5 lipca 2018, Wojciech Kulik

Dziś głosowanie w sprawie ACTA 2 - Wikipedia protestuje

Kategoria: Ciekawostki Internet, Tematyka: Na Topie

W ramach protestu wikipedyści podzielili się stanowiskiem w kwestii dyrektywy o prawach autorskich. Jeszcze do godziny 15.00 tylko z nim będzie można zapoznać się na łamach Wikipedii. Dziś bowiem głosowanie w sprawie ACTA 2.

Już dzisiaj (5 lipca) w europarlamencie odbędzie się głosowanie, które prawdopodobnie zakończy się przyjęciem dyrektywy określanej mianem „ACTA 2”. Aby raz jeszcze zwrócić uwagę na to, jak szkodliwe może to mieć efekty i przemówić do rozsądku parlamentarzystom, Wikipedia od wczoraj protestuje.

Wikipedia przeciwko ACTA 2

Próbując odwiedzić jakąkolwiek stronę na Wikipedii z jednego z europejskich krajów (nie wyłączając z tego Polski), użytkownik zostaje przekierowany i może zapoznać się z dokumentem zatytułowanym „Stanowisko wikipedystów w kwestii dyrektywy o prawach autorskich (lipiec 2018)”.

Można w nim przeczytać, że w najgorszym przypadku dyrektywa będzie procedowana przez odpowiednią komisję, a przez to „otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona” i zagrożona będzie również Wikipedia, głównie ze względu na artykuły 11 i 13.

Wikipedia protest

Artykuł 11 i artykuł 13

Dyrektywa dotyczy ochrony praw autorskich, ale proponowane zmiany mało komu się podobają. Artykuł 11 wprowadza bowiem tak zwany podatek od linków, przez co praktycznie „dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe”, jak czytamy w stanowisku wikipedystów.

Artykuł 13 z kolei sprawia, że wydawca internetowy ponosi pełną odpowiedzialność za treści publikowane przez użytkowników. Może to prowadzić do sporych nadużyć, sprzyja cenzurze i – znów – właściwie uniemożliwia sprawne działanie serwisom opierającym się na UGC (user-generated content).

Protesty i sprzeciwy

Wikipedia jest jednym z najważniejszych źródeł informacji w Internecie, dlatego też jej protest jest bardzo widoczny. Także inni jednak sprzeciwiają się wprowadzeniu nowego prawa. Wśród nich znajduje się na przykład sam Tim Berners-Lee, a więc człowiek, który praktycznie dał nam Internet, jaki znamy. 

Odbywają się również tradycyjne protesty przeciwko ACTA 2, ale daleko im do tych z 2012 roku. Trudno zatem przewidzieć, czy cokolwiek trafi do europarlamentarzystów. Wierzymy, że tak, a okaże się to już wkrótce.

Źródło: Wikipedia, Engadget, inf. własna. Ilustracja: b3nj5m1n/Pixabay (CC0), screen: Wikipedia

Komentarze

 • kombajn, #

  Widzisz to jest tak, że jak ktoś ma klapki na oczach z napisem "PIS jest zły" to fizycznie nie jest w stanie zobaczyć tego że władza akurat robi coś dobrze - klapki zasłaniają mu widok na rzeczywistość i cały dzień widzi tylko napis "PIS jest zły".
  Zanim dostanę miliard pięćset minusów to chcę jedno wyjaśnić. Uważam że obecna władza robi mnóstwo bzdur ale część rzeczy zrobiła autentycznie dobrze. I takie głosowanie przeciwko ACTA 2 trzeba zaliczyć właśnie do tej drugiej kategorii.

 • Detrioux, #

  Jakim trzeba być baranem żeby wymyślić coś takiego jak "Acta2". Jestem bardzo za UE ale takie prawo jest tylko i wyłącznie na niekorzyść. W życiu ta ustawa nie wejdzie w życie za duże straty finansowe, biznesowe ect.

 • kombajn, #

  Baranem? Czy może ma to na celu ukrócenie swobodnego przepływu informacji w sieci nad którym włodarze UE nie mają kontroli? Bo moim zdaniem celem jest to żeby przywrócić głównym "starym" mediom wiodąca rolę. Obejrzyj sobie poniższy filmik. Klawiter to bardzo sensownie wytłumaczył, choć nie odważył się wprost powiedzieć że przepisy mają na celu ukrócenie działalności ludzi którzy w sieci pisali opinie niezgodne z oficjalną wykładnią i propagandą:
  https://www.youtube.com/watch?v=Eb_6dST1ONU&t=28s

 • .Alx., #

  @kombajn nie dostałeś "miliard pięćset minusów", to świadczy, że zdrowo myślący mają jeszcze przewagę. I oby tak pozostało.

