19 marca 2018, Paweł Maziarz

Co oznacza TBW

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski SSD, Tematyka: Vademecum

TBW to jeden z głównych parametrów dysków SSD, który określa wytrzymałość nośnika i jest ściśle związany z udzielaną gwarancją.

Przy wyborze dysku SSD zwykle kierujemy się interfejsem, wydajnością, ceną, a czasami nawet udzielaną gwarancją. Często jednak zapominamy o jeszcze jednym istotnym parametrze, jakim jest współczynnik TBW. Co oznacza i co to jest TBW?

Co oznacza TBW

TBW (ang. Total Bytes Written) - oznacza on ilość danych, którą możemy zapisać na nośniku, aż do momentu utraty gwarancji (mamy tutaj do czynienia z alternatywą, więc gwarancja może się skończyć po upływie wyznaczonego czasu lub właśnie po zapisie określonej ilości danych). Warto jednak wspomnieć, że osiągnięcie wyznaczonego limitu nie musi oznaczać końca pracy dysku.

Większość współczesnych nośników cechuje się odpowiednio wysokim parametrem TBW, aby obsłużyć wszystkie codzienne zastosowania (nawet przy bardziej intensywnym korzystaniu z dysku). Mimo wszystko część producentów nie nakłada na swoje nośniki ograniczeń związanych z zapisem danych (przykładem tutaj może być model GOODRAM IRDM Ultimate lub Plextor M6 Pro).

Kignston DCP1000

Podobnym parametrem jest DWPD (ang. Drive Writes Per Day), który zwykle stosuje się w przypadku modeli przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań. DPDW oznacza krotność pojemności dysku, jaką można codziennie zapisać również do momentu utraty gwarancji.

W przypadku standardowych modeli parametr ten zwykle wynosi 0,5 - 2, ale przy nowoczesnych konstrukcjach może być znacznie wyższy (np. w modelu Samsung SZ985 na bazie nowoczesnych pamięci Z-NAND jest to aż 30).

Przy okazji zerknijcie na nasze zestawienia polecanych dysków SSD w formacie 2,5 cala oraz M.2. Na pewno znajdziecie tam coś dla siebie, również jeżeli interesuje Was kwestia współczynnika TBW.

Źródło: inf. własna

Komentarze

  • Podłączam, #

    Ciekawy artykuł.

    Miałbym dwa pytania do tego fragmentu: "W przypadku standardowych modeli parametr ten zwykle wynosi 0,5 - 2". Chodzi tutaj o DWPD czy TBW? I jaka jest jednostka?

  • Paweł Maziarz, #

    DWPD - jednostki nie ma bo to krotność - odnosi się do całkowitej pojemności dysku (przykładowo codziennie można zapisać 0,8 pojemności dysku 1 TB przez 5 lat, czyli cały okres trwania gwarancji)

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.