12 marca 2018, Mateusz Tomczak

Czytnik linii papilarnych zintegrowany z ekranem - Samsung na „nie”, Nokia na „tak”

Kategoria: Mobile Telefony Smartfony, Tematyka: Samsung Nokia, Producenci: Samsung Nokia

Przynajmniej jeśli mówimy o najbliższej przyszłości. Nieoficjalne informacje na temat modeli Galaxy Note 9 i Nokia 9 sugerują odmienne plany producentów.

Czytnik linii papilarnych to element, który trafia do zdecydowanej większości nowych smartfonów. Od dawna mówiło się, iż z czasem zostanie on zintegrowany z ekranem, ale póki co odważnie stawia na to jedynie Vivo (Vivo X20 Plus UD czy Vivo APEX). Co z innymi producentami?

Jeśli wierzyć ostatnim doniesieniom, Samsung w najbliższej przyszłości podobnego rozwiązania nie zastosuje. Miało ono trafić do Galaxy Note 9, ale wedle analityka Ming-Chi Kuo ostatecznie tak się nie stanie. Wprawdzie testy trwają od dawna, ale Koreańczycy mają być z nich niezadowoleni, wspomina się o kilku problemach technologicznych. A skoro Samsung nie będzie w tym przypadku pionierem, woli poczekać i zastosować czytnik linii papilarnych zintegrowany z ekranem dopiero w momencie, w którym jego zdaniem działać będzie idealnie.

Najwidoczniej mniejsze kłopoty napotyka podczas prac Nokia, a właściwie mające prawa do tej marki HMD Global. Od miesięcy spekuluje się na temat modelu Nokia 9, który w najbliższych miesiącach doczekać powinien się premiery. 5.7-calowy wyświetlacz 18:9 oferować ma tu nie tylko wąskie ramki, ale i zintegrowany czytnik linii papilarnych.

Jak już zaznaczyliśmy, są to informacje nieoficjalne, ale jeśli powyższy scenariusz doczeka się realizacji to chyba mało kto będzie zaskoczony.

Źródło: sammobile, phonearena, steemkr (foto)

Sonda

Interesujące rozwiązanie?

 • 57
 • 30
 • 9
 • 1
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • taki_jeden, #

  Ten "czytnik linii papilarnych" w VIVO to na dobrą sprawę aparat, który robi zdjęcie Twojego palca i porównuje z tym co ma z kalibracji. W sumie jeden z najsłabszych możliwych.

 • Finear, #

  no i niestety widać to pod ekranem
  nie pod każdym kątem ale jednak

  moim zdaniem lepiej poczekac az technologia dojdzie do takiego puntu że jej implementacja w flagshipie nie bedzie miała żadnych wad (w każdym razie w przypadku samsunga i topowych modeli)

 • kokosnh, #

  Jesteś pewien że widać, sensor jest umieszczony całkowicie za ekranem i patrzy przez panel OLED więc nie powinno być widać nic, bo nie ma żadnej fizycznej ingerencji w ekran.
  Nie miałem w rękach jeszcze tego typu urządzenia, ale zdaje mi się że to konkurencyjne rozwiązania było widać i o tym myślisz.

 • taki_jeden, #

  JerryRigEverything rozbierał VIVO i dokładnie go pokazywał. Tak, widać pod odpowiednim kątem. Pokazał do kamery i sam to też powiedział. Ogólnie nie mówię, że to jakaś straszna sprawa, ale ja raczej bym poczekał. Szczególnie, że ten czytnik nie jest jakiś rewelacyjny. Nie zawsze łapie i jest sporo wolniejszy niż standardowe w przycisku np.


  https://www.youtube.com/watch?v=D-rLwzFXcko

 • kokosnh, #

  Hmm czyli widać go pod ekranem, patrząc przez wyłączony panel OLED (no bo przepuszcza światło), według mnie nie jest to żadna wada, chyba że używamy telefonu jako lusterka.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.