8 października 2018, Wojciech Kulik

Automatyczny załadunek maszyn CNC - tak to robi Harry

Kategoria: Technologie i Firma, Tematyka: roboty i cyborgi polska myśl techniczna Sprzęt do firmy Innowacje w firmie

HARRY H1200 to mobilny, zrobotyzowany system automatycznego załadunku maszyn CNC zaprojektowany przez firmę D&H Innovations, która widzi w nim „polską odpowiedź na industry 4.0”.

Roboty zmienią nasze codzienne życie i odmienią także środowisko pracy. Czwarta rewolucja przemysłowa – w której odegrają kluczową rolę – ma być odpowiedzią na niedobór pracowników, rosnące koszty prowadzenia biznesu i potrzebę zwiększenia wydajności. Swoje rozwiązanie tych problemów zaprezentowała niedawno polska firma D&H Innovations.

Jej HARRY H1200 to mobilny, zrobotyzowany system automatycznego załadunku, który jest przeznaczony do współpracy z obrabiarkami CNC – tokarkami czy frezarkami. Producent chwali się, że w jego przypadku konfiguracja stanowiska nie zajmuje więcej niż 5 minut, a do tego może on być podłączony do kilku różnych maszyn. Jak zachwala producent:

„HARRY H-1200 to polska odpowiedź na industry 4.0, czy ewoluujący rynek pracy. Możliwość kontrolowania pracy robota z poziomu smartfona, system pozwalający na dodawanie nowych detali bez żadnej wiedzy ze sfery programistycznej, zaimplementowany system wizyjny lub mobilność samego stanowiska to tylko niektóre walory naszego sztandarowego produktu”.

Jakie są kolejne? Ano między innymi taki, że do połączenia ze źródłem energii, siecią, jak i sprężonym powietrzem służy jedno złącze COMBO. Producent zastosował tutaj także system bezpieczeństwa, w którym prędkość wykonywania operacji przez (6-osiowego) robota jest redukowana, jeśli skaner laserowy wykryje obecność pracownika w ustalonym obszarze. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z poniższego filmu:

Źródło i foto: D&H Innovations

Komentarze

 • sn00p, #

  Robot obsługujący tokarkę? Co za absurd, skoro całość musi i tak nadzorować człowiek!

 • Hans Olo, #

  Żaden absurd, bo teraz ten człowiek będzie mógł obsłużyć np 3 maszyny na raz bez przesadnego doglądania, ale nazywanie tego innowacją i pewnie ssanie na to kasy z dofinansowań pod tym pretekstem zabija prawdziwe innowacyjności, które tej kasy nie dostaną, bo tokarka zawsze zarobi, a rzeczywiście innowacyjny produkt jest najczęściej bardzo ryzykowny biznesowo. Nie róbmy wielkiego halo ze zwykłej celki zrobotyzowanej. To żadna innowacja obecnie.

 • technolog1224, #

  Jak robot nie leje piwa to już nie jest innowacją?

 • roman106, #

  Fajny prototyp i na tym to się skończy.

 • DHI2018, #

  Na chwilę obecna firma D&H INNOVATIONS na swoim koncie posiada zainstalowanych 11 takich aplikacji.

 • roman106, #

  To gratuluję. W artykule nie pisze wyraźnie, że sprzedajecie już swoje rozwiązania. Dla mnie atutem jest mobilność robota. U nas w pracy jest jeden, ale zamontowany na stałe. Maszyna stoi to i robot stoi, a mógłby "pójść" na inną maszynę.

 • DHI2018, #

  Dokładnie, to był jeden z głównych celów firmy D&H INNOVATIONS przy tworzeniu stanowiska zrobotyzowanego HARRY-1200. Jak najszybsza integracja z maszyną w połączeniu z systemem, który pozwala programować bez posiadania wiedzy na ten temat daje nam uniwersalność i możliwość dopasowania się do każdego profilu produkcji(małe, średnie i duże serie).

 • bonio89, #

  Tytuł sugeruje że robot pakuje maszyny CNC?
  Chciałbym zobaczyć jak ramie podnosi centrum DMG Mori

 • dariosata, #

  Jak jeszcze bedzie potrafil robic lody to chetnych na niego nie zabraknie!

 • PITUCH1, #

  hahaha ale kurde nowość , no bez jaj, w 2006 będąc w IRL takie roboty mieliśmy , jeden obsługiwał na raz 2 maszyny.
  co fajnego widziałem to robot do spawania, od cud techniki wtedy :)

 • DHI2018, #

  Roboty w przemyśle występowały już w latach 80, więc nie to możemy uznać za innowacyjność, ale przystosowanie go do produkcji mało i średnio seryjnej już tak.

 • DHI2018, #

  Roboty w przemyśle występowały już w latach 80, więc nie to możemy uznać za innowacyjność, ale przystosowanie go do produkcji mało i średnio seryjnej już tak.

 • technolog1224, #

  Super sprawa, oby tak dalej! Polska technologia rośnie w siłe.

 • technolog1224, #

  Super sprawa, oby tak dalej! Polska technologia rośnie w siłe.

 • technolog1224, #

  Super sprawa, oby tak dalej! Polska technologia rośnie w siłe.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.