13 lutego 2018, Wojciech Kulik

Chmura pokona tradycyjne centra danych do 2021 roku

Kategoria: Technologie i Firma, Tematyka: Cisco chmura Chmura dla firm Innowacje w firmie, Producenci: Cisco

Najnowsza edycja raportu Cisco Global Cloud Index wskazuje że do 2021 roku większość firm zrezygnuje z własnych fizycznych centrów danych i postawi na zewnętrzne rozwiązania chmurowe. Dlaczego miałoby się tak stać?

Własne fizyczne centra danych wkrótce przestaną być opłacalne, dlatego też zrezygnuje z nich większość przedsiębiorstw i prawie wszystkie zadania przetwarzane będą w chmurze. Do takich wniosków doszli eksperci z firmy Cisco.

Najnowsza edycja raportu Cisco Global Cloud Index wskazuje, że zarówno prywatni użytkownicy, jak i przedsiębiorstwa skutecznie przyczyniają się do rozwoju usług w chmurze i ich rynkowego znaczenia. Do 2021 roku mają one mieć ugruntowaną pozycję, co jest bardzo odważną prognozą, szczególnie że wciąż jest wiele części świata, w których zaufanie dla zewnętrznych dostawców przestrzeni dyskowej na kluczowe dane, nie jest zbyt wysokie.

Chmura ma zyskiwać na znaczeniu z wielu powodów. Po pierwsze: zwiększa się szybkość i niezawodność łączności z Internetem. Po drugie: zachodzą zmiany na rynku pracy, w wyniku których zachodzi konieczność udostępniania danych „zawsze i wszędzie”. Po trzecie: coraz częściej doceniane są biznesowe korzyści płynące z zewnętrznej chmury (niska awaryjność, optymalizacja kosztów itp.). Wreszcie: rośnie popularność Internetu Rzeczy i rozwiązań typu SaaS (software-as-a-Service, oprogramowanie jako usługa).

Cisco prognozuje, że ruch w chmurowych centrach danych wzrośnie z 6 zettabajtów w 2016 roku do niespełna 19 ZB w 2021 roku. W tradycyjnych centrach danych również się zwiększy, ale w mniejszym stopniu – z obecnych 849 EB do 1,7 ZB. Eksperci szacują też, że liczba urządzeń IoT wzrośnie z 5,7 do 13,7 mld.

Źródło: Cisco, SiliconANGLE, eWeek. Ilustracja: JuralMin/Pixabay (CC0)

Komentarze

 • wojtek_pl, #

  Hahahaha...

  Jasne. Firmy zaczną trzymać swoje poufne dane w "chmurze"...

 • Kuciem, #

  A czemu nie?
  Porzadne, komercyjne chmury sa bezpieczniejsze niz te stawiane na wlasna reke.
  Do tego tansze na start.

 • anemus, #

  Nie są i dlatego ten "raport" firmy promującej swoje produkty chmurowe w ten sposób jest tak zabawny. Tym bardziej, ze na rynku już wszystkim minęła fascynacja i teraz podchodzą pragmatycznie mocno studząc szacunki wzrostów z przed paru lat w tym segmencie.
  Zresztą gdyby ten raport miał choć odrobinę jakiejś wartości merytorycznej to chmury publiczne nie wymagały by takiej promocji.
  Ogólnie nawet można zauważyć w wielu dziedzinach odwrót od tego typu usług i pewnie dlatego taki histeryczny raport firmy sprzedającej produkty na ten rynek.

 • Kuciem, #

  Masz jakis dowod na te bzdury poza czubkiem swojego nosa?
  Firma w ktorej pracuje (ponad 100 tys pracownikow globalnie) wlasnie w w 2017 przeszla na chmure microsofta.
  Wszystkie raporty z branzy pokazuja wzrosty... i wzgledem poprzednich lat i kolejnych.

  A najgorsze jest to ze inni Cie plusuja myslac ze to prawda...

 • Vatharian, #

  A gdzie niby te chmury siedzą? W centrach dancyh. Co za bzdury.

  Założenie własnej chmury jest dziecinnie proste. Wystarczy własne centrum... oh, wait.

 • mutissj, #

  Od razu wszyscy zaufają chmurom

 • X.X.X, #

  tak ,niech wszystko będzie w chmurze to będzie więcej akcji typu fapening

 • anemus, #

  Cóż typowy marketing firmy, której ostatnio się wybitnie nie wiedzie. Wyssać z palca "raporty by przekonać kogoś do rozwiązań firmy. Chyba jednak nie tędy droga. Skuteczniejsze jest zaoferowanie produktów na które jest popyt. Powinni się skoncentrować na tym co im rośnie czyli big data i bezpieczeństwo.

 • AkaRyupl, #

  No tak - bo ktoś myślący będzie trzymał poufne dane, tylko do wglądu pracowników, w publicznej chmurze... Wiem, że w kreowani rzeczywistości niektórzy są dobrzy, ale bez przesady.

 • Himoto, #

  Mniejsze, czy większe centra danych firm spółek itd nadal będą istnieć zwłaszcza że część z nich nawet do internetu nie jest podpięta właśnie po to by zabezpieczyć wrażliwe dane :).

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap