10 czerwca 2019, Wojciech Kulik

Firefox Premium - nadciąga pakiet usług na abonament

Kategoria: Ciekawostki Internet, Tematyka: Mozilla Firefox Na Topie

Mozilla chce zaoferować swoim użytkownikom pakiet usług, dzięki którym będą mogli korzystać z Internetu bezpieczniej i wygodniej. Nadciąga Firefox Premium.

Jeszcze przed końcem tego roku światło dzienne może ujrzeć Firefox Premium – takie plany potwierdził dyrektor generalny korporacji Mozilla, Chris Beard. Co to oznacza i co się za tym kryje?

Firefox Premium, jak sama nazwa wskazuje, ma być (subskrypcyjnym) pakietem usług dla użytkowników przeglądarki Mozilli. W wywiadzie Beard podkreślał, że nie ma mowy o jakimkolwiek ograniczaniu obecnej funkcjonalności Firefoksa, ale konieczne jest uzyskanie nowego źródła przychodów.

Jakie usługi mogą wchodzić w skład oferty Firefox Premium? Beard wspomniał na razie o dwóch. Pierwszą jest sprawnie działający VPN, pozwalający na przeglądanie sieci z zachowaniem anonimowości. Prawdopodobnie Mozilla zdecyduje się na udostępnienie darmowego VPN-a dla wszystkich i płatnego – dla osób, które chcą rozluźnić limity związane z przepustowością. Nie wiadomo jednak, czy w planach jest uruchomienie własnej usługi czy tez skorzystanie z pomocy któregoś z partnerów.

Druga z zapowiedzianych usług jest zaś związana z przechowywaniem danych. Choć Beard nie zdradził szczegółów, chodzi najpewniej o chmurowy dysk z mocnymi zabezpieczeniami. Więcej informacji powinniśmy poznać już wkrótce, ponieważ start Firefox Premium może mieć miejsce już w październiku bieżącego roku. 

Mozilla promuje przeglądarkę Firefox jako rozwiązanie dla osób, którym szczególnie zależy na prywatności w sieci. Podkreśla, że jest to jedyny duży program korzystający z autorskiego silnika, a nie Chromium i tą odrębnością chce zaskarbić sobie sympatię użytkowników. Czy myślicie, że to może się udać? Wierzycie w sukces usług Firefox Premium?

Źródło: ghacks, T3N, MSPowerUser

Komentarze

 • Damian Szymański, #

  Oni zintegrują Firefoksa z TORem. Już od jakiegoś czasu trwają nad tym prace. Nie trzeba będzie pobierać osobno TORa czy też bazującego na Firefoksie Tor Browser, lecz wówczas wystarczy sam Firefox. Kiedy to będzie? Ciężko powiedzieć.

 • Kropeczka, #

  Daj ci bosze rozum jakbyś z tora chciał korzystać przy użyciu zwykłej przeglądarki...

 • Qazzy, #

  To może jeszcze przy okazji poprawią szybkość działania, bo teraz to jakaś porażka.

 • Kenjiro, #

  Całe szczęście, że przesiadłem się na Waterfoxa, który jest bardziej open niż sławetny Firefox.

 • StaryZgred, #

  Jeśli komuś zależy naprawdę na prywatności w sieci to wykupuje VPN. Działa na komputerach i telefonach.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)