21 kwietnia 2017, Wojciech Kulik

Cyborgizacja społeczeństwa według Muska. Początek: rok 2021

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Nauka, Tematyka: roboty i cyborgi medycyna Lifestyle i biznes Elon Musk

Elon Musk chce, by najpóźniej za cztery lata gotowa była elektronika, łącząca mózg z maszyną. Sześć lat później dostęp do niej ma mieć już każdy.

Elon Musk nie boi się odważnych projektów, a Neuralink bez wątpienia jest jednym z nich. Wizjoner stojący za Teslą i SpaceX zdradził wreszcie kilka szczegółów na temat firmy, o której istnieniu dowiedzieliśmy się niespełna miesiąc temu.

Elon Musk, dyrektor generalny Neuralink

Musk ujawnił, że jest dyrektorem generalnym firmy Neuralink i zamierza doprowadzić do tego, by ta wprowadziła swoje produkty na rynek nie później niż za 4 lata, licząc od teraz. Produkty te to urządzenia, których rozmiar byłby liczony w mikronach, a które mogłyby połączyć ludzki mózg z maszyną.

Zanim zaczną się komentarze, że Musk chce nas ubezwłasnowolnić, dodajmy, że celem jest poprawa jakości życia osób cierpiących na choroby, które uniemożliwiają im porozumiewanie się z otoczeniem w typowy sposób (np. pacjenci ze stwardnieniem zanikowym bocznym).

Zastosowania medyczne to dopiero początek

Musk niejednokrotnie wspominał już bowiem o koncepcji tzw. cyborgizacji społeczeństwa. Czyli „wzbogacaniu” ludzi elementami elektronicznymi, dzięki którym uczyliby się szybciej i mogliby kontrolować urządzenia za pomocą samych tylko myśli.

Wróćmy jednak do teraźniejszości. Wśród celów wizjonera znajduje się również „leczenie” takich urazów i objawów jak udar czy utrata pamięci w podeszłym wieku. Wszystko to ma być możliwe dzięki elektronice połączonej z mózgiem człowieka.

Komunikacja na miarę XXI wieku

To nie wszystko. Musk uważa, że obecne formy komunikacji (pisanie lub nawet mówienie) nie są zbyt efektywne. Gdyby zaś informacje mogły być przekazywane za pomocą myśli, szybkość ich transferu wielokrotnie by się zwiększyła.

„Już dzisiaj jesteś cyfrowym superczłowiekiem. Jedyne, co się zmieni to interfejs” – mówi Musk. Według niego nie wykorzystujemy swojego potencjału, a nawet cofamy się pod tym względem – dziesięć palców na klawiaturze zostało zastąpionych dwoma na ekranie smartfona. 

„Powinniśmy poprawić szybkość komunikacji i powinniśmy być w stanie ją zwielokrotnić, dzięki bezpośredniemu interfejsowi neuronowemu” – kontynuuje Musk. Przy czym na wykonanie tego zadania firma Neuralink daje sobie nieco więcej czasu: osiem, a może dziesięć lat.

Plan cyborgizacji społeczeństwa ułożony

Rozkład jazdy dla Neuralink przedstawia się więc następująco. Rok 2017: rozpoczęcie popularyzacji idei interfejsu mózg-maszyna. Rok 2021: wprowadzenie urządzenia do celów medycznych. Rok 2027: wprowadzenie urządzenia dla ogółu ludzkości. 

Jeśli wizja Muska i firmy Neuralink dojdzie do skutku, za 10 lat każdy chętny (i najpewniej odpowiednio bogaty) będzie mógł zamienić się w cyborga. Brzmi to dla was jak plan?

Źródło: The Next Web, Engadget. Grafika: DrSJS/Pixabay

Komentarze

 • DanyGee, #

  Ja bym chętnie spróbował.
  Moim marzeniem jest nie jeść, nie trawić, nie wydalać tylko ładować baterię.
  Uszkodzone kończyny fajnie by było wymieniać a nie miesiącami czy latami leczyć.
  Lasery z rękawa, rentgen w oczach, siedmiomilowe buty...
  Tak, ja jestem za.

 • loctor, #

  No to urodziłeś się "parę" lat za wcześnie. Tego o czym piszesz nie doczekasz ani ty ani twoje dzieci ani prawdopodobnie wnuki

 • shoken, #

  Rozwój techniki cyfrowej ma tez swoje wady
  -możliwość rozwoju systemów totalitarnych
  -nadmiar informacji powoduje zanik myśli egzystencjalnych ,myśli się wirtualnie nie zwracając uwage na te najbardziej przyziemne rzeczy.
  - umożliwia zastosowanie zcentralizowanego nadzoru nad postępowaniem każdego czlowieka
  - problemy emocjonalne,zanik kontaktów miedzyludzkich.
  - osłabienie pamięci bo korzysta się z baz danych
  - możliwość przerzucania odpowiedzialności z władzy / rządzących na komputer po podjęciu błędnych decyzji.
  - możliwość wywołania ogromnych szkód przy atakach hakerskich,wlamy,ddosy,wirusy,szpiegowanie przemysłowe.

 • DanyGee, #

  Racja. A teraz spróbuj zatrzymać to co nieuniknione.

 • d i l, #

  Współczesna medycyna ma problem z naprawieniem uszkodzonych nerwów do zwyczajnego poruszania kończyną, a ten chce poprawiać mózg, pamięć. Według mnie trzeba wpierw coś zrobić, żeby się tym chwalić. Nie umniejszam jego inteligencji i dokonaniom naukowym, ale te dotyczące bajkopisarstwa ma na najwyższym poziomie.
  Miało być pod całością

 • Vyzygota, #

  Ja chcę być królikiem. Już, teraz, natychmiast!!!

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap