6 marca 2017, Wojciech Kulik

Dziś klikasz „start”, jutro się wprowadzasz - dom z drukarki 3D

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: drukarki 3D

Firma Apis Cor twierdzi, że potrafi zbudować w pełni funkcjonalny dom od podstaw w mniej niż 24 godziny i za nieduże pieniądze.

24 godziny, a nawet trochę mniej – tylko tyle potrzebuje start-up z San Francisco, by wybudować dom od podstaw. Sekretem firmy Apis Cor jest ogromna drukarka 3D.

Budulcem wykorzystywanym przez ogromną drukarkę 3D od Apis Cor jest specjalna mieszanka betonowa, która – według producenta – cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością. Zbudowany z niej dom ma być w stanie przetrwać około 175 lat. Brzmi to naprawdę dobrze.

Wybudowany w 24 godziny budynek należałoby jednak raczej klasyfikować jako „domek”. Ma bowiem zaledwie 38 metrów kwadratowych, a wewnątrz znajduje się tylko pokój dzienny, kuchnia, łazienka i przedpokój. 

Dla singla – w sam raz, tym bardziej że możliwości dopasowania projektu do potrzeb są spore, a cena jest niezbyt wysoka: za postawienie takiego domu Apis Cor życzy sobie około 40 tysięcy złotych (a w cenie tej zawarte są również drzwi i okna, których nie da się wydrukować oraz elementy wykończeniowe).

Takie domki na pewno byłyby ciekawą opcją dla wspomnianych już singli, albo w formie domków wypoczynkowych. Firma Apis Cor ma jednak znacznie ważniejszy cel: chce szybko budować schronienie dla osób dotkniętych klęskami żywiołowymi. 

Źródło: Quartz, Apis Cor

Komentarze

 • walecznygronostaj, #

  Powiedziałbym, że nawet dla pary bezdzietnej się nada. Zależy tylko od klimatu, w którym stoi.

 • BrumBrumBrum, #

  gdyby to jeszcze potrafiło drukować w zespołach takich robotów drukujących, to by się dało też coś większego zbudować :)

 • BluePandoraBox, #

  cena świetna tylko koszt działki ...
  jestem ciekaw na ile dobra jest izolacja termiczna w takim domku, aby się nie okazało że na ogrzewanie wydamy więcej niż na cztery razy większy dom zbudowany tradycyjnie
  pianki wstrzyknięte w puste przestrzenie mają większe straty ciepła niż o podobnej grubości wata szklana, nie porównując do najnowszych folii termicznych które są trzy razy lepsze niż wata

 • podkrecony, #

  pomijajac przemilczane tematy (np. utwardzenie i uzbrojenie dzialki pod fundament) bardzo fajna technologia mogaca wyeliminowac najslabszy element tzw. majstra/fachowca ;)

  o izolacje bym sie nie martwil bo maszyna zrobi to tak jak chcial architekt i jesli sie uda wyeliminowac wykorzystanie reki majstrow (zasypywanie i wstrzykiwanie pistolecikami na filmie) i zrobic zeby maszyna sama wstrzykiwala tyle ile potrzeba przecyzyjnie w wymaganych miejscach - bedzie idealnie

  za X lat bedzie sie tylko tak budowac, stanie glowica i tylko gruszki beton i pianke beda dowozic, na koncu sprzedawca zawiesi drzwi/okna (rama/futryna to pcv, czyli da sie drukowac, podobnie laminat dachu) i mamy stan zamkniety do odbioru i wykanczania pod siebie :)

 • Massai, #

  Ba, sam se zbudujesz. Będziesz miał interfejs do sterowania i niczym w jakiejś gierce sobie będziesz modyfikował elementy (bo schemat ogólny i programy sterujące pobierzesz sobie z bazy projektów).

 • sebmania, #

  Projekt fajny bo skalowalny.

 • raffal81, #

  W sam raz na 80 calowy TV z zakrzywionym ekranem :D

 • BluePandoraBox, #

  który kosztuje więcej niż taki TV
  wyjdzie że dom kupiłeś pod TV, a nie TV do domu xD

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.