29 października 2018, Wojciech Kulik

Egzoszkielety dla pracowników Hyundai

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma, Tematyka: Hyundai Innowacje w firmie, Producenci: Hyundai

Kolejny producent samochodów testuje w swojej fabryce egzoszkielety, mające rozwiązywać niektóre spośród największych problemów pracowników linii montażowych.

Mają egzoszkielety w Fordzie i w Hyundaiu też będą mieć. W północnoamerykańskiej fabryce tego koreańskiego producenta ruszyły testy konstrukcji, które mają wyeliminować bóle stawów, na które skarżą się pracownicy.

Niektórzy pracownicy linii montażowych muszą każdego dnia podnosić ramiona 4600 razy. To sporo i nic dziwnego, że później są przemęczeni i mają problemy zdrowotne. Zminimalizować ten problem, zwiększyć produktywność i poprawić bezpieczeństwo w fabrykach mają egzoszkielety.

H-VEX (czyli Hyundai Vest Exoskeleton) to egzoszkielet, a właściwie kamizelka, której zadaniem jest podpieranie i wspieranie górnej części ciała, a przez to chronienie i odciążanie mięśni ramion i karku. W najbliższych miesiącach rozwiązanie to ma być intensywnie testowane i jeśli zda egzamin, to trafi do kolejnych fabryk.

Wypada dodać, że w ubiegłym miesiącu rozpoczęły się testy H-CEX (widocznego na zdjęciu otwierającym tego newsa), czyli podobnego egzoszkieletu, ale wspierającego dolną część ciała, ze szczególnym uwzględnieniem kolan. Mówiąc najprościej: pomaga on utrzymywać pozycję siedzącą w taki sposób, że praktycznie nie wymaga to od pracownika wkładania wysiłku.

H-CEX się sprawdza i prawdopodobnie z H-VEX będzie tak samo. Wygląda bowiem na to, że egzoszkielety rzeczywiście są cenną pomocą dla pracowników ...i oby były jak najczęściej wykorzystywane.

Źródło: TechXplore, Web Wire. Foto: Hyundai

Komentarze

 • R3velation, #

  Super, dobrze że gdzieś na świecie pracodawcy troszczą się o swoich pracowników. U nas natomiast eksploatują do granic możliwości, a jak już padnie to wymieniają na nowego i ciągłe płacze, że nie ma wykwalifikowanej siły roboczej za 2 tys zł /mc

 • maroo, #

  Dodał bym że stary pracownik, ten doświadczony jest często dojeżdzany, ma niższą stawkę niż nowi bo przecież "gdzie pójdzie... Sam mam nieprzyjemność oglądania takiego traktowania ludzi.

 • davidoff, #

  maroo ale dlaczego się dziwisz ? skoro nic nie robisz w tej sprawie to tak zostanie nie prosisz o podwyżkę, a jak nie dostaniesz to mówisz że odejdziesz pracy jest naprawdę dużo skoro mało zarabiasz to znajdziesz szybko inną prace za podobną kasę. Jak się wykażesz to w nowej firmie może to ta upragniona dostaniesz większą kase.

  Narzekanie nic nie da przez takich ludzi mamy w PL tak jak teraz jest choć to się zmienia. Gdyby wszyscy murem postanowili nie robię za mniej jak 2500zł na ręke to pracodawcy nie mieli by wyjścia.
  Uwierz mi jak pracodawca widzi że pracujesz za tyle to ma to gdzieś nie da Ci nic sam od siebie, nic nie robisz to znaczy że Ci dobrze, a jak coś powiesz to wymówka "rozwijamy się" "rozbudowa" "koszty wzrosły" itd. postaw twarde warunki , wiem że to ciężko jest jak się pracuje wiele lat w firmie, wiem że człowiek ma obawy , strach przed nową pracą jak to będzie, nowi ludzie , nowa nauka itd. ale jak nie zmienisz tego to pozostaniesz do końca życia w tym samym miejscu z tą samą marną kasą...

 • JanuszJestem, #

  Sama prawda. Sam zmieniłem robotę po paru latach z tego powodu. Jedyne czego żałuję... dlaczego tak ku*wa późno! Spokojnie mogłem się zebrać co najmniej dwa lata wcześniej. W porównaniu do tego ile teraz zarabiam, to kupa kasy mi przepadła na głupie strachy "a co jeśli nie znajdę nic lepszego".

 • MRx@PL, #

  Nope. Gdyby się wszyscy murem postawiliby to rząd zacząłby ściągać dla korporacji koreańczyków z północy.

 • MRx@PL, #

  Prawdą jest, jednak że najłatwiej dostać podwyżkę przez.... zmianę miejsca pracy.

 • BrumBrumBrum, #

  w polsce niestety nadal na rynku pracy mamy panowanie pracodawców, ale to jest ślepa uliczka. z jednej strony pracodawca jest przekonany że na jedno miejsce jak pracownik zrobi focha czeka 10 kolejnych, tyle że tych 10 nie ma kwalifikacji do wykonywania danej pracy, trzeba ich przeszkolić. winne temu są różne przepisy, które pozwalają na naginanie czasu pracy ponad normatywne 8h przy pełnym zatrudnieniu, albo dociąganie do 8h przy niepełnym. robią to bo mogą.

  ochrona ustawowa nic tu nie da. najlepszą ochroną jest odpowiednia ilość łatwo dostępnych miejsc pracy, aby pracownik mógł po prostu powiedzieć 'nie zgadzam się na to', aby poszedł do lepszego miejsca. koszt utrzymania miejsca pracy też ma ogromne znaczenie, tutaj posły psują sprawę na każdym kroku. efekt? miejsca pracy są tworzone bardzo niechętnie, a to hamuje rozwój gospodarki i tworzy bezrobocie. obecnie jest ono bardzo skutecznie maskowane przez 500+ .
  sytuacja polityczna też skutecznie uniemożliwia wytworzenie licznej klasy średniej, która tworzy mnóstwo kilku/nasto osobowych zakładów pracy. przez to większość to albo kompletna drobnica, tj. samozatrudnienie lub 2ch czy 3ch pracowników, albo molochy które są chętnie wykupywane przez podmioty zagraniczne.

  co do tych egzoszkieletów, świetna sprawa :) ciekawe kiedy się pojawią takie które odciążają kręgosłup :) wtedy byłby komplet.

 • tomto, #

  To mi bardziej wygląda na krzesełko, które nosi się ze sobą.
  A tutaj taki sam "egzoszkielet" wykorzystywany przez polski rolników od wielu lat:
  http://chlodrol-bis...krzeselko_duze.jpg

 • BrumBrumBrum, #

  egzoszkieletem są wszelkie rozwiązania mocowane na człowieku, które odciążają układ szkieletu, nieważne czy to są rozwiązania pasywne, czy aktywne.

  do egzoszkieletów zalicza się też czasowo noszone usztywniacze z zawiasem, np. przy zwichniętym kolanie.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.