13 stycznia 2018, Wojciech Kulik

Auto bez kierownicy i pedałów - GM chce ruszyć z masową produkcją

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: samokierujące się samochody Motoryzacja General Motors

Koncern General Motors chce, by w 2019 roku na amerykańskie drogi wyjechały samokierujące się samochody bez kierownicy i pedałów.

Władze General Motors uważają (w czym nie są zresztą odosobnione), że najsłabszym ogniwem jest człowiek – to przez niego dochodzi do wypadków i należy zminimalizować jego udział. Dlatego twierdzą, że samokierujące się auta powinny nie tylko jak najszybciej powstać, ale też być pozbawione kierownicy i pedałów. 

Koncern planuje wystartować z masową produkcją takich samochodów i wprowadzić je na drogi bardzo szybko, bo już w przyszłym roku. Na zewnątrz będą wyglądały dość typowo (pomijając konieczny sprzęt na dachu), ale wewnątrz panuje (dziś nie do pomyślenia) symetria…

Podczas gdy nie mamy jeszcze właściwie dobrze jeżdżących samochodów autonomicznych z kierownicą i pedałami, General Motors chce wprowadzić pojazd bez tych elementów. Aby uzyskać na to zgodę postanowił, że początkowo auta będą jeździć tylko po określonych trasach.

Swoją prośbę o wydanie pozwolenia General Motors argumentuje też licznymi systemami bezpieczeństwa, jakie mają być częścią nowego samochodu (jeśli macie ochotę, możecie zapoznać się z obszerną publikacją w języku angielskim na ten temat). 

Samokierujące się samochody mogą mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Zanim staną się standardem minie jednak wiele lat, ale dzięki takim ambitnym projektom jak ten General Motors, jest szansa na przyspieszenie procesu. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko trzymać kciuki.

Źródło: The Verge, General Motors, Fortune

Komentarze

 • mleczan, #

  Bez pedałów? A co na to lewackie środowiska? GM jest rasistą!

 • kokosnh, #

  ten clickbait

 • PL_SBX, #

  1. Kto odpowiada za błąd w systemie/kolizję/wypadek?
  2. Dlaczego wszyscy chcą pozbyć się człowieka jednocześnie zabijając jakiekolwiek motosporty?
  3. Co gdy jakieś czujniki zostaną zmylone przez pogodę?

  Motoryzacja idzie w złym kierunku :c

 • Foxy the Pirate, #

  1. Zapewne producent samochodu.
  2. W jaki sposób miało by to zabić wszystkie "motorsporty"?
  3. Dokładnie to, co stałoby się w przypadku człowieka. Z tym tylko, że tutaj prawdopodobieństwo popełnienia błędu jest wielokrotnie mniejsze.

 • anemus, #

  Dokładnie 27,14x większe gwoli ścisłości ;P
  To, że samochody autonomiczne są bezpieczniejsze to mit podsycany przez działy marketingowe. Tak jednak nie jest. Mają wyjątkowo dużo wpadek mimo, że wszystkie w USA mają restrykcyjne ograniczniki prędkości (w zależnie od stanu 20 lub 25mph czyli 32-40 km/h) i poruszają się raczej w mniej problematycznych obszarach (zgoda na testy te kwestie precyzuje).

 • baca130, #

  https://www.spiders...ntra-czlowiek.html

  a początku nic nie jest idealne, ale jakby w przyszłości spowodowało to choćby 50% mniej wypadków to o pół miliona więcej uratowanych ludzi(w których może to być jakiś nasz znajomy, członek rodziny, czy też my sami).

 • Marek1981, #

  Pamięta ktoś film: I, robot? Coraz bardziej idziemy w tym kierunku.

 • Michał 06, #

  Mogą se nafiukać ,nic nie zastąpi auta z kierownicą i manualem i tylnym, w zimę ;)

 • PIRAT_PL, #

  GM chce chyba przyprawić o zawał kierowców.
  Jak można pozbawiać człowieka takiej przyjemności...

 • Sweew, #

  Nie kupuj takich aut to nadal będziesz miał tą przyjemność :)

 • PIRAT_PL, #

  Mam nadzieję że te auta zaczną być popularne jak już będę w lokalu m2 na piętrze -1 (2 metry pod ziemią) ;)
  No i tak + 3 dni dla pewności że umarłem.
  Fakt że zdecydowana większość wypadków to wina ludzkiego błędu czy też po prostu pisząc człowieka i jeśli auta w pełni autonomiczne będą jeździć jak te testowane w stanach (0 kolizji spowodowanych z winy komputera) no to bezpieczeństwo znacznie się poprawi.
  Ale z drugiej strony cała przyjemność jazdy będzie skończona.
  Jak chce się jeździć to w mieście jest komunikacja miejska, Taxi nie trzeba do tego autonomicznego auta a w cenie biletów transportu miejskiego to w życiu człowiek nie wyjeździ tyle co te auta będą warte.

