13 marca 2018, Wojciech Kulik

Gadu-Gadu ma nowego, polskiego właściciela

Kategoria: Ciekawostki Internet, Tematyka: Gadu Gadu Komunikatory Na Topie, Producenci: Gadu Gadu

„To początek procesu przenoszenia usługi z powrotem do Polski” – napisał Roman Remus, dyrektor generalny firmy England.pl, która oficjalnie już jest nowym właścicielem usługi Gadu-Gadu.

Niewiele zostało z dawnej popularności Gadu-Gadu – najpierw twórcy tego komunikatora sami zrazili użytkowników (czyniąc z niego przeładowany funkcjami kombajn), a później nadszedł Facebook i jego Messenger, co było siłą, z którą nie dało się rywalizować. Dziś amerykańska aplikacja jest nielubiana za to samo, za co GG przed laty, co dla tej drugiej może być dużą szansą. Szansą, którą wykorzystać chce England.pl.

England.pl to nowy właściciel GG

To, co trzeba wiedzieć o England.pl, to że jest to rodzime przedsiębiorstwo z sektora przelewów internetowych – przede wszystkim między Wielką Brytanią a Polską. W przyszłości chce udostępniać swoją usługę w jak największej liczbie krajów, a w tej ekspansji pomóc ma właśnie Gadu-Gadu.

Firma England.pl kupiła całą platformę GG, czyli przede wszystkim komunikator (wraz z jego charakterystycznym logiem), ale też wszystkie powiązane z nim serwisy. To, co nabyła, chce teraz wykorzystać do „wdrożenia innowacyjnych usług fintech”, jak powiedział jej wiceprezes, Roman Remus.

„To początek procesu przenoszenia usługi z powrotem do Polski oraz przygotowywania dla użytkowników zupełnie nowych funkcji” – zapowiada England.pl.

Gadu-Gadu z rąk do rąk

Pierwsza, stworzona przez Łukasza Foltyna, wersja komunikatora Gadu-Gadu ukazała się w sierpniu 2000 roku, a przed laty mogła pochwalić się 6 milionami realnych użytkowników. Ze względu na zmieniający się rynek i rosnącą konkurencję marka musiała jednak zostać sprzedana grupie Naspers (tej samej, do której jeszcze niedawno należało Allegro).

Od trzech lat właścicielem Gadu-Gadu jest natomiast firma Xevin Consulting Limited, ale i ona chce sprzedać komunikator. W ubiegłym roku wydawało się, że nabywcą będzie Sare, ale ostatecznie podjęto decyzję o wycofaniu się z zakupu. Nie wiadomo, ile za GG zapłacił England.pl.

Źródło: Business Insider, Romek Remus na LinkedIn. Ilustracja: Gadu-Gadu

Komentarze

 • musslik, #

  "pycha chodzi przed upadkiem" no to zobaczymy czy się podniosą po tej ruinie :)

 • BariGT, #

  „To początek procesu przenoszenia usługi z powrotem do Polski oraz przygotowywania dla użytkowników zupełnie nowych funkcji”

  Z tego co pamietam to wlasnie dodawanie nowych, calkowicie bezuzytecznych lub/i bezsensownych funkcji zamienilo fajne leciutkie gg5-6 w kloca, ktorego nikt nie chcial. Teraz majac whatsappa, vibera i mase innych popularnych komunikatorow ciezko bedzie kogos przekonac do gg. Sam mialem 4-cyfrowy numer z daaaaaawnych czasow ale nawet go nie pamietam bo nie isntalowalem gg od lat.

 • rubikonek, #

  po co komu ten tonący Titanic?

 • sebmania, #

  Prywatne dane 6mln użytkowników piechotą nie chodzi nawet jeśli już stare.

 • BARTOL48, #

  Jakie dane? Jeśli ktoś imię wpisał w formularz to było dobrze. Dopiero później wprowadzili konta, maile itd. ale to ułamek z 6 mln.

 • rubikonek, #

  po co komu ten tonący Titanic?

 • Finear, #

  świetna wiadomość, szkoda że nikt już nie używa

  Facebook messenger czy tego typu są dużo bardziej powszechne

 • Sharimsejn, #

  Jak w artykule messanger to przeładowany syf coraz bardziej.

 • Finear, #

  ale działa szybko i wszyscy tam sam

  co z tego ze gg będzie od strony technicznej perfekcyjne skoro z nikim nie pogadam?

 • mutissj, #

  Nie funkcje kombajnu go przeładowały tylko REKLAMY !!!

 • Toczas, #

  Szkoda, że to Polak się dał tak urobić i stracić pieniądze.

 • musslik, #

  Nie przesadzaj swojego czasu to i Apple było w podobnej sytuacji a patrz jak stoi dziś :)

 • Anonim20, #

  "England.pl"
  Polskość aż wycieka z tej firmy.

 • szydas, #

  Czyli już niedługo kiedy tylko pozamykamy wszystkie reklamy to będziemy mogli zapoznać się z cennikiem?
  Swoją drogą gg to obok hangouta jedyny używany przeze mnie komunikator. Ot, sentyment. Szkoda tylko, że aktualnie 90% użytkowników ma tam konto tylko po to by oferować swoje fotki i filmiki za doładowania.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.