5 czerwca 2018, Wojciech Kulik

Firefox wykorzysta Tor - nadciąga tryb superprywatny

Kategoria: Komputery Oprogramowanie Ciekawostki Internet Przeglądarki WWW, Tematyka: Mozilla Firefox Prywatność Na Topie TOR sieć

Twórcy przeglądarki Tor Browser pomogą Mozilli w utworzeniu trybu superprywatnego w Firefoksie. Przygotowywane narzędzia mają skutecznie uniemożliwiać śledzenie użytkowników w sieci.

Mozilla jako jedna z niewielu nie musiała wysyłać do swoich użytkowników informacji o regulaminie zaktualizowanym z powodu RODO, bo spełniała wymogi na długo przed wejściem w życie nowych przepisów. Producent przeglądarki Firefox chwali się, że naprawdę dba o prywatność tych, którzy mu ufają i chce dbać nawet bardziej.

Trwają prace, których owocem ma być pojawienie się w Firefoksie nowego trybu przeglądania prywatnego, jeszcze skuteczniej anonimizującego użytkowników. Umożliwi to integracja z siecią Tor, a właściwie z bazującymi na niej rozwiązaniami.

W rzeczywistości będzie to więc raczej uczynienie z przeglądarki Tor Browser części programu Mozilla Firefox. Dzięki temu użytkownik będzie mógł odwiedzać rozmaite strony internetowe bez obaw o to, że jest śledzony na każdym kroku.

W skrócie: projekt Firefox USIng ONions – Fusion – to optymalna współpraca Tor+Firefox, obsługa proxy (serwerów pośredniczących) i odporność na fingerprinting (identyfikację internauty bez wykorzystania ciasteczek).

Tryb superprywatny, jak jest roboczo nazywany, prawdopodobnie nie będzie jednak pozbawiony wad. Tor może powodować poważne spadki szybkości, a blokowanie części funkcji stron może skutkować wyłączeniem także innych jej elementów. 

Aby zapewnić odpowiednią wydajność sieci Tor, Fundacja Mozilla planuje przekazywać pieniądze organizacjom non-profit obsługującym przekaźniki. Na razie jednak nie jest jasne kiedy zobaczymy efekty projektu Fusion.

Źródło: The Next Web, Tom’s Hardware. Ilustracja: Mozilla Wiki

Komentarze

 • belineaenter, #

  BRAWO google juz przesadza z inwigilacja OK GOOGLE?

 • mutissj, #

  hahaha BRAWO TY

 • kabanosek, #

  brawo cebulowe strony

 • Wasek, #

  Brawa dla Mozilli! Życzę długiego życia w zdrowiu i bez spadku w wydajności. ;)

 • Fenio, #

  Brawo. W końcu.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap