22 stycznia 2015, Paweł Maziarz

GOODRAM zapowiada ofensywę na rynek dysków SSD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski SSD, Tematyka: Wilk Elektronik GOODRAM M.2, Producenci: GOODRAM

Jakie dyski SSD planuje wydać GOODRAM w 2015 roku?

GOODRAM Iridum Pro dysk SSD

Choć marka GOODRAM głównie jest kojarzona z pamięciami RAM, oprócz tego oferuje m.in. dyski SSD. W tym roku polski producent planuje poszerzyć asortyment o kolejne serie.

Jeżeli chodzi o linię C (konsumencką), producent planuje wprowadzić do niej jeszcze serię CX200. Dyski zostaną wyposażone w kontroler Phison PS3110-S10 i kości pamięci Toshiba TLC NAND wykonane w 19-nanometrowym procesie technologicznym (2. generacja). Wydajność prezentuje się całkiem przyzwoicie, bo transfery mają sięgać 540/510 MB/s (odczyt/zapis). Znacznie wzrosła też liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę, bo będzie ona dochodzić do 85 000 IOPS (dla odczytu i zapisu).

Premiera dysków CX200 została zaplanowana na maj tego roku, ale ich ceny jeszcze nie są nam znane. W ofercie na pewno będą dostępne modele o pojemności 240 GB, 480 GB i 960 GB, ale planowany jest też model 2 TB.

GOODRAM - dyski SSD z serii C

Oprócz tego producent planuje wprowadzić całkowicie nową linię produktów Iridium dla graczy i entuzjastów. Podstawowa seria Iridium będzie skupiać modele o pojemności 120 GB, 240 GB i 480 GB – wszystkie mają bazować na kontrolerze Phison PS3110-S10 i kościach Micron MLC NAND. Wydajność nieco wyższa od serii CX200, bo transfery sekwencyjne będą dochodzić do 550/530 MB/s (odczyt/zapis), a liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę do 86 000/90 000 IOPS. Premiera nośników została zaplanowana na luty, a ich ceny powinny odpowiadać tym z serii C100.

GOODRAM Irydium Pro - dysk SSD płytka PCB
Próbka inżynieryjna dysku GOODRAM Iridium Pro z kontrolerem Phison PS3110-S10

Dla bardziej wymagających klientów przygotowano serię Iridium Pro, która również ma bazować na kontrolerze Phison PS3110-S10, lecz w tym przypadku zostanie on połączony z kośćmi Toshiba 19 nm (2. gen) MLC NAND. Wydajność dysków będzie jeszcze wyższa, bo transfery sięgną 560/535 MB/s, a liczba IOPS 100 000/90 000. Dyski trafią do sprzedaży w lutym i będą dostępne w wersjach o pojemności 240 GB, 480 GB i 960 GB (być może też 2 TB). Dokładna cena jeszcze nie jest nam znana, ale na pewno będzie wyższa od serii Iridium.

GOODRAM - dyski SSD z serii Iridium

Na sam koniec coś dla najbardziej wymagających klientów – seria Iridium Ultimate, ale już w postaci dysków pod M.2 (korzystających z interfejsu PCI-Exprtess 3.0 x4). Na niewielkiej płytce drukowanej znajdzie się kontroler Phison PS5007 i kości Toshiba 19 nm (2. gen) MLC NAND. W tym przypadku można liczyć na jeszcze wyższą wydajność, bo transfery sięgną 2500/1200 MB/s, a liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę 300 000 IOPS (dla odczytu i zapisu). Na ich premierę przyjdzie nam jednak poczekać aż do czerwca. Producent przygotowuje wersje 240 GB, 480 GB i 960 GB, a być może pojawi się jeszcze 2 TB. Cena? Na pewno nie będzie niska :)

Źródło: GOODRAM, inf. własna

Komentarze

 • kremowykac, #

  SSD 2TB. Srogo.

 • neXt___, #

  Sroga to będzie cena.

