10 czerwca 2017, Wojciech Kulik

Gadu-Gadu może powrócić w wielkim stylu (a może nie może?)

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Internet, Tematyka: Gadu Gadu Komunikatory Lifestyle i biznes, Producenci: Gadu Gadu

Komunikator Gadu-Gadu będzie miał nowego właściciela. To polska spółka SARE, która widzi w nim ogromny potencjał – wizerunkowy i biznesowy.

Gadu-Gadu w Polsce było swego rodzaju rewolucją – najprostszym i najprzyjemniejszym sposobem na kontakt ze znajomymi w Internecie. Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby tego czerwono-żółtego słoneczka czy dźwięku przychodzącej wiadomości (usłyszeliście go teraz, prawda?). Rozwój portali społecznościowych (takich jak Facebook) oraz komunikatorów, na czele z Messengerem i WhatsApp, sprawił, że aplikacja musiała dać za wygraną. Wygląda jednak na to, że jeszcze nie koniec walki.

Czwarty właściciel Gadu-Gadu

Założony w 2000 roku komunikator po 7 latach istnienia został sprzedany grupie Naspers. Tej samej, która przez długi czas miała w swoich rękach serwis Allegro i choć w przypadku tego drugiego udało jej się poważnie rozkręcić biznes, to z Gadu-Gadu poszło raczej średnio. To sprawiło, że dwa lata temu znalazł się nowy nabywca – Xevin Consulting Limited, ale i on w erze portali społecznościowych nie zdołał przywrócić popularnemu niegdyś GG dawnego blasku. Być może uda się to Polakom.

Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych spółka SARE to ludzie od internetowego marketingu. To właśnie ona planuje przejęcie Gadu-Gadu i jest gotowa wydać 2,2 miliony złotych – cena obejmuje komunikator z jego znakami towarowymi i logotypami, domenami oraz sprzętem serwerowym. Został już podpisany list intencyjny i teraz prowadzone będą negocjacje. Co z nich wyniknie, dowiemy się pewnie już niedługo. Transakcja ma zostać zakończona do 30 września. 

GG logo

Co dalej z GG?

Zakładając, że SARE faktycznie przejmie komunikator Gadu-Gadu, jakie wiąże z nim plany? Przede wszystkim ma się on ponownie stać kombajnem, tym razem jednak nie tyle multimedialnym, co komunikacyjnym. W oficjalnym komunikacie czytamy o chęci reaktywacji poczty elektronicznej i zintegrowaniu jej z samą aplikacją. Następna w kolejce ma być integracja ze stronami internetowymi, ponieważ „połączenie komunikatora i web analityki z pewnością zaowocuje nową ofertą dla sektora biznesowego”, jak mówi Tomasz Kusy, dyrektor działu programowania w polskiej spółce.

Szczyt swojej popularności Gadu-Gadu ma już dawno za sobą, ale Kusy twierdzi, że statystyki dotyczące wykorzystania komunikatora pozytywnie go zaskoczyły. Liczba aktywnych użytkowników nie jest podobno wcale taka mała, a sama platforma wciąż ma „ogromny potencjał, zarówno infrastrukturalny, jak i wizerunkowy” – dodaje. Dlatego też SARE chce uczynić z GG poważny produkt dla biznesu, jak i przyjemny w użytkowaniu komunikator dla zwykłych użytkowników.

„Mamy precyzyjnie określone cele i założenia związane z rozwojem GG. Jako eksperci w dziedzinie poczty elektronicznej oraz e-mail marketingu, jesteśmy w stanie przewidzieć i zdefiniować trendy oraz następujące zmiany w tej dziedzinie. Dlatego ten komunikator idealnie wpisuje się w naszą strategię rozwoju, a tym samym uzupełni nasze portfolio usług. Dzięki temu nasi obecni i przyszli klienci będą mogli się spodziewać jeszcze szerszego, a jednocześnie bardziej zintegrowanego zakresu usług” – mówi prezes zarządu, Dariusz Piekarski.

Czy to się w ogóle może udać?

Pozostaje jednak pytanie, czy Gadu-Gadu faktycznie ma jakiekolwiek szanse na powrót do dawnej formy. Czy dziś, kiedy z Messengera i WhatsApp korzysta ponad miliard ludzi na świecie, mały komunikator z Polski (mający w najlepszym razie kilka milionów użytkowników) zdoła raz jeszcze połączyć internautów? Żeby tego dokonać, będzie musiał pewnie przejść solidne zmiany.

Swoją drogą, korzystacie jeszcze z Gadu-Gadu? A jeśli nie, to czy bierzecie pod uwagę możliwość powrotu?

Źródło: SARE, Gadu-Gadu

Sonda

Czy widzisz szansę dla GG?

 • 56
 • 106
 • 21
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • mutissj, #

  Owszem powróci z WIEEEEELKIMI REKLAMAMI

 • sabaru, #

  Też się tego obawiam. Zresztą większość używania głównie z tego powodu zrezygnowało z jego używania.

