15 lipca 2017, Wojciech Kulik

15 lipca: Dzień Bez Telefonu Komórkowego

Kategoria: Mobile Telefony Ciekawostki Smartfony

Smartfon to ogromne możliwości, ale też niemałe zagrożenie. Podejmujecie wyzwanie, by do końca dnia nie spojrzeć na jego ekran ani razu?

Dziś 15 lipca, a więc jak co roku obchodzimy Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. Jeszcze do niedawna nie byłoby to szczególnie trudne do wykonania, ale teraz, w 2017 roku…? Podejmujecie wyzwanie, by do końca tego dnia ani razu nie spojrzeć na ekran smartfona?

Obecnie wiele osób czuje się bez telefonu jak bez ręki. Ba, to smartfon nas budzi, to na jego ekran spoglądamy zaraz po przebudzeniu i to on towarzyszy nam przez cały dzień. To z niego korzystamy, by skontaktować się ze znajomymi, to on jest urządzeniem, na którym słuchamy muzyki, oglądamy filmy i gramy w gry. To nim robimy zdjęcia i na jego ekranie przeglądamy strony internetowe. A wszystko to już od 9. roku życia (przynajmniej w Europie, jak wynika z badania ESET)

Smartfona (lub mniej „inteligentną” komórkę) w kieszeni ma już niemal każdy Polak (97 proc.). A właściwie w kieszeni jest ona rzadko. Przynajmniej na dłużej, bo jak wynika z badania dscout – każdego dnia dotykamy tego urządzenia średnio 2617 razy, a ponad połowa Polaków przyznaje, że korzysta z niego przynajmniej raz na godzinę. To obsesja, a w skrajnych przypadkach dochodzi do takich zjawisk jak „fonoholizm”, czyli uzależnienie od komórki i „nomofobia”, czyli lęk przed brakiem smartfona w pobliżu.

15 lipca to najlepsza okazja, by zwrócić uwagę na te problemy, które z roku na rok mogą dotyczyć coraz większej liczby osób na świecie. Smartfony to świetne urządzenia, które otwierają możliwości niedostępne dla naszych przodków, ale mogą też stanowić poważne zagrożenie. Jednocześnie jest to dobry moment na to, by sprawdzić, czy sami nie mamy kłopotu z tym, by odłożyć smartfona na 24 godziny. Przyłączycie się do akcji?

Źródło: inf. własna, dscout, ESET. Foto:13smok/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • hex3n, #

  Bzdura!

 • Skaza, #


  A niech to... O takim dniu dowiedziałem się przeglądając serwis Benchmarka, na smartfonie. Moim zdaniem, warto promować taką akcję, szczególnie wśród młodych osób.

 • Shunex, #

  O ile w domu nie problem bez komórki...
  To jeżeli sie idzie gdzieś na miasto to jednak ciężko nie wziąć telefonu...

 • Kenjiro, #

  Niektórzy dziś pracują i muszą korzystać z telefonu, a ów komórkowy jest często jedyną możliwością kontaktu (oraz łącza sieciowego) w wielu miejscach.

 • Kerebron, #

  To w końcu dzień bez telefonu komórkowego, czy bez smartfona? Bo tytuł mówi jedno a treść co innego. -_-

  Telefon komórkowy wciąż używam, smartfony przestałem prawie dwa lata temu.

 • cyberant, #

  Ciekawe czy zrobią kiedyś "dzień bez używania mózgu"... idiotyzmy wymyślają, dorabiają chorą ideologię, a potem patrzą jak bydło się cieszy...

 • pawluto, #

  Co jeszcze głupszego da się wymyśleć ?
  Bo chyba jazdę metrem bez spodni nic nie pobije !

 • Renji, #

  Pomysł raczej do bani. Aczkolwiek problem jest. Moja praca w dużej mierze składa sie z oczekiwania. Ten czas trzeba wypełniać, kiedyś sie rozmawiało, o tym o tamtym teraz 90% siedzi na fonie i albo gra albo FB przegląda. A PowerBank to podstawowe wyposażenie, i to takie po 2Ah.

 • anemus, #

  A ja mam dziś anemusowy dzień z komórką i co? Każdy sobie może wymyślać co chce ale nie powinien liczyć, że kogoś to coś będzie obchodzić.

 • killerek132, #

  Ja nigdy nie zrozumiem tego fenomenu, mam G4 ale nie mam jakiejś mani żebym gapił się w niego cały dzień, odpiszę się dziewczynie, sprawdzi pogodę czy informacje, czasami zrobi zdjęcie i koniec.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap