19 stycznia 2017, Paweł Maziarz

Fujitsu przedstawia najlżejszy 13-calowy laptop

Kategoria: Komputery Laptopy, Tematyka: Fujitsu, Producenci: Fujitsu

Fujitsu Lifebook UH75 / B1 nie imponuje pod względem wydajności, ale świetnie sprawdzi się jako przenośny komputer.

Producenci prześcigają się w tworzeniu nie tylko najwydajniejszych, ale również najbardziej kompaktowych laptopów. Koncern Fujitsu pochwalił się na konferencji w Tokio swoim najnowszym dziełem – chodzi o model Lifebook UH75 / B1, który podobno jest najlżejszym 13-calowym laptopem na rynku.

Kluczem do osiągnięcia rekordowo niskiej wagi okazało się zastosowanie obudowy ze stopu magnezu, która jest nie tylko bardzo wytrzymała, ale też pozwala zachować kompaktową budowę urządzenia. Całość ma zaledwie 15 mm grubości i waży 777 gramów (chociaż podczas „ważenia zawodnika” laptop okazał się jeszcze lżejszy – waga wskazała 764,5 gramów). Tym samym Lifebook UH75 / B1 pokonał o 3 gramy dotychczasowego rekordzistę w tej kategorii – model Lenovo Lavie Z HZ550 ważący 780 gramów.

Fujitsu Lifebook UH75 / B1 laptop

Laptop został wyposażony w 13,3-calowy, matowy ekran o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Do dyspozycji oddano też kamerę HD i czytnik linii papilarnych, a na obudowie wyprowadzono m.in. dwa porty USB 3.0, jeden port USB typu C oraz wyjście HDMI.

Fujitsu Lifebook UH75 / B1 laptop
Do chłodzenia procesora wykorzystano aktywne chłodzenie

W środku znalazł się procesor Intel Core i5-7500U z układem graficznym HD 620, 4 GB pamięci DDR4-2133 oraz dysk SSD o pojemności 128 GB. Za bezprzewodową komunikację odpowiada karta Wi-Fi 802.11ac z Bluetooth 4.1. Wbudowana bateria ma pojemność 25 Wh i podobno wystarcza nawet na 8,5 godziny pracy urządzenia.

Fujitsu Lifebook UH75 / B1 laptop

Fujitsu Lifebook UH75 / B1 trafi do sprzedaży 16 lutego w cenie 190 000 jenów (zgodnie z aktualnym kursem walut odpowiada to około 6900 złotym). Jeszcze nie wiadomo czy laptop pojawi się w Europie.

Źródło: 3Dnews, BenchLife

Komentarze

 • Yamaraj6, #

  13 calowy laptop służy chyba tylko do przeglądania internetu i ewentualnie do odpisywania na e-maile bo na takim czymś to nawet Worda niewygodnie się używa.

 • Chochlik, #

  Akurat ilość cali to nie wszystko.
  Przy takiej samej rozdzielczości czy to będzie 13 cali czy 24 obszaru roboczego będziesz miał tyle samo. Przy rozdzielczości full hd może być całkiem spoko. Dość wysokie zagęszczenie pikseli więc czcionki będą ostre i wyraźne.

 • Yamaraj6, #

  Czyli mam rozumieć że telefon który ma rozdzielczość 4k będzie miał więcej obszaru roboczego niż ten 13 calowy laptop FHD?

 • Chochlik, #

  Tak, masz więcej pikseli. Tylko pamiętaj, że system na telefony jest odpowiednio skalowany do obsługi palcem.

  Weź inny przykład. Weź 50" telewizor FullHD i dla porównania weź 24" monitor 4K.
  Na którym z nich będziesz widział więcej stron w Wordzie na jednym ekranie przy powiększeniu 100%?
  Żebyś się nie męczył to podpowiem, że na tym 4K.

  Ba nawet jeszcze prościej. Zmień sobie rozdzielczość na swoim komputerze na niższą. Masz więcej czy mniej obszaru roboczego? Ilość cali się nie zmienia a obszar roboczy tak.

  W przypadku ekranów ważne jest zastosowanie pewnych proporcji między ilością cali a rozdzielczością, aby zachować odpowiednią liczbę pikseli na cal. Jak ppi będzie za małe to wszystko będzie duże i poszarpane. Jak ppi będzie bardzo duże to bez odpowiedniego skalowania interfejsu wszystko będzie malutkie i mimo, że wyraźne to jednak męczące w dłuższym odbiorze.

  FullHD w tym lapku na 13" myślę, że jest na granicy, więcej już byłoby raczej za małe. Tak samo jak dawanie FullHD powyżej 24"-27" z kolei w drugą stronę za mała gęstość pikseli i przy pracy biurowej może być mało komfortowo.

 • Yamaraj6, #

  Bardzo dobry tok rozumowania... Jeżeli sądzisz, że ilość cali nie ma znaczenia to kup sobie telefon z Windowsem jakimś co ma rozdzielczość QHD połącz go sobie z myszką i klawiaturą otwórz sobie 3 strony w wordzie obok siebie (bo według ciebie na tej rozdzielczość to nie powinien być problem) i sobie pracuj.
  Powodzenia

 • Yamaraj6, #

  13 calowy laptop służy chyba tylko do przeglądania internetu i ewentualnie do odpisywania na e-maile bo na takim czymś to nawet Worda niewygodnie się używa.

 • Makar, #

  Widać, że nie wiesz o czym piszesz np w firmach większość laptopów to < 15', Bo wygodnie się to nosi a jak musisz na tym pracować to wpinasz w stacje dokującą i pracujesz na 2x24.

 • ahael, #

  Zobacz sobie obraz na XPS 15, minimum ramki w okół ekranu, wersja z ekranem 4K:). Także nie zgadzam się, że tylko 14 bo on jest wielkości typowej 14stki. Co do dodatkowego monitora zgadzam się - taki jest teraz standard.

 • raffal81, #

  Jakby go wyłączyli i wtedy zważyli, byłby lżejszy.

 • Tomecek, #

  Gdzie tam jest SDD, bo nie widzę :P

 • pawlito011, #

  na poludnie od wiatraczka procesora na drugim zdj

 • FaraonM, #

  Wentylatora jak już coś : P Ostatnio na olx widziałem schładzacz wentylatorowy xD

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)