14 sierpnia 2013, Damian Szymański

Ostrzeżenie przed szkodnikiem ukrywającym się w postaci wtyczki dla przeglądarki

Kategoria: Bezpieczeństwo, Tematyka: ESET Facebook Trojan Przeglądarki, Producenci: ESET

Firma ESET w swoim najnowszym raporcie przestrzega przez trojanem skrywającym się w postaci wtyczki do przeglądarek.

eset logo szkodnik trojan js/chrome.fbook raport ostrzeżenie

W najnowszym raporcie dotyczącym najpopularniejszych zagrożeń bezpieczeństwa komputerowego, firma ESET przestrzega przed trojanem, który jest w ostatnim czasie bardzo aktywny i ukrywa się pod postacią rozszerzeń do przeglądarek internetowych.

Eksperci z laboratorium antywirusowego firmy ESET ostrzegają przed złośliwym koniem trojańskim nazwanym JS/Chromex.FBook, który szturmem wdarł się do pierwszej dziesiątki najaktywniejszych zagrożeń komputerowych ubiegłego miesiąca. Trojan ukrywa się pod postacią niewinnego rozszerzenia dla przeglądarek Chrome i Firefox. Jego celem jest zainfekowanie jak największej liczby komputerów, co ważne szkodnik do realizacji tego zadania wykorzystuje Facebooka i jego użytkowników.

Szkodnik JS/Chromex.FBook instaluje się na komputerze ofiary jako zwykła wtyczka do przeglądarki Google Chrome lub Mozilla Firefox i od tego momentu przechodzi w stan aktywności, oczekując, aż użytkownik odwiedzi swój profil w serwisie społecznościowym Facebook. Wtedy też zagrożenie przystępuje do działania i publikuje na osi czasu swojej ofiary oraz na tablicach jego znajomych swoje wpisy.

Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń firmy ESET, podkreśla, że każdy z tych wpisów wygląda tak, jakby został opublikowany przez samego użytkownika. W treści wpisów zagrożenie umieszcza odnośnik do zewnętrznej witryny. Jeśli któryś ze znajomych ofiary nieopatrznie kliknie w taki link, może nieświadomie dołączyć do grona zainfekowanych JS/Chromex/FBook - wystarczy tylko, że wyrazi zgodę na instalację niewinnie wyglądającego dodatku do przeglądarki Google Chrome lub Mozilla Firefox.

eset raport lista zagrożeń lipiec 2013

Według Kamila Sadkowskiego z firmy antywirusowej ESET ryzyko infekcji maleje, jeśli użytkownik posiada program antywirusowy lub stosuje odpowiednią aplikację ochronną do zabezpieczania swojego konta na Facebooku. Jeśli jednak użytkownik nie używa żadnego z tych rozwiązań, a zagrożenie przeniknie do komputera, najłatwiej pozbyć się go usuwając z przeglądarki niechcianą wtyczkę. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeżeli korzystacie z serwisu społecznościowego Facebook.

Źródło: ESET

Komentarze

 • poprostujakub, #

  Pierwsza zasada bezpieczeństwa w Sieci: nie zgadzać się na instalację czegoś, czego sami nie uruchamialiśmy.
  Druga: nie mieć fejsbuka.

 • yamaro, #

  Ogólnie nie godzić się na nic podczas instalacji programów na te super "dodatki" w szczególności na pseudo przeglądarkę o nazwie Delta, Qvo6, itd. Są to typowe malware.

 • zidolek, #

  Miałem to Qvo6, ale jak zobaczyłem co zainstalowałem, szybko zadziałałem i wywaliłem świństwo.

 • Barubar24, #

  a ten "niewinnie wyglądający dodatek do przeglądarki Google Chrome lub Mozilla Firefox" nosi jakąś nazwę???

  Tak, aby każdy wiedział czego unikać.

 • Geralt57, #

  Nazwa jest podana w tekście.

  Nie mam "pejsbuka" i nie mam zamiaru dołączać się do tej bandy idiotów.

 • MoDiGs, #

  Nie każdy,kto posiada Fejsbuka,jest Idiotą.To,że nie posiadasz go,nie oznacza,że możesz o innych tak gadać,choć nie znasz wszystkich.

 • miedzianek, #

  Nie znaczy tez,ze nie majac FB nie jest idiota:)

 • tanakov, #

  Radzę instalować więcej dodatków... i nie czytać tego co się instaluje na kompie... Delta search i inne toolbary oraz dodatki instalowane razem z innym oprogramowaniem są wszędzie i przed tym nikt nie ochroni..

 • figer, #

  Z tym Fejsem to same problemy.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.