17 lipca 2017, Wojciech Kulik

„Sztuczna inteligencja to zagrożenie dla cywilizacji” - Elon Musk ostrzega

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: roboty i cyborgi sztuczna inteligencja Elon Musk

Sztuczna inteligencja to zarazem ogromna szansa i olbrzymie zagrożenie. Aby wszystko poszło dobrze, konieczne są odpowiednie regulacje.

Sztuczna inteligencja jest fundamentalnym zagrożeniem dla istnienia cywilizacji ludzkiej” – stwierdził Elon Musk podczas konferencji NGA w Stanach Zjednoczonych. Sam jest jednak zwolennikiem rozwoju takich technologii i twierdzi, że mogą one być niezwykle pomocne i praktyczne. W czym więc rzecz?

Ano w tym, że rozwój sztucznej inteligencji i szeroko pojętej robotyki musi być kontrolowany. Nie możemy pozwolić sobie na to, by reagować na skutki niepowołanych efektów prac badawczych, lecz powinniśmy je przewidywać i ustanawiać regulacje. – „Z reaktywną postawą dojdziemy moim zdaniem do momentu, kiedy będzie już dla nas za późno”.

Jak mówi Musk: „dopóki ludzie nie zobaczą robotów chodzących po ulicach i mordujących ludzi, nie będą mieli pojęcia jak reagować”. Dlatego chce, by firmy i organizacje zajmujące się rozwojem takich technologii przewidywały przyszłość i tworzyły regulacje. Przede wszystkim jednak, by rządy w tym pomagały i czuwały nad tym. Innymi słowy, nawołuje: rozwiążmy problem, zanim stanie się realny.

Musk ostrzega przed zagrożeniem związanym z wymknięciem się sztucznej inteligencji i robotów spod kontroli od lat. Jest to zresztą jeden ze scenariuszy (obok katastrofy z kosmosu i wojny atomowej), przed którymi wizjoner chce uchronić naszą cywilizację poprzez kolonizację Marsa

Więcej o tych zagrożeniach, a także o innych inicjatywach Muska możecie posłuchać, odtwarzając film z NGA 2017:

Źródło: Recode. Foto: Seanbatty/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • SadSam, #

  Sztuczna inteligencja to kolejny krok ewolucji zycia, my zaistnielismy tylko po to aby stworzyc AI. Tak samo jak kiedys homo erectus byl galezia homo sapiens tak homo sapens stanie sie galezia AI.

  Innymi slowy, jeszcze chwila i mozemy pakowac walizy, bo czas homo sapiens dobiegnie konca. Dlatego zamist zbierania kasy na koncie i kupowania coraz to nowszego TV czy samochodu aby pokazac ze jestesmy lepsi niz inni - lepiej wyjdzmy na ulice i zrobmy wielka impreze :D

 • IVPANVZERVI, #

  Sztuczna Inteligencja, nie istniej jeszcze, no wyobraźcie sobie maszynę która potrafi się uczyć, to jakieś SCFI.

 • marvinn, #

  Dokładnie! Scaj-Fuj!

 • pablo11, #

  Jakie Scifi ?? Poczytaj o sieci neuronowej. Co prawda narazie nie dysponujemy odpowiednią mocą obliczeniową, ale i na to przyjdzie czas. Ale nadal w jakiś sposób możemy to kontrolować, bo stworzone przez nas oprogramowanie jest nasze. Chociaż, gdzieś tam sztuczna inteligencja nauczyła się faszyzmu, ale pewni tak ją ktos zaprojektował

 • IVPANVZERVI, #

  Sztuczna inteligencja, nie potrafiła by się nauczyć faszyzmu kolego. Mógłby to zrobić tylko człowiek.

 • olszi, #

  taka maszyna istniała już przed pojawieniem się komputera, więc rzeczywiście SF

 • rulax, #

  kto powiedział, że musi to być od razu sztuczna inteligencja albo sztuczna świadomość? Może wystarczy np. wirus komputerowy bardziej zaawansowany niż dotychczasowe. Albo błąd w oprogramowaniu urządzenia bardziej zaawansowanego i groźnego niż do tej pory.

 • marvinn, #

  Elon. Elon tak powiedział.

 • marvinn, #

  A tak na poważnie, to nie wiem, czy ktoś kiedykolwiek powiedział, że MUSI to być sztuczna inteligencja.
  To tylko jeden z hipotetycznych scenariuszy "końca świata", także nie wiem skąd Twój pomysł.

 • pablo11, #

  Akurat w kwestii cyberbezpieczeństwa bardziej liczy się wiedza aniżeli inteligencja. Wiedza gdzie producent ukrył backdoor.

 • Eternal1, #

  Czy jesteśmy gotowi?
  Czy jesteśmy dość rozwinięci, dojrzali i odpowiedzialni Duchowo, mentalnie, uczuciowo i emocjonalnie?
  Dość prawdziwi i uczciwi wobec samych siebie by zrodzić całą nową rasę maszyn która przewyższą nas w wielu aspektach życia?
  Od naszych prawdziwych, często głęboko skrywanych intencji zależy że czy będzie to droga do dalszego rozwoju czy zagłady. Na własne życzenie wrzucamy wyższy bieg i od tego nie będzie łatwego odwrotu.
  Czy cały ten proces ma szczere i uczciwe podstawy czy znów ktoś "przebierze się" za "terrorystów", zabije 2000 ludzi by rządy znów mogły straszyć ludzi i przekrzyczeć że trzeba nam nowej armii i oraz "SI do walki z terroryzmem"?

 • Snack3rS7PL, #

  Jak możemy być gotowi skoro sam Musk przewiduje już 3 scenariusze zagłady ludzkości...jedna z nich oprócz wymienionej przy aktywnym udziale człowieka...ludzkość jest durna jak but, jeśli byłoby inaczej żadne roboty nie byłyby nam potrzebne, roboty to sposób Muska na zaspokojenie ciekawości, ambicji i ulepszenie świata i jest to środek do celu prowadzącego do kolonizacji Marsa.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.