21 września 2017, Mateusz Tomczak

Potwierdziło się, Google wykupuje część HTC - zapłaci 1,1 mld dolarów

Kategoria: Mobile Telefony Smartfony, Tematyka: Google rzeczywistość rozszerzona HTC Na Topie, Producenci: Google HTC

Google samemu zajmować będzie się smartfonami Pixel, które do tej pory tylko projektowało, a przygotowywanie zlecało właśnie HTC.

Kilka dni temu pisaliśmy o bardzo niskich notowaniach HTC, które w sierpniu tego roku zanotowało najmniejsze przychody od 13 lat. W tym samym tekście sugerowaliśmy, że sytuacje wykorzystać może Google i rzeczywiście tak się dzieje. Znamy szczegóły.

Oficjalnie ogłoszono, iż HTC i Google dopięły szczegóły transakcji opiewającej na 1,1 mld dolarów. Wprawdzie Tajwańczycy nie zostali przejęci całkowicie i nadal pozostaną w branży mobilnej, ale Google wykupiło całkiem sporo.

Przede wszystkim, Google samemu zajmować będzie się smartfonami Pixel, które do tej pory tylko projektowało, a przygotowywanie zlecało właśnie HTC. W związku z tym do Google przenieść ma się około 2 tysięcy dotychczasowych pracowników HTC (głównie z działu badań i rozwoju). Poza tym wydając wyżej wymienioną kwotę, Google zdobywa niewyłączną licencję na własności intelektualne HTC.

Pixel

HTC był wieloletnim partnerem Google i stworzył jedne z najpiękniejszych, najlepszych urządzeń dostępnych na rynku. Jesteśmy podekscytowani i nie możemy doczekać się powitania członków zespołu HTC, którzy dołączą do Google aby rozwijać kolejne innowacje i usprawnić przygotowywanie produktów z kategorii sprzętu konsumenckiego." - Rick Osterloh, Senior Vice President of Hardware w firmie Google

Obydwie firmy podkreślają wieloletnią współpracę i zapewniają o obustronnych korzyściach omawianej transakcji. Co zyskuje Google widać jak na dłoni, ale jak wyglądać będą dalsze losy HTC? Padają zapewnienia, że pokaźny zastrzyk gotówki pomoże w realizacji planów związanych z nowymi smartfonami oraz dalszym rozwojem technologii VR. Pozostaje życzyć powodzenia.

Źródło: blog.google, cultofandroid

Komentarze

 • Q'bot, #

  Nie wiem czy to dobrze dla HTC... sporo chłopa im ubyło, czyli sami już nic nowego nie dadzą rady wymyślić :/

 • Tomasz Słowik, #

  Tak jakby w ciągu ostatnich kilku lat wymyślili coś faktycznie istotnego. Od dawna się mówi, że HTC zbliża się do granicy swojego istnienia, a to wygląda na jeden z dowodów. W przypadku Motoroli Google też zostawiło sobie "jajogłowych" i dostęp do patentów. A samo logo sprzedało po niedługim czasie.

 • zou77, #

  Kiedyś HTC to był ogromny potencjał, szkoda że przespali gdy byli liderem na rynku urządzeń inteligentnych. Wygrał otwarty system Android i iOS. Nie mniej jednak marka z dużym potencjałem bardzo kibicuje, nie tylko z sentymentu

 • Maxdamage, #

  Tak jak Motorolę: kupić, wydoić z patentów, sprzedać dalej.

 • HomeAudio, #

  Sam miałem kilka telefonów HTC - i w tamtych czasach to była klasa sama w sobie. Obecnie HTC jest jednym z wielu i od dawna niczym się nie wybija. Dla Google wciąż najważniejsze są patenty w tej firmie i nowe technologie. Na pewno spuścizna HTC Vive była łakomym kąskiem - w końcu VR to technologia przeżywająca ogromny rozwój w ostatnich latach - i tutaj Google może spodziewać się sporych zysków. Czyżbyśmy byli świadkami początku POWAŻNEJ konkurencji na polu VR dwóch potentatów rynku - Facebook'a i Google? Ciekawie ciekawie :)

 • HomeAudio, #

  A jednak byłem w błędzie. Google nie rusza działu VR firmy HTC:

  http://www.htc.com/...-09-21-htc-google/

  "...HTC will also continue to build the virtual reality ecosystem to grow its VIVE business, while investing in other next-generation technologies, including the Internet of Things, augmented reality and artificial intelligence...."

  "...ensuring continued innovation within our HTC smartphone and VIVE virtual reality businesses. We believe HTC is well positioned to maintain our rich legacy of innovation and realize the potential of a new generation of connected products and services..."

  ...więc HTC miało trochę oleju w głowie sprzedając nierentowny dział - dostaną spory zastrzyk gotówki pod nowe technologie VR/Augument Reality/AI ;)

 • kokosnh, #

  Wyobraźcie sobie telefony jakości HTC z 4-5 letnim wsparciem oprogramowania na czystym androidzie, to będzie coś...
  Tylko pytanie jak z cenami, powinno być niby taniej niż ostatnie telefony od google.

 • Tomasz Duda, #

  Google Pixel był robiony przez HTC.

 • kokosnh, #

  no właśnie o tym mówię, powinno być taniej niż ostatni telefon od google produkcji HTC...

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap