16 kwietnia 2018, Wojciech Kulik

„Ludzie są niedoceniani” - Elon Musk

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: Motoryzacja roboty i cyborgi Tesla Elon Musk Samochody elektryczne

Elon Musk przyznał, że „ludzie są niedoceniani”. Skąd takie stwierdzenie? Ano stąd, że „zbytnia robotyzacja Tesli była błędem”. Tak dyrektor generalny tłumaczy opóźnienia związane z produkcją Modelu 3.

Co kwartał w sieci pojawiają się informacje, że Tesla nie wyrabia się z produkcją elektrycznych samochodów, na które jest olbrzymi popyt – szczególnie jeśli chodzi o bardziej przystępny Model 3. Elon Musk odniósł się wreszcie do tego tematu, przyznając, że „ludzie są niedoceniani”.

Otóż Musk twierdzi, że opóźnienia związane z produkcją „trójki” wynikają ze zbyt dużego polegania na maszynach zamiast na ludziach. W niedawnym wywiadzie dla CBS przyznał, że w rzeczywistości robotyzacja fabryki spowolniła jej działanie.

„Mieliśmy zwariowaną sieć przenośników taśmowych, która… nie działała, więc się jej pozbyliśmy” – powiedział Elon Musk. Zapewnił od razu osoby, które złożyły zamówienia na swoje egzemplarze Modelu 3, że otrzymają je, choć ich dostarczenie może zająć od sześciu do dziewięciu miesięcy więcej.

„Zbytnia robotyzacja Tesli była błędem, a konkretnie: moim błędem” – powiedział Musk. – „Ludzie są niedoceniani”. 

Ze względu na opóźnienia ceny akcji Tesli spadły w ciągu miesiąca z poziomu 340 do zaledwie 252 dolarów. Musk, jak to Musk, pozostaje jednak optymistą i zapowiada, że wkrótce sytuacja się zmieni – „Tesla będzie przynosić zyski w trzecim i czwartym kwartale”.

Aby dopilnować, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, Elon Musk zamieszkał w fabryce. Dzięki temu może wszystkiemu przyglądać się z bliska. Chciałoby się powiedzieć, że to olbrzymie poświęcenie, ale nie od dziś wiadomo, że wizjoner z Południowej Afryki stawia pracę na pierwszym miejscu.

Inna sprawa, że nie tylko opóźnienia doprowadziły do spadków wartości. Niedawno mogliśmy też usłyszeć o śmierci kierowcy Modelu X (za co Tesla wini człowieka, ale sprawa jest w toku), a do tego dochodzi jeszcze sprawa usterki występującej w układzie kierowniczym Modelu S…

Źródło: Digital Trends, CBS,inf. własna

Komentarze

  • gormar, #

    To oczywiste, że ludzie są bardziej elastyczni niż maszyny. Ale czy przy powtarzalnych działaniach szybsi? W to raczej wątpię. No chyba, że mówimy o azjatach ;).

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.