26 lipca 2018, Paweł Maziarz

Najnowsze statystyki awaryjności dysków HDD - które modele są najbardziej wytrzymałe?

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski HDD, Tematyka: Toshiba Seagate HGST WD, Producenci: Toshiba Seagate HGST WD

Najnowszy raport firmy Backblaze obejmuje prawie 100 000 dysków twardych firm HGST, Seagate, Toshiba i WD. Wśród przetestowanych modeli są zarówno modele konsumenckie, jak i profesjonalne.

Firma Backblaze opublikowała najnowsze statystyki awaryjności dysków twardych wiodących producentów. Które modele są najmniej, a które najbardziej awaryjne?

Backblaze to firma specjalizująca się w świadczeniu usług w chmurze, która wykorzystuje dyski właściwie wszystkich głównych producentów: HGST, Seagate, Toshiba i WD. Najnowszy raport przedstawia statystyki z drugiego kwartału bieżącego roku i obejmuje 98 184 dyski (pod uwagę brano modele do przechowywania danych, których firma wykorzystuje co najmniej 45 szt.).

Średnia awaryjność dysków w minionym kwartale wyniosła zaledwie 1,08%, co jest najlepszym wynikiem zanotowanym przez firmę. Należy jednak pamiętać, że statystyki nie obejmują rzadziej występujących jednostek. Dodatkowo niedawno wymieniono dużą partię modeli Seagate ST12000NM0007, które jeszcze nie przepracowały dużej ilości godzin.

Backblaze - statystyli awaryjności dysków twardych Q2 2018
Statystyki awaryjności dysków twardych z 2. kwartału 2018 roku

Jakie modele można zaliczyć do najmniej awaryjnych? Toshiba MD04ABA400V, Toshiba MD04ABA500V, WD WD300EFRX i WD WD400EFRX (do tej pory żaden z takich dysków nie uległ awarii). Nie są to jednak zbyt popularne modele, więc wyniki mogą nie być aż tak reprezentatywne.

W jakich modelach najczęściej występowały usterki? HGST HDS5C4040ALE630 (4,68%), WD WD60EFRX (2,76%), Seagate ST4000DM000 (1,85%), HGST HUH728080ALE600 (1,15%) i Seagate ST12000NM0007 (1,15%). Warto jednak zauważyć, że w przypadku modeli HGST uszkodzone zostały pojedyncze sztuki, więc stopień awaryjności nie jest tutaj aż tak miarodajny.

Backblaze - statystyli awaryjności dysków twardych 2013 - 2018
Statystyki awaryjności dysków twardych 2013 - 2018

Kolejny raport Backblaze będzie obejmował sporą partię nowoczesnych modeli Toshiba MG07ACA14TA (9-talerzowych konstrukcji wypełnionych helem, korzystających z konwencjonalnej techniki zapisu danych). Do tej pory firma wykorzystywała tylko 20 takich modeli, więc nie brano ich pod uwagę w statystykach.

Pełny raport z testów znajdziecie na stronie Backblaze.

Źródło: Backblaze

Komentarze

 • kitamo, #

  awaryjność w skali

 • kitamo, #

  ciekawe ze ten bug ze znakami mniejszości/większości dalej nie został naprawiony.
  Brawo webmaster bmk :)

 • taki_jeden, #

  Może nie do końca bug tylko wycinają wszystko co mogłoby podchodzić pod znaczniki html tudzież inny kod. Ale zaimplementowali to strasznie inwazyjnie, bez bardziej szczegółowej walidacji.

 • CrisPL, #

  A gdzie statystyka bardziej powszechnych 1TB, 2TB?

 • figer, #

  Musisz zrobić sam. To jest firma - dyski 1-2TB używali 10 lat temu.

 • daper, #

  Aby interpretować te statystyki trzeba uwzględnić ilość sztuk danego modelu. Np. dla Toshiby MD04ABA500V jeżeli w tym okresie (91 dni) zepsułaby się 1 sztuka to w kolumnie "Annualized failure rate" zamiast 0% byłoby 8.8% i byłby to najbardziej awaryjny model dysku w tabeli.

  W tak krótkim okresie można patrzeć jedynie na dyski, których mają tysiące.

 • kitamo, #

  dlatego tego typu statystyki statystycznie nic nie wnoszą.

  bo jakby patrzeć teraz to masz tu zbior dyskow z czego awaryjność średnio wychodzi poniżej 1% a ludzie będą za chwile gadali "nie kupuj xxx bo są awaryjne"

 • xchaotic, #

  Haha WDC 4TB - na 46 dyskow 4 padly, niezle, pechowa seria

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)