie przedsprzedażowych testów (kamera trafi do sprzedaży jesienią).

Źródło: GoPro

Sonda

GoPro Fusion będzie...?

 • 14
 • 3
 • 8
 • 3
 • 4
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • Q'bot, #

  Zaraz... z wideo wynika, że to coś będzie lewitować nad użytkownikiem? O_o

 • Inspirion, #

  No i to jest właśnie ta nowa przełomowa technologia :D

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.