11 października 2018, Paweł Maziarz

EVGA Z390 Dark już oficjalnie - tę płytę pokochają entuzjaści i overclockerzy

Kategoria: Komputery Podzespoły Płyty główne, Tematyka: Płyty główne Intel EVGA, Producenci: EVGA

Model Z390 Dark został zaprojektowany typowo z myślą o podkręcaniu sprzętu. Możemy liczyć na solidne zasilanie i dodatkowe funkcje dla overclockerów.

Niedawno zapowiadaliśmy płytę główną EVGA Z390 Dark, która zainteresowała entuzjastów i overclockerów. Nowy model już pojawił się w ofercie producenta, więc możemy mu się przyjrzeć dokładniej.

Z390 Dark zalicza się do konstrukcji formatu E-ATX, ale producent zmienił rozkład elementów na laminacie. Podstawkę, banki pamięci i sekcję zasilania obrócono o 90 stopni w lewo, co powinno usprawnić optymalne zasilanie komponentów. Dodatkowym atutem są kątowe złącza zasilania, które ułatwią podłączenie przewodów i zachowanie porządku wewnątrz obudowy.

EVGA Z390 Dark

Dla procesora przeznaczono podstawkę LGA 1151, natomiast dla pamięci dwa banki DDR4-2133 DIMM. Entuzjastów zainteresuje potężna, cyfrowa, 17-fazowa sekcja zasilania z solidnym radiatorem. Dodatkowo udostępniono podwójny BIOS, masę przycisków, przełączników, dwa wyświetlacze diagnostyczne i punkty pomiarowe napięć. Overclockerzy powinni być zadowoleni.

EVGA Z390 Dark

Na pokładzie znalazły się trzy wzmocnione złącza PCI-Express 3.0 x16 i jedno PCI-Express 3.0 x4. Dodatkowo producent przewidział osiem gniazd SATA 6 Gb/s, dwa M.2 32 Gb/s i jedno U.2 32 Gb/s.

EVGA Z390 Dark

Mimo, że mamy do czynienia z płytą dla entuzjastów i overclockerów, producent zadbał również o bogaty zestaw złączy na panelu I/O. Do dyspozycji oddano m.in. wyjście mini-DisplayPort, dwie gigabitowe karty sieciowe Intela, bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi AC i złącza audio układu dźwiękowego Creative Sound Core3D.

Producent jeszcze nie ujawnił szczegółów na temat dostępności płyty. Możemy jednak być pewni, że będzie to wyjątkowa konstrukcja… również pod względem ceny.

Źródło: EVGA

Komentarze

 • Makavo, #

  Płyta idealna pod nowe proce które dobrze się kręcą, nawet na kompaktowym chłodzeniu wodnym będzie można osiągać fajne rezultaty. Kątowe złącza są dobrym pomysłem, szkoda tylko że udostępniono dwa sloty pamięci, chyba że obsłużą 32GB'owe kości wtedy nie widzę problemu, ogólnie fajna płytka widać że EVGA wolała się skupić na sekcji zasilania jak i na jakości wykonania całej konstrukcji niż na np. zbędnym podświetleniu RGB które tak często pakują inni producenci nawet do płyt dedykowanych do OC.

 • kaylo, #

  Dali dwa sloty dla lepszej kompatybilności z wysoko taktowanymi kośćmi. Audio Creativea jest zbędne i podwyższa aby cenę całej płyty. Dla osób lubiących muzykę i tak się nie nadaje.

 • kokosnh, #

  tak jak wyżej, 2 sloty RAM to opcja dla overclockerów, chodzi o ułożenie ścieżek w PCB, dzięki temu można wyżej podkręcać RAM, na 4 slotowych płytach, prawie nie ma szans puścić nic powyżej 3800-4000MHz (są wyjątki).

 • mutissj, #

  w końcu dali PS/2 dla klawiatury,

  brakuje jeszcze USB 2.0 do pełni szczęścia

 • mufasa, #

  jak wygram w totka to jest moja :D
  jedna z niewielu płyt która naprawdę mi się podoba
  i wizualnie i konstrukcyjnie

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)