2 sierpnia 2017, Wojciech Kulik

Bitcoin podzielony - na BTC i BCC

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma, Tematyka: Na Topie Bitcoin finanse E-commerce i finanse Kryptowaluty

1 sierpnia dał początek istotnym zmianom w najpopularniejszej kryptowalucie. „Stary” bitcoin się zmienia, a na arenie pojawia się nowy bitcoin cash.

Bitcoin – najpopularniejsza kryptowaluta na świecie 1 sierpnia została rozdzielona na dwie: BTC (bitcoin) i BCC/BCH (bitcoin cash). Eksperci widzą w tym najistotniejszą zmianę na rynku „wirtualnych monet”, a co powinni zobaczyć ci, którzy wiążą z nimi takie lub inne nadzieje?

Rozłam bitcoina

1 sierpnia przyniósł „rozłam” bitcoina na dwa oddzielnie byty, co jest wynikiem konfliktu w szeroko pojętym kryptowalutowym środowisku. Z jednej strony sporu mamy „tradycjonalistów”, którzy uważają, że tylko obecny kształt systemu jest właściwy. Z drugiej zaś kopiących, którzy narzekają na nieefektywne i ciągnące się w nieskończoność kopanie (jak i realizację transakcji).

Źródłem problemu jest bitcoinowa wielkość bloków w blockchainie, która wynosi 1 MB. Gwałtowny wzrost popularności kryptowaluty sprawił, że to przestało wystarczać. Proste zwiększenie bloków nie wchodziło zaś w grę, bo zostałby w ten sposób zmieniony „rdzeń” bitcoina. Postanowiono więc, że uruchomiona zostanie inicjatywa SegWit2x, mająca na celu modyfikację zawartości bloków tak, by zmieściło się w nich więcej transakcji, a z czasem – mająca doprowadzić do powiększenia bloków do 2 MB. Proces wdrażania rozpoczął się 1 sierpnia.

Bitcoin cash powołany do życia

Gdy już zdawało się, że rozwiązanie to jest dobrym kompromisem, oto pojawił się bitcoin cash, który nie uwzględnia SegWit2x, lecz zwiększa wielkość bloków z 1 do 8 MB. Efektywność tego systemu ma być więc dużo większa, ale eksperci mają wątpliwości co do tego, czy zdoła on przetrwać próbę czasu. Są jednak i takie platformy, które nie widzą problemu w obsłudze BCC.

Obie waluty będą rozwijane odrębnie, ale można mówić o rozłamie, ponieważ bitcoin cash będzie współdzielił dotychczasową historię transakcji z bitconem.

Obecny kurs BCC to ok. 400 dolarów za „monetę”. 1 BTC tymczasem warty jest ok. 2700 dolarów. Najbliższe tygodnie, a może i dni pokażą, czy bitcoin cash będzie sensowną alternatywą czy tylko „wybrykiem”, o którym szybko zapomnimy. Tak czy inaczej jednak najpopularniejsza kryptowaluta znajduje się teraz w niełatwym momencie, a jej środowisko nie potrafi dojść do porozumienia. Dla tych, którzy wypatrują w niej waluty przyszłości, na pewno nie jest to więc dobra wiadomość.

Źródło: Business Insider, Quartz

Komentarze

  • ALEKS_D_RAVEN, #

    Oby znów nie zabrakło kart graficznych w sklepach.

  • force, #

    To jest podejrzane. Nie mam zaufania do grzebania w BTC. Jaką mamy pewność, że jakieś gnojki nie dodały czegoś co pozwoli w przyszłości przejąć kontrolę nad walutą?

  • Lusia, #

    To, że jest open source nie oznacza, że ewentualne błędy lub celowe furtki zostaną wykryte od razu. Moim zdaniem, to powinna być ewolucja, m.in. przez stopniowe wprowadzenie SegWit2x. Są obawy, że nowa waluta przez wprowadzenie 8MB wyeliminuje w kopaniu mniejszych graczy i tylko wielkie kopalnie zdecydowanie zdominują moc, przez co dojdzie do kontroli, centralnej przez wielkie kopalnie- kilka kopalni będzie miała wystarczającą moc, by rządzić. To bardzo niebezpieczne i mija się z zamysłem twórców Bitcoina, jako kryptowaluty zdecentralizowanej.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.