15 kwietnia 2019, Wojciech Kulik

Audi AI:me to (koncepcyjne) auto miejskie przyszłości

Kategoria: Ciekawostki, Tematyka: samokierujące się samochody Motoryzacja Audi AG Samochody elektryczne

AI:me – tak według firmy Audi może wyglądać miejskie auto przyszłości, atrakcyjne dla szerszego grona odbiorców.

Elektryczny, autonomiczny, ekologiczny oraz pozostający w stałej łączności z innymi, jak i samą infrastrukturą. Oto miejski samochód (niedalekiej) przyszłości według Audi. Projekt nosi nazwę AI:me.

Audi AI:me przód

Audi AI:me to około 4-metrowy maluch o opływowej konstrukcji z przodu i ostrej z tyłu, osadzonej na dużych kołach, które są od siebie dość mocno oddalone, szczególnie jak na „kompakt”. W efekcie auto ma być komfortowe dla pasażerów. A dla kierowcy? Cóż, kierowcy właściwie nie ma, bo to samochód autonomiczny. „Właściwie”, bo jeśli będzie chciał lub musiał, użytkownik będzie mógł przejąć kontrolę nad pojazdem, po wcześniejszym wysunięciu kierownicy.

Audi AI:me drzwi

Oprócz kierownicy w środku znalazło się miejsce dla wielu ekranów dotykowych, które zastępują klasyczne przyciski. Rolę głównego panelu pełni zaś sporych rozmiarów wyświetlacz OLED, ale z samochodem będzie można też komunikować się za pośrednictwem systemu głosowego. 

Audi AI:me wnętrze

Choć już to wszystko sprawia, że trudno będzie się nudzić podczas jazdy, Audi dorzuca jeszcze do środka gogle VR, by można było zająć się czymś – szczególnie podczas przedłużającego się stania w korku. 

Elektryczny silnik to jeszcze nie wszystko, co sprawiać ma, że Audi AI:me zasłuzy na miano eko-samochodu. Wspomnieć wypada również o zastosowaniu materiałów pochodzenia naturalnego (na przykład: drewna orzechowego) oraz możliwości zorganizowania w środku małego ogródka. Ot, ciekawostka.

Audi AI:me eko

Ale skoro wspomnieliśmy już o silniku… Sercem tej maszyny będzie zamontowany z tyłu elektryczny motor o mocy 170 koni mechanicznych. Potrzebną energię pobierze z 65-kilowatogodzinowego akumulatora litowo-jonowego zainstalowanego na spodzie. 

Audi AI:me tył

Producent nie podał przy tym osiągów, na jakie będzie można liczyć, ale wspomniał, że jest to samochód przeznaczony przede wszystkim do jazdy z prędkością, która nie przekracza 70 km/h, co może oznaczać, że wspomniane możliwości nie należą do największych.

Źródło: CNET, Digital Trends. Foto/ilustracje: Audi

Komentarze

 • mesjan, #

  Wygląda świetnie tylko ta niska prędkość i nie potrzebne roślinki.

 • Tomekkb, #

  110km/h
  oraz brak roslinek :)

 • Wenezo, #

  170 kucy i 70? lekko nie halo

 • Nalovp, #

  Polak to by się wstydził auto od nazistów kupować...za grosz rozumu nie mają.Państwo z dykty.

 • Much_, #

  kolejny rok kolejny koncept... kolejny rok kolejny render... ostatnimi czasy producenci karmią ludzi produktami, które ujżą światło dzienne za 50 lat albo wcale. Coś w stylu byle by zwrócić na siebie uwagę.... Ostatni samochód hondy był genialny myślałem że już trafia do produkcji a po oglądnięciu filmu okazuje się że to koncept...

 • Radical, #

  Te 20 calowe koła w niskoprofilowymi oponami na pewno się przydadzą przy prędkościąch do 70 na godzinę i do tego będą komfortowe....

 • dziks, #

  Duza srednica i niski profil pewnie obniza opory toczenia, ale na brukowej ulicy z pierwszej polowy XX wieku (kocich łbów nie brak we Wroclawiu!), to komfort jazdy bedzie jak na wozie drabiniastym.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.