2 czerwca 2011, Paweł Maziarz

Computex: MSI Afterburner sterowany smartfonem

Kategoria: Oprogramowanie Telefony Karty graficzne

Firma MSI zademonstrowała na targach Computex mobilną wersję aplikacji Afterburner, służącej do podkręcania kart graficznych.

Już od jakiegoś czasu producenci podzespołów komputerowych prześcigają się w ułatwianiu procesu ich podkręcania. Przykładem są tutaj montowane na płytach głównych i kartach graficznych odpowiednie przełączniki, dzięki którym zwiększymy taktowanie procesora, czy też układu graficznego i pamięci wideo. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy korzystać z różnego rodzaju aplikacji, które często nie są zbyt proste w obsłudze.

Niektóre firmy wychodzą jednak z założenia, iż nie zawsze mamy fizyczny dostęp do podkręcanego komputera i umożliwiają zwiększenie częstotliwości pracy podzespołów z poziomu innego komputera – przykładem jest tutaj technologia ROG Connect w płytach głównych ASUS. Firma MSI poszła jednak o krok dalej i zaprezentowała na targach Computex aplikację skierowaną dla smartfonów, pozwalającą na zdalną zmianę parametrów pracy kart graficznych.
 

 MSI Afterburner w wersji dla Androida
 

Mobilna wersja aplikacji MSI Afterburner, dostępna jest jedynie dla telefonów z systemem operacyjnym Android. Do komunikacji z komputerem z podkręcaną kartą graficzną, wykorzystuje ona bezprzewodową sieć Wi-Fi. Warto jednak zaznaczyć, iż jest ona trochę uboższa niż jej desktopowy odpowiednik. Niewątpliwie największą zaletą programu jest możliwość zmiany parametrów pracy karty graficznej, podczas gdy w danej chwili nie jest to możliwe z poziomu komputera.
 

 MSI Afterburner w wersji dla Androida
 

Po włączeniu aplikacji, możemy korzystać z opcji zgrupowanych w dwóch działach:

 • Overclocking - służących do zmiany częstotliwości i napięcia zasilającego rdzenia i pamięci
 • Monitor - odpowiadających za monitorowanie parametrów pracy karty graficznej

Oprócz tego dostępne jest także menu Settings, w którym znalazły się ustawienia programu. Poniżej możecie zobaczyć filmik z prezentacji mobilnej wersji aplikacji MSI Afterburner.
 

 

Na razie nie wiadomo kiedy MSI Afterburner dla smartfonów będzie udostępniony publicznie oraz czy pojawią się wersje skierowane dla innych systemów operacyjnych – na przykład Windows Mobile lub Symbian.
 

Więcej o targach Computex:

Źródło: VR-Zone.com, Hwbot.org

Komentarze

 • pipolinek, #

  Robi się ciekawie, jak tylko pojawi się ta aplikacja to nie omieszkam jej wypróbować na swoim smartfonie ...

 • Lamowaty, #

  Pomysł MSI fajny, praktyczny. Jednak moim zdaniem nic nie zastąpi fizycznego dostępu od maszyny :]

 • wildthink, #

  Ciekaw jestem jakie praktyczne zastosowanie ma ten pomysł? Zdalne podkręcenie kompa gdy nie ma mnie w pobliżu? Po co? Podkręcenie kompa bratu/siostrze gdy jestem w zasięgu wi-fi - wolę podejść do kompa. Bezsensowny gadżet, wypuszczony tylko po to by zrobić coś innego niż konkurencja.

 • pit1337, #

  Jestem tego samego zdania. OC to nie jest rzecz, którą robi się mobilnie...

 • KaNiOn, #

  Zgadzam się z wami, ale fajnie mieć podczas gry podgląd na parametry grafiki np. temperaturę, na osobnym wyświetlaczu.

 • randallandhopkirk, #

  Teraz sąsiad zawsze będzie miał komputer wolniejszy od twojego ..................... LOl LOL

 • randallandhopkirk, #

  Jedziesz sąsiadowi po zegrach w dół - to chyba oczywiste .... LOL LOL

 • doc_struś, #

  Pomysł w sumie niezły, sam czasem jak gram w grę która nie jest stabilna przy zrzucaniu na pasek używam telefonu (jakoś nie lubię mówić smartfon:P)kiedy muszę coś sprawdzić w necie albo zajrzeć do poradnika. Będzie trzeba wypróbować jeśli trafi do ludzi.

 • zukikiziu90, #

  Super ekstra fajnie ale komu sie bedzie chciało ładować baterię po powiedzmy 3 godzinach trzymania go w kieszeni?

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.