20 kwietnia 2017, Wojciech Kulik

Firmowe open space zrobione dobrze

Kategoria: Technologie i Firma, Tematyka: Innowacje w firmie

Forma przestrzeni biurowej open space ma swoje plusy i minusy. Te drugie można jednak w sprytny sposób wyeliminować, przynajmniej według aranżerów.

Open space to forma przestrzeni biurowej, która ma mnóstwo zalet, ale też kilka minusów. Osoby zajmujące się aranżacją wnętrz twierdzą jednak, że te drugie można w prosty sposób wyeliminować.

Zanim przejdziemy do tego, jak to zrobić, zatrzymajmy się na plusach i minusach formy, jaką jest open space. Zakłada ona, że cała przestrzeń biurowa jest otwarta, co sprzyja integracji zespołu, przyspiesza wymianę informacji i komunikację międzydziałową i skłania do większej samokontroli.

Największymi minusami tego rozwiązania są zaś: zwiększona podatność pracowników na różnego rodzaju rozpraszanie uwagi, brak możliwości odizolowania się (choćby na moment) od reszty zespołu czy też trudności w organizacji spotkań w małych grupach.

Rozwiązaniem tych problemów w open space może być uzupełnienie otwartej przestrzeni ergonomicznymi meblami i elementami wyposażenia, które tworzą częściowo oddzielone sektory. Takie wydzielone strefy mogą służyć do prowadzenia rozmów telefonicznych czy też wykonywania zadań wymagających skupienia.

Advertis open space strefy

Efektem ma być utworzenie przestrzeni biurowej, która czerpie korzyści zarówno z formy open space, jak i tej tradycyjnej. Pracownicy mają lepsze pole do integracji, a jednocześnie kąt, który spełnia ich potrzeby. Najważniejsze, by aranżacja była poprzedzona konsultacjami.

„Kluczowy jest odpowiedni podział przestrzeni, który jeśli jest dobrze przemyślany, zamiast dzielić – łączy. Zlokalizowane w odpowiednich miejscach elementy odgradzające, które dodatkowo tłumią hałas, skutecznie poprawiają jakość środowiska pracy. Co więcej, mogą stanowić element dekoracyjny, który buduje klimat biura”.

To słowa Moniki Gardasiewicz z Advertis. Firmy, która niedawno zrealizowała na przykład aranżację biur w siedzibie przedsiębiorstwa zajmującego się rozwiązaniami dla biznesu, Tuatara. To właśnie zdjęcia tego projektu przecinają treść newsa, który czytacie.

Advertis open space tablica

„Na zlecenie generalnego wykonawcy wykonaliśmy cztery ścianki o wymiarach 4 na 3 metry kwadratowe, które ze względu na sposób wykończenia oprócz funkcji estetycznej mają praktyczne zastosowanie w biurze” – mówi Aldona Strup, menedżerka Advertis.

„Szkło suchościeralne połączone zostało z wypełnieniem z korka, do którego można przyczepiać bieżące notatki bądź z filcem, który ma właściwości tłumiące hałas. Do produkcji wykorzystane zostały naturalne materiały, które łączą wartość dekoracyjna i użytkową” – dodaje.

Źródło: Advertis, inf. własna

Komentarze

 • behemot, #

  wiadomo, własny gabinet jest lepszy ;)

 • VHdvamFTdGFyYQ, #

  Ba nawet pokój na 2-3 biurka. Ale pokój, ze ścianami, drzwiami i oknami, a nie jakieś meblościanki albo o zgrozo rzędy biurek (lub stołów) jak w kościele ławy...

 • darioz, #

  Ja mam domu własny open space!

 • Radical, #

  Yyy postawienie miniścianki to dla nich rozwiązanie na minusy open spejsa? No rzeczywiscie teraz to się człowiek na pewno będzie mógł skupić :D

 • sebastiang1807, #

  „Na zlecenie generalnego wykonawcy wykonaliśmy cztery ścianki o wymiarach 4 na 3 metry kwadratowe, które ze względu na sposób wykończenia oprócz funkcji estetycznej mają praktyczne zastosowanie w biurze” – mówi Aldona Strup, menedżerka Advertis.

  4 na 3 metry kwadratowe... ciekawe

 • Vlohaty, #

  To daje 12 m^4

 • mikdun, #

  Open space nadaje się tylko do niektórych typów pracy, dla resztu jest zły i nic tego nie zmieni.
  Pracowałem w open space, oby nigdy więcej.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.