12 stycznia 2019, Wojciech Kulik

Wirtualny panel dotykowy na każdej powierzchni w domu

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: inteligentny dom Bosch CES 2019, Producenci: Bosch

Targi CES 2019 przyniosły prezentację maleńkiego urządzenia o nazwie Bosch BML100PI. – „Dzięki temu modułowi interaktywnej projekcji każda zwykła półka może zostać w prosty sposób przekształcona w osobistego asystenta użytkownika”, zachwala producent.

Podczas targów CES 2019 w Las Vegas firma Bosch zaprezentowała ciekawostkę o może niezbyt atrakcyjnej nazwie (BML100PI), ale za to zdecydowanie wartą uwagi. To maluteńki moduł, który pozwala projektować wirtualny panel dotykowy na dowolną powierzchnię, zmieniając tym samym klasyczne meble i półki w meble i półki inteligentne.

Urządzenie jest mniejsze niż karta kredytowa – jego wymiary to 47 x 43 mm. Dodatkowym atutem jest niskie zapotrzebowanie na energię (na poziomie 2 W). Co więcej, jeden egzemplarz może wyświetlać panel dotykowy nawet na sześciu powierzchniach równocześnie i nie ma mieć dla niego większego znaczenia, czy są to powierzchnie jasne, ciemne, kolorowe, zakrzywione, wilgotne… 

Bosch BML100PI półka

Bosch BML100PI oferować ma wysoką ostrość obrazu, a interaktywność jest osiągana dzięki technologii laserowej. Innymi słowy: wykrywane są momenty i miejsca, w których wiązka lasera natrafia na „obiekt” (będący w tym przypadku palcem lub palcami użytkownika). W zapowiedzi czytamy, że żadna kalibracja czy regulacja nie jest potrzebna, a produkt jest gotowy do użycia zaraz po wyjęciu z pudełka.

Bosch BML100PI moduł

Producent chciałby rozpocząć dostarczanie tych modułów partnerom w drugim kwartale 2020 roku. Wśród potencjalnych zastosowań wymienia: wyświetlanie terminarza na drzwiach szafy czy też pokazywanie na półce pytania o to, co zamierzamy zrobić z niedoborem ubrań. Kuchnia i salon to kolejne pomieszczenia, w których BML100PI mógłby zostać wykorzystany.

Bosch BML100PI szafa

„Dzięki temu modułowi interaktywnej projekcji każda zwykła półka może zostać w prosty sposób przekształcona w osobistego asystenta użytkownika, znacząco poprawiając tym samym poziom komfortu w codziennym życiu” – podsumował dr Stefan Finkbeiner, dyrektor generalny Bosch Sensortec. 

Źródło: New Atlas, Bosch

Komentarze

 • Yamaraj6, #

  Zawsze bawi mnie jak pokazują te interaktywne lustra/lodówki/telewizory/zegarki/opaski..., a teraz jeszcze szafki na których pokazują bieżącą pogodę oraz temperaturę. Tak jakby była to najważniejsza informacja w życiu, której wcale nie da się zdobyć patrząc przez okno.

  Ciekawe czy dożyjemy czasów, w których informacja o pogodzie będzie wyświetlana na każdym urządzeniu/meblu znajdującym się
  w domu. Tylko ciekawe po co skoro nikt już nie będzie wychodził na dwór.

 • kombajn, #

  A patrząc przez okno zdobędziesz informacje o temperaturze odczuwalnej, wietrze, możliwych opadach w ciągu dnia itd?

 • sabaru, #

  Przecież i tak jak podają pogodę to zazwyczaj jest na odwrót. Jak ma lać to świeci słońce, jak ma świecić to leje itd.

 • Yamaraj6, #

  Na tych wszystkich ekranach pokazywana jest bieżąca pogoda i nie ma informacji o przyszłych opadach, żeby to sprawdzić trzeba i tak pewnie coś kliknąć i wejść w pogodę, to jak już chce konkretnie zobaczyć pogodę jaka będzie później/jutro to i tak robię to na smartfonie/komputerze.

  Sugerowanie że po pogodzie nie da się wywnioskować temperatury, poza tym do czego niby jest potrzebna wiedza o temperaturze co do stopnia. Jest zima widzę że pada śnieg to wiem że nie pójdę raczej w krótkich spodenkach na dwór i ubiorę kurtkę.

  Już nawet nie wspominam o tym że większość ludzi budzi budzik smartfona na którego patrzą po obudzeniu i jak kogoś tak bardzo interesuje to jaka jest temperatura to sobie spojrzy na pulpit na którym ma wigdet z pogodą, po co mu jeszcze ta sama informacja na szafce/lustrze/lodówce/pod prysznicem i w kiblu.

  PS.: Popatrzcie jakie rewolucyjne możliwości daje wam to urządzenie. Ono jest w stanie wyświetlić wam napis w waszej szafce o tym że nie macie już czystych koszulek. Bo jak ktoś zagląda do szafy to wcale tego nie widzi.

  Nie żebym krytykował technologie, bo szanuje i uważam że zaprezentowana technologia może być wykorzystana na wiele przydatnych sposobów. Po prostu dziwi mnie czemu jest reklamowa w tak debilny sposób.

 • Foxy the Pirate, #

  Można debatować czy komukolwiek jest to teraz potrzebne, ale jakby spojrzeć prawdzie w oczy to taka po prostu będzie przyszłość.

 • DexEngineer, #

  ekran zdecydowanie tak, rzutnik odpada... jeśli komuś to w ogóle jest potrzebne... może kiedyś... ale bardziej prawdopodobny jest scenariusz z rzeczywiście inteligentnym asystentem głosowym w domu, nie takim jakie dostępne są teraz

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap