8 kwietnia 2019, Paweł Maziarz

FSP Hydro PTM+ 850W - zasilacz z opcją "podkręcania" obciążalności

Kategoria: Komputery Podzespoły Zasilacze, Tematyka: 80 PLUS Platinum FSP, Producenci: FSP

Model FSP Hydro PTM+ 850W zainteresuje entuzjastów, którzy poszukują wydajnej i efektownej jednostki do komputera z chłodzeniem wodnym.

Rok temu oficjalnie zadebiutował zasilacz FPS Hydro PTM+ 1200W – specjalna konstrukcja wyposażona w innowacyjny system chłodzenia wodnego. W ofercie producenta pojawiła się jego słabsza wersja o mocy 850 W.

FPS Hydro PTM+ 850W standardowo może dostarczyć do komputera 850 W mocy, ale po podpięciu go do chłodzenia wodnego obciążalność wzrasta do 1000 W. Sprawność jednostki potwierdzono certyfikatem 80 PLUS Platinum (sięga ona 92%).

FSP Hydro PTM+ 850W

Producent chwali się wysoką, serwerową jakością wykonania, która ma przekładać się na stabilne napięcia wyjściowe i bezawaryjną pracę. W środku zastosowano kondensatory japońskiej produkcji oraz przetwornicę DC-DC. Nad bezpieczeństwem jednostki czuwa komplet zabezpieczeń: OCP, OVP, SCP, OPP i OTP.

Do chłodzenia komponentów wykorzystano 135-milimetrowy wentylator z podświetleniem ASUS Aura RGB. Prędkość obrotowa została tutaj tak dostosowana, że przy niskim obciążeniu (do 425 W) wentylator pozostaje wyłączony, a zasilacz jest chłodzony całkowicie pasywnie.

FSP Hydro PTM+ 850W

Jesteście zainteresowani zakupem zasilacza? FSP Hydro PTM+ 850W nie należy do najtańszych propozycji – w Europie został on wyceniony na 399 euro, więc znacznie wyżej od innych modeli o mocy 850 czy nawet 1000 W z certyfikatem 80 PLUS Platinum. Zerknijcie jeszcze na filmik promocyjny zasilacza. Cóż, Azjatom na pewno nie można odmówić inwencji twórczej :-).

Źródło: FPS

Komentarze

 • benutzer, #

  Po co to? Jeśli sprawność wynosi 92 % to przy 1kW mamy raptem 92Watt ciepła do rozproszenia i to tylko podczas maksymalnego obciążenia. Blok wodny schłodzi tylko kilka scalaków przykręconych do niego. A wentylatorek wszystko: cewki, kondensatory, rezystory. Przerost formy nad treścią.....

 • Kapitan Nocz, #

  jak to po co, żeby golić frajerów na kasę, po to i aż po to :)

 • Silver, #

  92W? Jak to wyliczyłeś, bo z 1kW i sprawności maksymalnej 92% wychodzi 80W na staty....

 • kokosnh, #

  Musimy to jeszcze poprawić. Sprawność maksymalna jest w około 40-50% obciążenia PSU (zmniejsza się moc aby przesunąć do 50%, bo tam jest najwyższa norma mierzona), skoro napisali że maksymalna jest 92% to mowa o 115V, a dla 230V przy 100% jest właśnie min 90% sprawności według 80 + Platinum, czyli mamy około 10% strat przy pełnym obciążeniu = 100W dla 1kW jednostki.

 • kokosnh, #

  poprawka 111W

 • benutzer, #

  Masz racje, mój błąd, to wentylator ma jeszcze mniej roboty. Więc tym bardziej wlewanie wody do zasilacza to poroniony pomysł.

 • BrumBrumBrum, #

  wyliczył na oko dla sprawności 90%. zresztą to jeden karabin, 92W czy 80W.

  wielka szkoda i wielki minus dla autora artykułu, że nie jest podana sprawność dla maksymalnego obciążenia, bo właśnie wtedy wszystko najbardziej się jara, i do tego dobiera się chłodzenie.

 • BrumBrumBrum, #

  mnie w opisie zastanowiła "serwerowa jakość". heh, no cóż. widocznie zapomnieli o odpowiednio dużych kalaoryferkach na wołach roboczych, czyli tranzystorach kluczujących :)

  podam przykład, parametry znamionowe, zasilacz do jednego z typów serwera HP. linia 12V, obciżalność 63A, i to wszystko zmieścili w "kwadracie" o znacznie mniejszej objętości niż zasilacz ATX. tak, ten typ zasilacza nie ma swojego wiatraka, korzysta z wiatraków w obudowie (dedykowana buda serwerowa, HP tak ma). tyle że nawet jeśli uwzględnimy objętość dla wiatraka, i tak zajmuje to jedynie 2/3 objętości zasilacza ATX, a z samej linii 12V wychodzi ciągły pobór 750W mocy. moc sumaryczna zasilacza to 0.9KW.
  W dodatku zasilacz ma elektronikę umożliwiającą pracę redundantną z drugim takim zasilaczem.

  przy tych parametrach, prezentowany w artykule zasilacz wychodzi na jakieś naciągactwo.

 • kokosnh, #

  blok chłodzi tylko spód PCB, a nie najważniejsze elementy.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)