 • disturbedone, #

  eee tam 2TB co to jest? Pfff.. na drugim zdjęciu, które przedstawia modele jest 960TB :D

 • Raptor77, #

  Mnie wystarczy Iridium Ultimate 240GB z takimi transferami

 • znik70, #

  ja też bym celował w 240tke. ciekawe po ile będą, i jak z trwałością.

 • barwniak, #

  No cóż, przyszłość to M.2, chyba, że przyjmie się SATA Express. Z drugiej strony laptopy buduje się coraz cieńsze. Kubatura M.2 jest sporo mniejsza jak obudowy 2,5" nawet tych 5mm.
  Do PC wystarczy karta na slot PCI-e do której można włożyć M.2.

 • Franz, #

  Też tak uważam.
  Zastanawia mnie jedynie to, dlaczego te dyski maja ceny sporo wyższe od typowych SSD w postaci napędu 2,5" - przecież jak to widać nawet w powyższym artykule często są w nich te same pamięci i kontrolery. Wzrost wydajności nie wynika z jakichś niesamowitych nowych technologi, ale z różnicy w przepustowości między SATA, a PCIE.
  Jedyne wyjaśnienie to chciwość producentów.

 • LeCzarny, #

  a mSATA to co, pies?

 • Franz, #

  Pies co już uciekł - w nowych laptopach nie ma już złącz mSata są za to M.2 - czasami nawet 3 szt., na płytach łównych do blaszaków też już nie ma mSATA.

 • LeCzarny, #

  Niedługo nic nie będzie się opłacało kupić na długie lata, bo co model to inne złącze.

 • TotallyNormal, #

  mSATA / mPCI-ex było grubo ponad dekadę. Faktycznie strasznie szybko się zmienia.

 • LeCzarny, #

  Naucz się pierw liczyć.
  mSATA (mini-SATA) to oficjalnie zaprezentowany 21 września 2009 typ złącza SATA
  dekada = 10 lat
  2015 - 10 = 2005 a nie 2009.

  Nie masz się czego przyczepić trollu?

 • TotallyNormal, #

  Pomyliło mi się z intel turbo memory zaprezentowaną w laptopach z 2005. Te karty jednak korzystały z mPCI-ex, które jest fizycznie niczym nie różni się od mSATA. Późniejsze laptopy domyślnie wspierały jeden i drugi standard w tym samym gnieździe.

 • barwniak, #

  Niestety różnią się. Wprawdzie można przystosować dysk mSATA do pracy na złączu mPcie, ale do tego potrzeba już lutownicy :)

 • arteek84, #

  Po co się tak prujesz młody?

 • LeCzarny, #

  Masz jakieś problemy, że się do dialogu innych osób wtrącasz, nie wnosząc nic do tematu? Nie mniej, dziękuję za komplement - jestem i czuję się bardzo młodo. Ty za to, mimo wieku 31 lat (o ile w profilu to prawda), wypowiadasz się infantylnie i co gorsza chamsko. Odejdź proszę i nie wracaj.

 • Defan, #

  Tak z ciekawości - jak nazywa się odpowiednik Iridium Ultimate dostępny obecnie na rynku?

 • Towarzysz Komisarz, #

  Iridium to oni zapowiadali już we wrześniu na IFA. Miały być "zaraz dostępne"... jak widać "zaraz" to "cztery momenty" :D

 • Balrogos, #

  Co mi po tych transferach po 250m/s mi wystarczy za to chialbymw tej samej cenie miec pojemniejszy SSD.

 • edmund, #

  Ciekawe czy do Iridium zrobią przejściówkę do desktopa?

 • Paweł Maziarz, #

  Prawdopodobnie będzie w zestawie ;)

 • Omega93, #

  CX200 960TB ? chyba pomyłka ;)

 • arteek84, #

  Czy ja wiem :)

 • Głowa, #

  Na pewno miało być GB

 • Vieworld, #

  IridiumPro bardzo ciekawy, obstawiam jednak ceną na poziomie M550 co zabije goodrama na starcie... jedyne co może zdziałać to wsadzać te dyski do zestawów komputerowych w sieciówkach bo w innym przypadku większość kupi sprawdzone mx100/m550/m6s/pro/840/850 i praktycznie na tym lista się kończy

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)