26 marca 2019, Paweł Maziarz

Co to jest ekran PLS?

Kategoria: Komputery Peryferia Monitory, Tematyka: Vademecum

Monitory z ekranem PLS to przede wszystkim ukłon w stronę profesjonalistów, którzy oczekują wysokiej jakości wyświetlanego obrazu.

Monitory komputerowe wykorzystują różne rodzaje matryc, a obecnie najpopularniejszymi typami są panele TN, VA oraz IPS. Sporadycznie jednak można spotkać się z konstrukcjami wyposażonymi w ekran typu PLS. Czym się wyróżnia i kiedy warto się na nie zdecydować?

Co to jest ekran PLS?

PLS (Plane to Line Switching) to nowy typ matrycy, który został opracowany przez firmę Samsung jako lepsza alternatywa dla popularnego IPS. Producent chwali się szerszymi kątami widzenia, większą jasnością i lepszą jakością obrazu, a przy tym niższymi kosztami produkcji.

Samsung PLS

W praktyce różnice nie są jednak aż tak odczuwalne i wiele tutaj zależy od konkretnego monitora oraz jakości zastosowanego panelu.

Czy warto kupić monitor z ekranem PLS?

Jak łatwo można się domyślić, monitory z ekranem PLS głównie znajdziemy w ofercie firmy Samsung. Nie jest to jednak regułą, bo sporadycznie można spotkać się również z modelami innych firm (np. Eizo, HP czy NEC).

Samsung PLS

Monitory PLS wyróżniają się dobrym odwzorowaniem barw, wysokim kontrastem i szerokimi kątami widzenia, dzięki czemu sprawdzą się przy pracy kreatywnej – szczególnie polecamy je do obróbki grafiki i zdjęć.

Monitory nie są jednak wolne od wad - należy tutaj wymienić stosunkowo niską częstotliwość odświeżania i wysoki czas reakcji. Nie są zatem dobrym wyborem dla wymagających graczy, zwłaszcza przy dynamicznych grach akcji.

Źródło: inf. własna

Komentarze

 • BrumBrumBrum, #

  pierwsza grafika pokazuje niby fajny obraz przy zmianie kąta w poziomie. ciekawe jak to wygląda w pionie, i czy jest tak jak w TN gdzie przy zmianie kąta w pionie mamy znaczne różnice w jasności i kontraście, a przy dużych kątach mamy wręcz negatyw. a z tym PLS jak jest?

  wychodzi na to że ten PLS nie jest w niczym lepszy od SPVA .

 • zakius, #

  eh, tu nowe LCD, tam OLED się znowu pojawia, a uLED niby od kilku lat praktycznie gotowy do produkcji :)
  szkoda, że to tak mozolnie idzie

 • KENJI512, #

  Na zapowiedziany Acer Predator X35 czekamy jużchy 2 albo 3 lata... Ciągle na stronie Acer'a, ciągle nie w sprzedaży.

 • cyna76, #

  Jaka bzdura , matryce PLS są dostępne na rynku od kilku lat nie jest to żaden nowy produkt , to była odpowiedź Samsunga na matryce P-IPS od LG w 2010 roku , może chodzi o Super PLS.

 • kokosnh, #

  Co to jest ekran PLS?
  To jest IPS pod inną nazwą, co do samej matrycy, to każda jest inna, ma inną jakość inne kolory (niektóre są lepsze, niektóre gorsze, samo PLS vs IPS nie ma znaczenia).

 • Silver, #

  Panel panelem, ważna jest także elektronika sterująca. To ona w dużej mierze pokazuje możliwości całego monitora - wielokrotnie spotykany w historii przypadek.

 • wiktorrp, #

  Tańszy w produkcji? Droższy w sprzedaży ?

 • klosz007, #

  Znowu będzie jakaś sponsorowana przez Samsunga recenzja.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)