21 stycznia 2019, Paweł Maziarz

ASUS ROG Zenith Extreme - płyta ze wsparciem dla 256 GB pamięci RAM

Kategoria: Komputery Podzespoły Pamięć RAM Płyty główne, Tematyka: Płyty główne do gier ASUS DDR4 ASUS ROG Płyty główne AMD, Producenci: ASUS

Pamięci operacyjnej nigdy nie za dużo. W przypadku topowej, desktopowej platformy AMD, entuzjaści będą mogli zbudować platformę z 256 GB pamięci RAM.

Zainteresowała Was informacja o wsparciu dla 128 GB pamięci RAM na płytach głównych Intel 300? To w takim razie co powiecie na obsługę 256 GB?

Więcej pamięci jest w stanie obsłużyć płyta główna ASUS ROG Zenith Extreme, a więc jedna z topowych konstrukcji pod procesory AMD Ryzen Threadripper. Płyta dysponuje ośmioma bankami pamięci DDR4 DIMM i możliwe jest tutaj obsadzenie ośmiu modułów po 32 GB każdy (konieczna jest jednak aktualizacja BIOS-u do najnowszej wersji). Dla porównania, w zwykłych modelach X399 obsługiwane są maksymalnie kości 16 GB, więc można obsadzić "tylko" do 128 GB pamięci RAM.

ASUS ROG Zenith Extreme - wsparcie dla 256 GB pamięci DDR4 RAM

Musicie przyznać, że 256 GB to już naprawdę potężna pojemność pamięci operacyjnej. Możemy jednak być pewni, że nawet taka konfiguracja znajdzie swoich zwolenników – szczególnie mamy tu na myśli profesjonalistów, którzy składają potężną stację roboczą (tym bardziej, że na płycie można jeszcze zainstalować np. 32-rdzeniowy układ Ryzen Threadripper 2990WX i wydajną macierz z nośników SSD NVMe).

Gorzej wygląda kwestia dostępności 32-gigabajtowych modułów DDR4, bo póki co oferuje je tylko firma SL Link (niebawem pewnie dołączy do niej Samsung, który już jakiś czas temu zapowiedział takie kości).

Źródło: BenchLife

Komentarze

 • KENJI512, #

  A system 64-bitowy to obsłuży? Powiedzcie proszę, bo pamiętam, że chyba było ograniczenie do 128GB?

 • arteek84, #

  Ograniczenie sprzętowe.

 • Virtus, #

  Obsłuży dużo, dużo więcej.

  P.S. Co to za slot wyglądający jak 9-ty DIMM?

 • awesome1337, #

  dimm.2

  riser dla dwóch slotów m.2

 • puchatek2, #

  tylko szkoda że ten riser jest podłaczony tylko do jednego die'a
  przez pciex a reszta komunikuje sie z nim przez cache cpu. czyli jak mamsz proces uruchomiony na innym die'u to musisz czekac aż proces obsługujący dysk w riserze odczyta dane i wrzuci do wspólnego kesza L3 i dopiero wtedy twój proces z innego die'a ma dostęp do danych

 • KENJI512, #

  O fajnie, 512GB max na W10 Pro (Home tylko 128GB, tylko :) )

 • HardCorak, #

  Home też 512GB tylko trzeba odblokować sztuczną blokadę Micro$oftu do 128GB .

 • owatanka, #

  Microsoft i te ich blokady ... w windows xp 32bit sp1 byla dostepna funkcja pae rozszerzajaca przestrzen adresowa do 36bit co daje 64GB pamieci ram ... czaicie win xp i 64GB ram :O

  Z jakichs dziwnych powodow limit ramu dla win 7 pro to 192GB

 • r_e_s_e_t, #

  Ma 8 slotów i pojawiły się kostki 32GB więc jest to dość oczywiste.

 • walorozo, #

  Pamięci 32 GB dostępne są już od dawna, oczywiście ECC.
  256 GB kupią profesjonaliści do złożonych obliczeń, na dużych zestawach danych, które trwają godziny albo nawet dni.
  W takim wypadku zawsze kupuje się pamięć ECC.

 • Kapitan Nocz, #

  dla "zwykłej" edycji video w rozdzielczości 4K te 256GB to też nie jest szczególne wyzwanie, programy 3D też by sobie pewnie poradziły z taką ilością ramu, maszyny wirtualne, których może być kilkadziesiąt na takim jednym 2990WX ... Jak to mówią, tylko wyobraźnia nas ogranicza.

 • n4zgul, #

  Skąd pobrać ten program RunMemTestPro Republic of Gamers ?

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)