11 lipca 2018, Wojciech Kulik

Facebook ma zapłacić 500 tysięcy funtów

Kategoria: Ciekawostki Internet, Tematyka: Facebook Prywatność Na Topie

Taką wysokość grzywny (za – w uproszczeniu – aferę z Cambridge Analytica) ustaliło dla niego brytyjskie Biuro Komisarza ds. Informacji. To maksimum dopuszczone przez prawo.

Już prawie cztery miesiące minęły od wybuchu afery Facebook i Cambridge Analytica. Wiemy już, że akcja #deletefacebook nie przyniosła większych rezultatów, a społecznościowy gigant radzi sobie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, ale nie oznacza to, że uniknie kary.

Rozmaite zagraniczne źródła podają, że brytyjskie ICO (czyli Biuro Komisarza ds. Informacji) nałożyło na firmę Facebook karę grzywny w wysokości 500 tysięcy funtów, a więc prawie 2,5 miliona złotych. Powód: brak dbałości o prywatność użytkowników i dopuszczenie do wystąpienia afery z Cambridge Analytica. 

Na gigancie, którego kapitalizacja przekracza pół biliona dolarów, taka kwota nie może zrobić wrażenia. Należy jednak dodać, że jest to w tym przypadku najwyższa grzywna, jaką dopuszcza prawo. Z jednej strony można się domyślać, że Facebook i tak się odwoła, z drugiej – że na karze z Wielkiej Brytanii się nie skończy.

Nad grzywnami dla Facebooka zastanawia się również choćby amerykańska Federalna Komisja Handlu. Przedsiębiorstwo jest także pod lupą FBI, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Europejskiej. Samo ICO natomiast rozważa też ukaranie Alexandra Nixa, byłego dyrektora generalnego Cambridge Analytica.

Źródło: Washington Post, Engadget, Bloomberg, The Guardian. Ilustracja: TheDigitalArtist/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • Dudi4Fr, #

  500k £ to śmieszne pieniądze dla FB, pewnie zarobili wiecej kasy w czasie który ja potrzebuje na przerzynanie powyższego artykułu i napisanie tego komentarza...

  Gdyby tak 5+ miliardów kary dostali za udostępnianie danych, może w tedy by coś poczuli.

 • taki_jeden, #

  W tedy? Przerzynałeś?

 • Wenezo, #

  Ale ten hajs trzeba by równo podzielić dla uzytkowników, bo kto go weźmie?:) jakiś chujek z teczką

 • edmund, #

  Czekaj poszukam drobnych. xd

 • Marucins, #

  Zaraz zacznie się odwoływać i tyle z tej grzywny będzie.

 • dariozpata, #

  Facebook, Google, Amazon, Microsoft, Apple i inni giganci mają tyle kasy że trzeba ich dodatkowo opodatkować!
  Po to aby dodatkowe miliardy $ przeznaczyć na zasiłki socjalne!!!
  Wy kapitaliści macie obowiązek dzielić się swoimi pieniędzmi z ludźmi biednymi i skrzywdzonymi przez los jak np ja i wielu innych a po to aby nam żyło się lepiej!!!
  Wy kapitaliści musicie zrozumieć że obok was żyją ludzie biedni którzy żyją od 10 do10 każdego miesiąca i ledwo im starcza na życie a są nawet tacy dla których pracy nie ma!!!
  Musicie otworzyć swoje serca ale i tez wasze portfele i wspomóc nas bo możemy zginąć z głodu!!!
  A chyba nie chcecie nas mieć na sumieniu!!!

 • manioor, #

  Ja chcę, wrzucisz jakieś nagrania do sieci jak głodujesz?

 • -zxc-, #

  czy tylko dzieciarnia nie czai sarkazmu? :D

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.