9 października 2018, Wojciech Kulik

To już koniec Google+, a powodów jest kilka

Kategoria: Ciekawostki Internet, Tematyka: Google Na Topie, Producenci: Google

Uruchomiony siedem lat temu serwis Google+ przestanie być dostępny dla zwykłych użytkowników za 10 miesięcy. Nie dość, że nie cieszył się dużą popularnością, to jeszcze dochodzą do tego obawy związane z prywatnością.

Orkut, Dodgeball, Latitude, Jaiku, Google Buzz… – firma Google próbowała już wiele razy osiągnąć sukces na polu portali społecznościowych i dopiero w przypadku Google+ wydawało się, że przynajmniej w pewnym stopniu może się to udać. Dziś wiemy już, że się nie uda, a sam serwis zostanie wyłączony w przyszłym roku.

Koniec Google+ - portal zostanie zamknięty

Wraz z końcem sierpnia 2019 roku serwis Google+ zostanie wyłączony dla zwykłych użytkowników. Ci, którzy korzystają z niego w celach biznesowych, będą mogli na nim pozostać, ale jak długo – tego nie wiadomo.

Firma Google nie ukrywa, że „Plus” okazał się porażką. Nie przyciągnął do siebie zbyt wielu użytkowników, a tych, z którymi się udało, nie zachęcił do szczególnie aktywnego korzystania. We wpisie na oficjalnym blogu czytamy, że sesje 90 proc. odwiedzających serwis osób trwają krócej niż 5 sekund. Nie ma się więc co dziwić, że rozwój usługi od dłuższego czasu nie był zbyt intensywny, ale podstawowy problem jest inny… 

Dane użytkowników Google+ były zagrożone

Jednym z głównych, a na pewno bezpośrednim powodem, dla którego zdecydowano się na zamknięcie Google+ jest fakt, że prywatność użytkowników została narażona na niebezpieczeństwo, o czym najpierw poinformował The Wall Street Journal, a co gigant z Mountain View potwierdził.

Otóż okazało się, że przez kilka lat dane prawie pół miliona użytkowników oznaczone jako „prywatne”, mogły zmieniać się na „widoczne” dla kilkuset aplikacji korzystających z API usługi. Firma Google zapewnia, że nie odnotowała żadnego wycieku i że załatała lukę, gdy tylko dowiedziała się o niej w marcu tego roku, ale pozostaje faktem, że zataiła tę informację.

Źródło: Google Blog, The Wall Street Journal, Business Insider

Komentarze

 • tarzinio, #

  Trochę za późno, dane już wypadły.

 • Nazir50, #

  Nie przejmuj się , strachy na lachy xD
  Zmień tylko hasło do poczty i yt :)

 • BrumBrumBrum, #

  nie wypadło ich tyle co na FB. poza tym wielka szkoda, wystarczyło zrobić kilka różnych interfejsów, a być może jakąś wirtualną usługę bazującą na tym samym api ale innym frontendzie WEB. szkoda.

 • Q'bot, #

  A ja korzystam do dziś.. i co teraz? ;/

 • Nazir50, #

  Nic korzystaj do końca xD
  Najlepiej hasło jeszcze udostępnij w profilu publicznym to się wszyscy zalogują
  Buhahaha

 • Nazir50, #

  Ja już dawno to całe G+ wywaliłem w usługach Google a w smartfonach usuwam aplikację tak jak inny syf FB , Instagram, Snapchat , itp.itd

 • vatmhj, #

  Dane podstawowym problemem? Przecietny uzytkownik nawet nie bedzie sie zaglebiac w to co sie dzieje z jego danymi, podstawowym problemem G+ jest to ze nikt tam nie siedzi, kazdy korzysta z FB, ewentualnie twittera, ludzie nie mieli powodu żeby nagle przerzucać się na propozycje od Googla; gdyby rejestracja tam nie byla konieczna w celu utworzenia konta na YT itd, watpie zeby G+ uzbieralo chociazby 20% obecnych uzytkownikow

 • HardCorak, #

  A tak naprawdę zamykają przez 1 powód - zbyt mała popularność.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.