19 maja 2019, Paweł Maziarz

Co to jest Qi wireless charging?

Kategoria: Mobile Akcesoria Mobilne Akcesoria do telefonów Baterie, Tematyka: Vademecum

Jak działa standard Qi wireless charging? Gdzie jest stosowane bezprzewodowe ładowanie? Jakie są zalety ładowania indukcyjnego? Wyjaśniamy te zagadnienia.

Bezprzewodowe ładowanie urządzeń staje się coraz powszechniejsze, a na rynku dostępnych jest kilka różnych standardów pozwalających na takie przesyłanie energii. Jednym z nich jest Qi. Co warto o nim wiedzieć?

Co to jest Qi wireless charging?

Qi to otwarty standard, który definiuje bezprzewodowy transfer energii z użyciem ładowania indukcyjnego. Technologia została opracowana w 2008 roku przez konsorcjum Wireless Power Consortium. Obecnie jest ona stosowana w urządzeniach najpopularniejszych marek (w tym np. smarftonie Huawei Mate 20 Pro, a ładowarkę możemy znaleźć np. w obudowie be quiet! Dark Base Pro 900).

Ładowarka bezprzewodowa - schemat
Schemat działania bezprzewodowego ładowania (foto: PowerbyProxi)

Podstawą bezprzewodowego przesyłania energii jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej między dwiema cewkami (działa tutaj prawo indukcji elektromagnetycznej odkryte prze Michaela Faraday'a). Mamy więc do czynienia z dwoma typami urządzeń – w ładowarce zastosowano nadajnik mocy, który zawiera cewkę generującą oscylujące pole magnetyczne, natomiast urządzeniu odbiorczym pole magnetyczne indukuje prąd przemienny.

Ładowarka bezprzewodowa (tzw. indukcyjna) zawiera powierzchnię aktywną, na której, w niewielkiej odległości, trzeba umieścić ładowane urządzenie. W niektórych przypadkach konieczne jest ułożenie go w określonym miejscu, natomiast nowsze modele pozwalają na ułożenie go w dowolnym miejscu stacji. Rozwiązanie to wyróżnia się zatem większą wygodą i szerszą kompatybilnością względem ładowania przewodowego. Przesyłana moc jest jedna niższa względem szybkich systemów ładowania przewodowego (w przypadku standardu Qi wynosi ona 5 - 15 W).

Wireless Fast Charging Pad Freedom

Standard Qi głównie jest stosowany do ładowania urządzeń mobilnych (np. smartfonów czy słuchawek bezprzewodowych), ale technologia stale się rozwija i w przyszłości planowane jest wykorzystanie jej również do ładowania tabletów czy nawet laptopów. W przypadku niekompatybilnych urządzeń można zastosować dodatkową nakładką umożliwiającą korzystanie z ładowarek indukcyjnych.

Źródło: Wikipedia, Wireless Power Consortium, PowerbyProxi (foto)

Komentarze

 • rTech, #

  W artykule nie dowiedziałem się tego co mnie najbardziej interesuję, jakie są zalety ladowania indukcyjnego? Poza tym, że nie muszę podłączać kabelka do telefonu...

 • Kenjiro, #

  Generalnie poza wątpliwym brakiem podłączania kabla do telefonu, bo przecież sama "podkładka" musi być podłączona kablem, to nie ma żadnych zalet, a same wady.
  Główną wadą jest to, że w zależności od podkładki i telefonu trzeba odpowiednio położyć telefon na podkładce, złe ułożenie spowoduje brak ładowania.
  Drugą najważniejszą wadą jest dużo dłuższy czas ładowania niż kablem.
  No i oczywiście do tego brak wspólnego standardu, co przypomina cofnięcie się o ponad 10 lat, gdy każdy producent miał swoją wtyczkę ładowania.

 • awesome1337, #

  nie wiem czy takim watpliwym, imo brak kabla to akurat bardzo duża zaleta
  jasne że sama podstawka musi byc podłaczona
  ale mam jedna na biurku w domu a druga w pracy
  zwłaszcza w pracy super wygodne jest to że klade fona i jak tylko musze isc na jakies spotkanie czy cos to po prostu go podnosze, wracam, podładuja kilka % i znow gdzies ide

  w domu podobnie, ogladam cos, dostalem wiadomosc wiec nie alttabuje tylko podnosze fona z pada i za chwile go odkładam, normalnie musiał bym go odpinac z kabla wpinac za 10-30s, bez sensu

 • człowiek-taboret, #

  Ja się tylko zastanawiam jak te częste cykle ładowania i rozładowywania działają na baterię. Jak tak kładziesz i podnosisz co chwilę.

  U mnie smartfon wieczorem ma jeszcze 30-40% baterii zazwyczaj, więc nie widzę potrzeby ładowania w ciągu dnia. Podpinam przed pójściem spać i rano jest 100% znowu. Ładowanie bezprzewodowe jest mi całkowicie obojętne.

 • awesome1337, #

  ja korzystam dosc intensywnie wiec raczej nie ma szans zeby po prawie 3 latach wytrzymał mi cały dzien bez ładowania

  a generalnie lepiej troche podbic baterie co jakis czas niż dac sie mocniej rozładowac i potem do 100%

 • człowiek-taboret, #

  No ja swojego używam 2 lata i nie widzę aż takiej różnicy w czasie trzymania baterii. Zazwyczaj podłączam do ładowania na koniec dnia mając jeszcze co najmniej 30%. Użycie takie umiarkowane. Może właśnie swojego źle eksploatujesz skoro nie trzyma dnia.

 • dziks, #

  Zalet jest duzo. Np. nie istnieje problem z wtyczka w tel, ktora potrafi z czasem zawodzic. Mialem kiedys Nokie ze stacja (podstawka) do ladowania indukcyjnego - swietna sprawa. Owszem, ladowalo sie powoli, ale po prostu odstawialem telefon co wieczor na podstawce na stoliku przy lozku, a rano tel byl gotowy do dzialania. Zwasze mozna doladowac "z kabla". Inny bajer to ladujace schowki w autach - kladziesz tel pod radiem i sie "sam" zaczyna ladowac. Uwazam, ze w przypadku komorek bezstykowe ladowanie, to super komfort.

 • człowiek-taboret, #

  Na chwilę obecną jest to subiektywna kwestia wygody niźli jakichś obiektywnych zalet. Ale rozwój ładowania bezprzewodowego pozwoli w niedługim czasie wyeliminować złącze usb z telefonu tak jak się stało z jackiem.

 • Lord_Krecitsqa, #

  Nie do końca takie super to ładowanie.
  Smartfony trzymamy w obudowach a przez nie słabo styka się z podłożem i przez to bardzo wolno ładuje lub ciągle inicjuje takie ładowanie.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)