 • Mandalorian, #

  Osobiście cały czas używam GG za pomocą Komunikatora WTW, więc dopóki GG będzie istniało to nie obchodzi mnie co się dzieje z głównym programem.

 • Marucins, #

  Obecnie korzystam z Vibera.
  Odrzuciłem WhatsApp gdy usłyszałem że wykupiło go FB - po co klonować usługi, skoro jest Messengera z wyłączonymi powiadomieniami? :)
  Gadu-Gadu musiałoby być multiplatformowe - PCty i Komórki. Do tego bez zbędnych bajerów i syfu jaki doczekał się przez ostatnie lata.

  PS Dalej korzystam z protokołu GG. W postaci Pidgina.

 • Shunex, #

  GG od dawna miało aplikacje na androida :P

 • Snack3rS7PL, #

  Teraz będą każdą informację sprzedawać reklamodawcom...

 • KENJI512, #

  Jedyne okno konkurencyjności GaduGadu vs Messenger:

  PROSTOTA.

  Bo do messengera dorzucili niepotrzebne:
  -"moj dzien"
  -ulubieni
  -aktywni
  -urodziny (no to jeszcze idzie przezyc)
  -i inne

  czyli rzeczy, które zabierają miejsce w historii rozmow i nie mozna ich wyłączyć...

  Jedyna szansa dla gadu gadu, to zrobienie to, co udało im się na początku - stworzenie bardzo prostego komunikatora, który... spełniałby swoją rolę :)

 • BariGT, #

  GG bylo super komunikatorem. Małe, leciutkie, sprawne. Od wersji chyba 8 rozrastało się w wielki ociężały kombajn z miliardem zbędnych funkcji których nie dało się wyłączyć i usunąć. Potem nadeszła inwazja reklam i nawet ja z 5cio cyfrowym numerem dałem sobie spokój... RIP gg.

 • Snack3rS7PL, #

  A teraz jest jeszcze mocniej okrojone niż kiedykolwiek....

 • Finear, #

  nie widze sensu korzystania z innych komunikatorów niż FB messenger

  są tam wszyscy z którymi chciałbym pogadac

 • Snack3rS7PL, #

  Ja widzę, bo nie posiadam konta na FB....

 • PITUCH1, #

  GG ??
  1. blokada numerów starych kont (starzy znajomi) , kto pamięta , na siłę 3@ było instalować nowszą wersję
  2. nowe gg i dyskgg na co to komu ? co to w ogóle było ?
  3. GG10 i srajtyljon reklam i niepotrzebnych funkcji czułem się jak w w zaawansowanym RTS :P

  osobiście GG nie, trzymam na androidzie ze względu na stare kontakty , na PC nie instalowałem od kilku dobrych lat , strach ....

  BTW
  https://freetrial.u...-e3-free-weekend/2

 • Fenio, #

  GG ani żaden inny komunikator nie ma szans na sukces. Rynek przeją Facebook, Skype i Whatsapp. Niszą jest cała reszta klientów którzy cenią prywatność i bezpieczeństwo. Dla nich istnieją takie komunikatory jak QTox i Signal. Bez reklam i ze skutecznym szyfrowaniem.

  GG nie może konkurować z pierwszą jak i drugą grupą odbiorców. GG jako marka to od dawna przeszłość, obecne pokolenie często nawet nie wie co to jest GG a starsze pokolenie kojarzy ten komunikator z natrętnymi reklamami i psuciem każdej kolejnej wersji.

 • apuk666, #

  Skype też już od 3/4 lat jest martwe. Kiedyś to konferencja za konferencją, później już było trochę o to problematycznie, aż w końcu już od bardzo dawna nikogo aktywnego nie widziałem (rodzina, znajomi- nawet z innych krajów).

 • Fenio, #

  Bo Skype konkuruje z Facebookiem który umożliwia to samo. Ale Skype nadal jest znaczącym graczem na rynku. Zbiera tych co nie wybrali FB ale jednocześnie mają gdzieś własne bezpieczeństwo oraz prywatność.

 • Snack3rS7PL, #

  A kto pamięta Skypecasty? : ))))

 • Snack3rS7PL, #

  Telegram jest jeszcze : ) A ja mimo wszystko korzystam z GG, bardzo mi się podobają te fajne dźwięki przychodzących wiadomości, to jest coś bardzo unikalnego i w jakiś sposób wzbudza ciekawość a przy tym poprawia nastrój.

 • tomangelo, #

  Odchudzenie i optymalizacja klienta (chociaż GG w porównaniu do komunikatorów na Electronie jest dość lekkie), przywrócenie niektórych funkcji usuniętych przez Xevin (to że wywalili Dysk GG to pół biedy i nawet zrozumiałe, ale co im szkodziło formatowanie tekstu?), wywalenie Flasha z silnika programu. Trochę do zrobienia jest, pytanie czy faktycznie będą coś robić czy zrobią tak samo jak Xevin kilka lat temu, pogadają pogadają a ostatecznie tylko wywalą kilka funkcji i odsprzedadzą dalej.
  Sama nazwa GG mogłaby też wskazywać na jakiś komunikator dla graczy.

