12 czerwca 2018, Wojciech Kulik

Co może jeden policyjny dron?

Kategoria: Ciekawostki Gadżety Drony

Okazuje się, że całkiem sporo. Przekonała się o tym policja z meksykańskiego miasta Ensenada, która od czterech miesięcy testuje drona DJI Inspire 1. Osiągnięte statystyki przerosły ich oczekiwania.

Policjanci z różnych części świata chętnie wykorzystują zdobycze rozwoju technologicznego. Czasem wystarczy niewiele, by wiele poprawić, o czym ostatnio przekonali się Meksykanie inwestując w ...drona. Jednego drona.

Jak podaje serwis Wired, policjanci z meksykańskiego miasta Ensenada położonego zaledwie kilka godzin od południowej granicy Stanów Zjednoczonych, dodali do swojej „patrolowej floty” jeden egzemplarz DJI Inspire 1. Pilotażowy test trwał cztery miesiące, a jego efekty robią wrażenie.

Latająca maszyna przyczyniła się do tego, że ogólna liczba przestępstw w mieście spadła o 10 proc. (a włamań – o 30 proc.). W ciągu tych 120 dni, biorąc udział w ponad 1600 misji, dron pomógł również dokonać 500 aresztowań.

Dron sprawdza się wtedy, gdy trzeba szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia. Pozwala również przyjrzeć się takiemu miejscu przed przybyciem funkcjonariuszy, by ci mogli się odpowiednio przygotować. Ułatwia także śledzenie podejrzanego lub uciekiniera. Jest bardziej funkcjonalny niż stacjonarny monitoring i tańszy niż helikoptery.

Oprogramowanie dla policjantów, pozwalające im w pełni wykorzystać możliwości drona, przygotowała kalifornijska firma Cape. Jej dyrektor generalny Chris Rittler uważa, że do pokrycia w całości miasta, takiego jak Ensenada (pół miliona mieszkańców) wystarczy 12 bezzałogowców.

Biorąc pod uwagę satysfakcjonujące statystyki, niewykluczone, że policja z meksykańskiego miasta dokupi brakującą jedenastkę. W drony inwestować też będą zapewne inne miasta, a już prowadzone są takie próby między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji czy Dubaju. 

Źródło: Wired, Digital Trends. Foto: Powie/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • eltra, #

  faktycznie to jak za darmo nawet ćwiartki helikoptera nie kupia za cenę 12 takich maszyn :)

 • bodziokrak, #

  U nas kraj katolicki, jakby jeszcze spadła ilość kradzieży włamań to bym nie zamykał ani samochodu ani mieszkania.

 • kabanosek, #

  Przecież mamy rozkwit oświecenia i ateizmu. Dodatkowo wartości jak rodzina są teraz legalnie homo. Ciekawe czy taka oświecona i nowoczesna Szwecja czy Francja zamyka swe zamki.

 • SadSam, #

  Taka instytucja jak POLICJA w Maksyku to zwykly zart. W kraju w ktorym 50% budrzetu w bezposredni sposob zwiazana jest z narkotykami :D

  Te droby pewnie patroluja tereny narkotykowe a nie lapia wlamywaczy :D

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap