19 kwietnia 2017, Wojciech Kulik

F8, czyli facebookowe dzisiaj i jutro

Kategoria: Mobile Aplikacje mobilne Ciekawostki Internet, Tematyka: rzeczywistość rozszerzona Facebook rzeczywistość wirtualna

Messenger ma być jedyną aplikacją, jakiej potrzebujemy. Kamera zaś najważniejszym elementem smartfona. Tak widzi to Mark Zuckerberg.

F8 to nazwa corocznej konferencji Facebooka, podczas której Mark Zuckerberg i pozostali członkowie kadry dyrektorskiej przedstawiają swoje wizje związane z najbliższą przyszłością świata oraz aplikacjami, z których ponad miliard osób regularnie korzysta – to Facebook, Messenger, WhatsApp i Instagram. Oto najważniejsze zapowiedzi z pierwszego dnia tegorocznej edycji.

Zuckerberg nie pozostawia złudzeń: kamera jest teraz najważniejszym elementem smartfona. Nie tylko dlatego, że umożliwia robienie zdjęć i nagrywanie filmików, a następnie dzielenie się nimi ze znajomymi. Ten komponent będzie też rdzeniem nowych funkcji planowanych przez zespół Facebooka, a związanych z rzeczywistością rozszerzoną. 

Nowe narzędzia umożliwią nakładanie wirtualnych obiektów na rzeczywisty obraz. Nie chodzi tu tylko o proste gierki, ale o prawdziwą rewolucję. W dodatku, trzeba przyznać, emocjonującą w nie większym stopniu niż przerażającą. Według Zuckerberga będziemy przyklejali wirtualne karteczki na lodówkę, przekształcali blat stołu w planszę do gry i notowali informacje w wirtualnym kalendarzu na ścianie. – „Przyszłość będzie taka, że ludzie będą siedzieć i patrzeć na puste ściany”.

Wróćmy jednak na moment do kamery. Zapowiedziano bowiem nową platformę Camera Effects, która sprawić ma, że nasze zdjęcia i filmiki będą bardziej – choć, rzecz jasna, nie jest to oficjalne stwierdzenie – „snapchatowe”. Nie jest to nic, czego byśmy wcześniej nie widzieli, ale podane w bardzo intuicyjnej formie.

Była rzeczywistość rozszerzona, to teraz czas na tę wirtualną. Nowa aplikacja Facebook Spaces to nic innego jak „społeczne VR”. Co to oznacza? Zamiast spotykać się ze znajomymi, w rzeczywistości wirtualnej spotkają się nasze awatary. Jest to raczej ciekawostka do wypróbowania raz czy dwa niż faktycznie przydatne rozwiązanie.

Facebook zamierza też dalej rozbudowywać Messengera, który – jak mówi sam Zuckerberg – nie jest już komunikatorem, lecz platformą. W aplikacji pojawią się gry, odtwarzacz muzyczny zsynchronizowany ze Spotify i Apple Music oraz boty (mnóstwo, a nawet więcej botów, podczas gdy już dziś jest ich ponad 100 tysięcy). Innymi słowy, Messenger ma być jedyną aplikacją, jakiej potrzebujemy na co dzień. Tak widzi to Zuckerberg.

Źródło: Facebook, The Next Web, Wired, CNET. Foto: Facebook

Komentarze

 • Arek9182, #

  Jak tak ma wyglądać przyszlosc swiata i technologii to nie mam nic przecieko rozpetaniu 3 wojny swiatowej...

 • Majjkee, #

  no cóżżżżżżżżżżżż widać że robione wszystko pod dzieci ćwierć mózgowej ameryki :D

 • dolph, #

  Żenada... wyłączamy ten crap, idziemy do lasu i mamy raj na ziemi.

 • Eternal1, #

  Rozumiem że NSA ma różne pomysły na biznes oraz inwigilację lecz i tak są nudni.
  FB z racji popularności jest dobrym środkiem by utrzymać podstawowy kontakt z dalszymi znajomymi, bez zbędnej aktywności i tracenia czasu. Tyle.

 • raffal81, #

  Boje się przyszłości, poważnie.

 • cyberant, #

  lol.. messenger jest najbardziej irytująca apką smartphonie. odpalam go raz na tydzień i za każdym razem widze inny ekran naćpany coraz to większą ilością elementów których nie potrzebuję, nie używam i nie chcę... wole korzystać z tradycyjnych sms'ów / mms'ów, przynajmniej wiem ze dojdą w rozsądnym czasie. Głownie dlatego że 90% moich znajomych nie ma odpalonego non stop netu w smartphonie... ja zresztą też nie. Za bardzo przeszkadza w pracy.

 • pablo11, #

  Jak Twój telefon nie ma słabych podzespołów to zawsze możesz wywalić massengera i korzystać z facebooka przez przeglądarkę. Firefox ostatnio całkiem niezłą mobilną wydał (z możliwością instalowania dodatków tych co na kompie czyli Addblocki itp.). Facebook bardzo ogranicza czas pracy telefonu.

 • korax, #

  Od lat na telefonie korzystam z fb poprzez przeglądarkęi widzę tylko same zalety tego rozwiązania :P

 • mati306, #

  Hmm, może warto byłoby sprawdzić co ciekawego wydarzyło się na FB od października 2016 kiedy się ostatni raz logowałem...

 • Snack3rS7PL, #

  "Messenger ma być jedyną aplikacją, jakiej potrzebujemy na co dzień." Jednak zbyt odważne stwierdzenie, ja nie potrzebuje akurat właśnie Facebooka..

 • wizdar, #

  Najbardziej mnie wkurza, że każda aplikacja ewoluuje w jakieś społecznościowe gwno tak jakbym potrzebował antywirusa z kontem online, albo łączyć logowanie do banku z facebookiem.

 • Fiona, #

  Ale w czym problem ???
  Facet dba po prostu o swój interes....

  Ja nie mam konta na FB - wow, jest mi wstyd. Ale za to w telefonie masę kontaktów, a z przyjaciółmi spędzamy weekendy w realnym świecie...

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.