19 stycznia 2018, Wojciech Kulik

Wolne strony stracą wysokie pozycje w Google

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Internet, Tematyka: Google Internet w firmie Mobilna strona firmy SEO, Producenci: Google

W lipcu aktualizacji doczeka się algorytm mobilnej wyszukiwarki Google, decydujący o tym, jak wysoko w wynikach wyświetlają się poszczególne strony internetowe. Te, których ładowanie trwa bardzo długo, nie będą znajdowały się zbyt wysoko.

W dzisiejszym zabieganym świecie to, jak szybko ładuje się strona internetowa ma ogromne znaczenie dla użytkownika (oraz firmy, do której ta strona należy). Jeśli ma czekać w nieskończoność na wczytanie się wszystkich elementów, czytelnik wybierze inną witrynę. I Google mu w tym pomoże.

Google ciągle poprawia swoje algorytmy, które odpowiadają za to, jak wysoko w wynikach wyszukiwania pojawiają się dana strona. Kluczowe jest jej dostosowanie do aktualnych standardów i rozmaitych urządzeń, bardzo istotne są wiarygodne i pomocne treści, a od lipca ważne będzie również to, jak szybko się ładuje.

Szybkość ładowania strony nie będzie priorytetową cechą, ale będzie brana pod uwagę – po to, by wyeliminować z wyników serwisy, których odwiedzenie nie będzie dla mobilnego użytkownika komfortowym doświadczeniem. To dobra zmiana dla nas wszystkich i motywacja dla tych, którzy odpowiadają za działanie stron. 

Jak sprawdzić, czy strona ładuje się wystarczająco szybko, czy też warto postarać się o optymalizację? Firma Google udostępnia w tym celu narzędzie PageSpeed Insights, które nie tylko ocenia witrynę, ale też podpowiada, co można poprawić. Na swoim oficjalnym blogu gigant z Mountain View przypomina też o narzędziu Lighthouse oraz bazie Chrome User Experience Report

Źródło: Google Webmaster Central Blog. Ilustracja: mcmurryjulie/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • Barubar24, #

  jakieś dupne te narzędzie Google do analizy:

  Szybkość działania strony
  Unavailable

  Ale szybko ja wczytało. O co chodzi?

 • Lister, #

  Też wrzuciłem tę konkretną stronę do analizy i kicha :)
  Ale już podanie strony głównej daje info, że o ile na słuchawki jest dobrze (zielono), to na komputery jest to wolna krowa :D

 • specialboy, #

  Czyli nie mam się o co martwić. Index.php mojej strony posiada napis 404.

 • Lister, #

  A po kiego podajesz w adresie index.php?
  Ale swoją drogą ciekawe to 404 :)

 • kitamo, #

  heh wrzuccie benchmark.pl ;)

 • Hans Olo, #

  Kolejna manipulacja, która poszukujących oddala od poszukiwanej informacji, a przybliża do informacji, której dostawca jest przy kasie.

 • simon5555, #

  Wygląda jak manipulacja, ale de facto pomoże to programistom i webdesignerom. Nawet jeśli większość klientów buduje strony automatami albo używa gotowe ale niezbyt zoptymalizowane szablony, to ich strony pójdą w dół w wyszukiwaniach. Wtedy do akcji wkroczą webdesignerzy którzy zamiast na projektowaniu stron, będą zarabiać na ich poprawianiu/optymalizacji :)

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.