  Brawo za Twoje komentarze !

 • Detrioux, #

  A co do PiSu nie mam zamiaru robić rabanu politycznego na takim portalu. Idź stąd i nie zaczynaj.

 • phlawski, #

  A kim ty jesteś, żeby mi mówić gdzie mam iść i co robić?

 • Foxy the Pirate, #

  Może liczył na to, że masz więcej niż 5 lat.

 • klimekop6, #

  @phlawski PiS dla zasady głosuję przeciw wszystkim pomysłom UE więc nie wiem dlaczego należy pisać że i tym razem są przeciwko. Nie jest to żadne zaskoczenie z ich strony skoro od dawna wykazują czysto antyeuropejskie podejście.

 • JamesLogan9000, #

  Wszędzie chcą cenzury i praw autorskich wygląda to jak zniewolenie,internet w którym nic nie wolno tylko po to żeby więcej kasy nabijać.
  Denuvo też ma podobne działanie czyli nabijanie kasy za buble które robią bez możliwości sprawdzenia bo dema nie łaska wydać.
  Prawa autorskie ha ha nagra jedną piosenkę a potem przez 30 lat bierze za nią kasę a teraz chce kasy jeszcze od biednych internatów za linka.

  Taka walka o prawa autorskie a wystarczy wyjżeć przez okno i widać wszędzie sąsiadów zza buga z tysiącami płyt po 25 zł za sztuke.

  Po za tym torrenty pracują u większości ludzi dzień i noc,nie dali rady z tym to się za linki wzieli i człowiek nawet nie będzie mógł poczytać artykułów naukowych czy wikipedi.

 • Michał 06, #

  I tak przejdzie ,w euro-burdelu wszystko zaplanowane jest z góry, a w tych ławach w brukselii to oni siedzą tylko dla picu odhaczając "nowelizacje" dosłownie w kilka sekund bez głosowania https://www.youtube.com/watch?v=lzigiPUXNzI

 • HomeAudio, #

  Jeśli ACTA2 wejdzie to pewnie trzeba będzie mocniej zainteresować się siecią Tor :/ Coraz bardziej nabiera to sensu w obecnych czasach.... ech... :(

 • taki_jeden, #

  To ja dorzucę swoje trzy grosze. Może trochę w roli adwokata diabła, ale też aby trochę doprecyzować, bo chyba niektórzy nie zdają sobie sprawy o co chodzi.

  1) Same pomysły nie są definitywnie złe. Mogą być złe jak zostaną źle zaimplementowane. Ale to jest dokładnie tak jak z wieloma innymi rzeczami. Rozszczepianie atomu dało nam broń, ale też elektrownie. Wszystko zależy od tego jak te postanowienia zostaną wprowadzone w życie (o ile wejdą w życie w ogóle).

  2) Dyrektywa unijna to nie prawo. W tym wypadku jest to tylko i wyłącznie sugestia, a to jak, w jakim stopniu i czy w ogóle zostanie zaimplementowana w państwach członkowskich zależy od tych państw. UE nic tu nie wymusza.

  3) Państwo samo może takie przepisy wprowadzić i bez tej dyrektywy. Chociażby jak to było z "podatkiem od linków" w Hiszpanii.

  4) Uważam, że trochę jest bicie piany i termin ACTA 2 to czysta manipulacja strachem ludzi, którzy nie wiedzą o co chodzi. Nazwa ma się negatywnie kojarzyć i tyle. Jak zapytać na tych protestach ludzi o co w ogóle wg nich chodzi to padają odpowiedzi: memów nie będzie można robić. Przecież to jest śmiech na sali. Treść tej dyrektywy jest dość szeroka i niesprecyzowana, pozostawia wiele możliwości interpretacji itd. Ale to właśnie dlatego, że dyrektywa nie stanowi prawa. I to jak będzie wyglądało faktyczne prawo to Państwo będzie ustanawiać i konkretyzować (i dodaję jeszcze raz - o ile w ogóle, bo dyrektywa to nie nakaz - jak np w przypadku RODO).

 • vide cui fidas, #

  @taki_jeden dobrze mówisz człowieku,ludzie nie wiedzą o co chodzi ale idą protestować tak to już niestety jest...

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.