 • Snack3rS7PL, #

  Dobrze, że odsprzedają a nie zamykają całkowicie...to byłby dopiero dramat ; )

 • darioz, #

  Musieliby przerobić GG na coś w ale Skype żeby można było nie tylko pisać do znajomych ale i do nich dzwonić i wysyłać SMSy na komórki. Wtedy ludzie zaczęliby korzystać No i oczywiście musieliby program zintegrować z Facebookiem, Twiterem a nawet Snapczatem.
  Żeby była taka funkcja, że jak nie rozmawiamy ze znajomymi to wybieramy funkcję społecznościową i piszemy posta który automatycznie pojawiałby się na Facebooku i Twiterze bez wchodzenia na te strony! I też żeby np znajomi z Facebooka do nas pisali to żeby ich wiadomości automatycznie się na GG pokazywały!
  GG ma przyszłość ale trzeba całkowicie zintegrować program z Facebookiem! Trzeba raz na zawsze skończyć z nadawaniem numerów użytkownikom i zacząć logować się do programu hasłem i loginem z Facebooka!
  A jak nie masz Facebooka to nie będziesz mógł korzystać z nowego GG! Ale takich ludzi jest niewielu dzisiaj!

 • HardCorak, #

  GG w coś podobnego do Skype?

  Skype to jedna z najgorszych aplikacji tego typu. nie dość że działa słabo czy windows czy android to jeszcze lubi się dość często kraszować. archiwum wiadomości? zapomnij...

 • Snack3rS7PL, #

  Z tego co pamiętam, coś takiego kiedyś było na samym początku a potem mieli jeszcze sieć komórkową, jak można to spieprzyć to nie mam pojęcia...

 • Kropeczka, #

  Od lat używam wersji 7,7 - za nowsze podziękuję.....
  Używam wyłącznie dlatego iż jest prościutki....
  Jak zrobią z tego kombajn to ja pożegnam program....

  Podobnie jeśli już nie będę mogła korzystać ze starszej wersji - w 10 jest już za dużo reklam jak dla mnie

 • Snack3rS7PL, #

  Wersja 7 chyba nie jest prosta.

 • Mandalorian, #

  Polecam używanie GG za pomocą Komunikatora WTW. O wiele lżejszy, bez zbędnych funkcji. Ma możliwość obsługi też innych protokołów (między innymi messenger).

 • Himoto, #

  Używany w latach 2002-2010, z czego ostatnie 2 lata użytkowania to głównie bycie na nasłuchu gdyby ktoś coś chciał.

  Teraz GG to tak naprawdę zbędny balast, bo realnie człowiek nie ma czasu ani chęci ciągle być w kontakcie, bo i tak jak ktoś coś chce to rzuci SMS'a, e-maila lub inny typ wiadomości i odbieramy kiedy nam pasuję[a jeśli sprawa pilna to dzwonią]. Tym bardziej że większość osób pracujących ma średnio po dwa telefony komórkowe.

  Jeszcze z rok temu czasem się odpalało Skype, ale to też takie raczej a siłę, skoro szybciej łatwiej i lepiej jest zdzwonić.

  Aktualnie GG ma niewielkie szanse odzyskać użytkowników, bo do tych do których był na początku skierowany już nie trafi, a inne gałęzie jak chociażby gracze mają całą masę zmieników w tym TS3 i Discord.

 • Snack3rS7PL, #

  Hę? GG gorsze od SMSów? Chyba sobie żartujesz...jeszcze podałeś e-maila, najbardziej przestarzałą formę komunikacji elektronicznej, no bez jaj gościu...

 • Himoto, #

  Jakbyś siedział trochę poza granicami PL to byś docenił e-mail w komórce :D, ale czego ja wymagam od standardowego użytkownika BMK - przecież polowa tutaj w teorii zarabia 10k PLN na rękę i nie uznaję czegoś takiego jak piractwo :)

 • Snack3rS7PL, #

  Ja doceniam, komunikator w komputerze stacjonarnym i laptopie, komórkę mam starszą - Nokię E72, bo to ostatni model na którym da się sensownie pisać, a jest to dla mnie bardzo ważne, a na Symbiana chyba zdaje się nie ma klienta GG, zresztą też rzadko korzystam z internetu w komórce, służy mi raczej jako cyfrowy notatnik. Jednak Ty jako taki posiadaczosmartfonoobieżyświat powinieneś znać coś takiego jak komunikator, który działa przez internet, czyli to coś dzięki czemu możesz wysyłać te swoje staroświeckie maile. Twój komentarz mnie niesamowicie rozbawił, maile tańsze od wiadomości w komunikatorze hahahhahaha :D

 • Kropeczka, #

  Już ???
  Błysnąłeś inteligencją ??? Pojechałeś po wszystkich ???
  Ulżyło ???

  To wracaj na zmywak, bo jak szef zobaczy że się lenisz, to z kolejnej roboty wylecisz.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.