12 sierpnia 2017, Wojciech Kulik

Cel: Poczta Polska na miarę XXI wieku

Kategoria: Technologie i Firma, Tematyka: Start-up Innowacje w firmie

Poczta Polska inwestuje w start-upy i ich innowacyjne rozwiązania, by poprawić atrakcyjność swoich usług i zwiększyć komfort klientów.

Możliwość płacenia kartą, a nawet smartfonem w placówce, bezpłatny dostęp do Wi-Fi, możliwość korzystania z usług przez aplikację mobilną czy nadawanie i monitorowanie przesyłek przez Internet. To tylko kilka ciekawostek technologicznych, które w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wdrożyła Poczta Polska. Coraz częściej stawia na nowoczesne rozwiązania, a kolejne już są w drodze.

Poczta Polska inwestuje w start-upy

Przez wiele lat Poczta Polska praktycznie stała w miejscu, ale ostatnio wyraźnie się to zmieniło. Stara się iść z duchem czasu, na co najlepszym dowodem jest konkurs, w którym start-upy mogą chwalić się i testować swoje innowacyjne rozwiązania w ramach pocztowej infrastruktury. Poczta oferuje też wsparcie merytoryczne i finansowe.

Do pierwszej edycji programu zgłosiło się 80 start-upów, z czego 9 najlepszych trafiło do etapu finałowego. Jakie to rozwiązania? Ano między innymi internetowy kreator opakowań (Zapakuj.to), platforma do badania potencjału rynkowego placówek na podstawie danych od operatorów telekomunikacyjnych (Smarter Location), system zbierania opinii (Mobile Institute), messengerowy chatbot (Helpful Company), eGabinety, czyli budki do zdalnych konsultacji lekarskich (Telemedicin) oraz platforma logistyczna wykorzystująca technologię RFID (ProxiTrack).

Prywatny paczkomat, inteligentna skrzynka, a nawet hyperloop

Niezwykle interesujący jest projekt Pakomatic – jest to mianowicie samoobsługowe urządzenie, będące czymś w rodzaju paczkomatu, tyle tylko że prywatnego. To inteligentna skrzynka, ale nie na listy, a na paczki. Te paczki zresztą nie tylko odbierzemy, ale też nadamy. Wszystko bezproblemowo i nawet w piżamie. Podobnym projektem jest IOTA – to inteligentna pocztowa skrzynka nadawcza z modułem radiowym i sensorami monitorującymi jej „zapełnienie”.

W dziewiątce finalistów znalazło się też miejsce dla zespołu Hyper Poland, który chciałby wykorzystać technologię hyperloop do przewozu przesyłek pocztowych. Pomysł naprawdę futurystyczny, ale bez wątpienia niegłupi.

Poczta Polska zostanie unowocześniona

Teraz projekty będą oceniane przez zarządców Poczty Polskiej. Te, które zostaną uznane za najbardziej praktyczne i mające największą wartość biznesową, zostaną wdrożone w pełnej skali. Terminów jednak oczywiście na razie brak.

„Poczta chce nie tylko korzystać z nowych rozwiązań, ale też uczestniczyć w ich kreowaniu” – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek. – „Pracowaliśmy wspólnie nad tym, jak szybciej i wygodniej doręczać paczki, jak lepiej poznać zdanie naszych klientów, a nawet pomagaliśmy w tworzeniu polskiej kapsuły hyperloop”. 

Tak zadowolona z efektów Poczta Polska postanowiła nie czekać. Co to oznacza? Że już teraz można zgłosić się do drugiej edycji programu „GammaRebels powered by Poczta Polska”. Nie wiadomo, co konkretnie z tego wyniknie, ale prawie pewne jest, że coś ciekawego.

Źródło: Poczta Polska, PAP. Foto: Poczta Polska

Komentarze

 • stach122, #

  Nie chce się czepiać ale ten Pakomatic to po prostu bedzie kopia paczkomatów od inpostu. Nie powiem bardzo wygodna usługa.

 • Snack3rS7PL, #

  Tak, tylko że bezpośrednio w miejscu zamieszkania...

 • Kenjiro, #

  Wszystko piękne w teorii, ale skoro trudno zmusić PP do napraw i wymian istniejących skrzynek, to co w przypadku, gdy taki Pakomatic kosztuje kilkadziesiąt razy więcej?
  Mało tego, PP w okresach świątecznych nie radzi sobie z wyjmowaniem listów z normalnych skrzynek, a tutaj ma przeglądać tysiące pojedynczych i w różnych lokalizacjach?
  Tak, teoria wszystko przyjmie...

 • mutissj, #

  A kurier ich dalej drogi cena X4

 • bakczysaraj, #

  A przede wszystkim to niech zaczną otwierać więcej niż jedno okienko do obsługi klientów, dla mnie to już będzie przyszłość.

 • marcin1ja1, #

  Nie mogą otwierać więcej niż jedno okienko. W pozostałych sprzedają gazety, proszki i podpaski. Dodatkowo w tym jednym otwartym okienku świadczą usługi swojego banku i sprzedają ubezpieczenia.

 • Warmonger, #

  Plany ambitne, ale XXI wiek rozpoczął się już dawno.

 • Marucins, #

  A co z przesyłkami nierejestrowanymi / dalej listy giną!

 • Raider0001, #

  Ja nawet nie wiem jak paczkomat inpostu wygląda - były ze 3 sztuki na mieście gdzieś daleko...

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.