 • eltra, #

  To nie tak kiedyś może nie być wyboru i co wtedy zrobisz ?

 • PIRAT_PL, #

  Zostaje kupić rower, komunikacja miejska albo taxi/uber.
  Obym tylko do tego nie dożył...

 • anemus, #

  Włąściwie dużo wskazuje na to, że producenci przeszarżują i raczej nie będziesz mógł wybrać autonoma bo na jakiś czas zapewne zostaną zakazane.

 • rahl_r, #

  Jak będziesz zapir....ać w robocie a potem w domu to w drodze z pracy też zechcesz sobie odpocząć.

 • PIRAT_PL, #

  Ja dojeżdżam po 15 km na stronę plus jeżdżę busem dziennie od 100 do 200 km i jakoś jazda mi nie obrzydła.
  Jedyne co to muszę prywatnego na automat zmienić bo w korkach to machanie biegami bywa uciążliwe :P
  Generalnie jeżdżenie super sprawa.
  Czasami jak w nocy spać nie mogę (weekend czy jakieś wolne) to biorę kluczyki, wsiadam do auta i machnę sobie małą trasę z Poznania do Komornik i z powrotem.
  Ja tam lubię przejażdżki zwłaszcza takie bez celu...

 • supervisor, #

  Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o... ubezwłasnowolnienie człowieka.

 • Marek1981, #

  Oby się nie okazało, że sztuczna inteligencja uzna nas za zagrożenie i zacznie zabijać. Czynnik ludzi to także dusza i dokonywanie wyborów nie zawsze racjonalnych - często niewytłumaczalnych logicznie, ale trafnych

 • Brunon_Wayward, #

  Ciekawy jestem jak to będzie wyglądało w sytuacjach nietypowych, np. wjazd na prom, gdzie ktoś z obsługi kieruje nas na konkretny pas, czy "o jaki ładny widok, zatrzymajmy się w tym wjeździe na pole/drogę gruntową na zdjęcie!".

 • Vengir, #

  „początkowo auta będą jeździć tylko po określonych trasach.”

  W sumie to lipa i bym czegoś takiego nie kupił, dopóki nie będzie bardziej wszechstronne, ale hej, oto jest.

 • Tasslehoff, #

  "podjedziesz po mnie?"
  "nie mogę bo moje auto tamtędy nie jeździ"
  :D

 • ifeelveryblah, #

  Bez pedałów? Przecież to dyskryminacja.

 • eltra, #

  To mało powiedziane ktoś już to zgłosił???? Ale auta ze skrzynia manualną to już dewiacja 3 pedały? Ja preferuję standardowy lewackie model rodziny auto że skrzynia automatyczna gdzie są 2 pedały:)

 • AkaRyupl, #

  No i GM wymyśla głupoty... Po co komu pojazd, którego nie można kierować? Rozumiem, że istnieją ludzie, którzy nie lubią jeździć, ale dla nich jest autobus, pociąg, tramwaj etc., a takie samochody będą czymś takim. Mam nadzieję, że nie zastąpią wszystkich samochodów w przyszłości tymi dziwactwami i elektrykami, bo smutna to będzie przyszłość (i niebezpieczna)...

 • Foxy the Pirate, #

  Te komputery
  Te dziwactwa

  Całe szczęście, że piwniczka jest przestronna i bez okien.

 • eltra, #

  I fajnie i nie fajnie ja kupię dopiero jak to będzie wpełni autonomiczne i dojadę wszędzie gdzie będę chciał i trasa jaka ja wybiorę . Ale też uważam że powinna być możliwość jazdy samemu ponieważ lubię jeździć a taka autonomia mi rano by pasowała np jade do pracy pakuje się do auta i mogę dalej spać dojeżdżam i mnie budzi a popołudniu siadam sam za wajchę i jadę do domu moim zdaniem kluczową rzeczą na początku będzie możliwość jazdy samemu i automatycznie . Bo tak to trochę rewolucja na siłę a ludzie tak samo jak i ja tego nie lubią.. hehehe a tak żartem żeby przypadkiem jakiegoś dlc nie zrobili :P "przepraszam ale przejazd krakowska jest niemożliwy gdyż nie masz odblokowanie lokalizacji" oplata za lokalizacje jedyne 19,99 xD

 • anemus, #

  Zasadniczo to nie powinno być na to zgody na obecnym etapie rozwoju. Co do GM to po prostu chwytają się brzytwy widząc ratunek przed bankructwem w żucie na taśmę i systemie auto jako usługa pozwalającej obedrzeć o wiele bardziej klienta z kasiory niż sprzedaż i wyeliminować jego kaprysy oraz uciążliwy rynek wtórny. Na razie machlojki księgowe pozwalają księgować straty raz na parę kwartałów co pozwala robić dobrą minę do złej gry, a kasiora od
  PSA trochę odwlekła widmo bankructwa. W GM od dawna niezależnie od wyników sprzedaży finansowo na tym nie najlepiej wychodzą.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.