4 czerwca 2018, Paweł Maziarz

ASUS wchodzi na rynek chłodzeń AiO - modele ROG Ryujin i Ryuo

Kategoria: Komputery Podzespoły Chłodzenie, Tematyka: ASUS Chłodzenie wodne Chłodzenie procesora ASUS ROG Computex 2018, Producenci: ASUS

Zaprezentowane chłodzenia szczególnie powinny zainteresować entuzjastów, którzy oczekują dobrej wydajności i efektownego wzornictwa.

Zestawy chłodzenia cieczą cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród entuzjastów. Zauważyła to również firma ASUS, która podczas targów Computex 2018 zaprezentowała swój pomysł na chłodzenia AiO – modele ROG Ryujin i Ryuo. Czym wyróżniają się nowe konstrukcje?

W obydwóch przypadkach producent zastosował projekt opracowany przez firmę Asetek. Mamy do czynienia z najnowszą pompką i aluminiową chłodnicą - obydwa te elementy połączono za pomocą wzmocnionych węży.

Na uwagę zasługuje blok wodny, na którym umieszczono wyświetlacz LiveDash OLED o przekątnej 1,77 cala (160 x 128 px) – można na nim wyświetlać parametry pracy procesora lub dowolną grafikę. Całość oczywiście przyozdobiono podświetleniem RGB LED (Aura Sync).

ASUS ROG Ryujin

ASUS ROG Ryujin

Modele ROG Ryujin wykorzystują większy blok wodny, w który wbudowano 60-milimetrowy wentylator firmy Noctua – rozwiązanie to pozwala dodatkowo schłodzić elementy w pobliżu podstawki pod procesor (sekcję zasilania i nośnik SSD).

ASUS ROG Ryujin - chłodzenie sekcji zasilania  ASUS ROG Ryujin - chłodzenie sekcji zasilania
Temperatury sekcji zasilania bez dodatkowego nawiewu (po lewej) i z dodatkowym nawiewem (po prawej)

Na chłodnicy zainstalowano 120-milimetrowe wentylatory Noctua iPPC-2000 PWM, które charakteryzują się wysokim przepływem powietrza (122 CFM) i całkiem cichą pracą (29,7 dBA). Parametry te powinny zapewnić wysoką wydajność chłodzenia, jednocześnie zachowując wysoką kulturę pracy.

ASUS ROG Ryujin

Seria Ryujin obejmuje chłodzenia w rozmiarze 240 i 360 mm (z podwójną i potrójną chłodnicą), więc powinna zainteresować najbardziej wymagających klientów.

ASUS ROG Ryuo

ASUS ROG Ryuo

Dla mniej wymagających klientów przygotowano chłodzenia ROG Ryuo, tym razem w rozmiarach 120 i 240 mm (z pojedynczą i podwójną chłodnicą).

ASUS ROG Ryuo

Blok wodny jest standardowej budowy, a na chłodnicy zainstalowano 120-milimetrowe wentylatory WingBlade (stosowane również w kartach graficznych tego producenta) – modele te oferują przepływ powietrza na poziomie 81 CFM i generują hałas rzędu 37,6 dBA.

Chłodzenia ROG Ryujin i Ryuo mają trafić do sprzedaży w trzecim kwartale tego roku. Ceny zestawów jeszcze nie zostały ujawnione.

Źródło: ASUS ROG

Komentarze

 • usuniety_c89fe1248fbe, #

  Wersja z wentylatorem bardzo ciekawie rozwiązana, o ile będzie kompatybilna z większością płyt, bo radiatory w dzisiejszych czasach mogą mieć abstrakcyjne kształty i rozmiary.

 • Dudi4Fr, #

  Ten Ryujin jeśli nie jest to wciskanie kitu może nieźle namieszać na rynku AIO, w końcu coś innego niż kolejne światełka i do tego coś co może być naprawdę przydatne.

  Pytanie tylko jak bedzie wyglądać sprawy kompatybilności, same topowe mobo czy bedzie pasować do średniego segmentu.

 • mutissj, #

  cena będzie odstraszać jak zwykle

 • Renji, #

  ROG + Noctua + Wyświetlacz + LED = 1K PLN. Produkt spoko nawet ładny, z rozsądnymi rozwiązaniami, ale tylko dla entuzjastów.

 • Geriavit, #

  To samo pomyślałem. Same wentylatory 2x12cm + 6cm to już jakieś 300pln :D Teraz pompka ROG, wężyki ROG, chłodnica ROG, kabelek ROG i reszta ROG'ów to nie ma zmiłuj :D Tak patrząc na pierwszy obrazek to ten okrągły blok przypomina mi Krakeny od NZXT. Na kolejnych screenach wyglądają już jakoś inaczej.

 • Finear, #

  przecież oni nie będą tych wiatraków po cenach rynkowych kupować

 • chotnik2, #

  Oczywiscie, ze oni nie beda tych wiatraków kupowac po cenach rynkowych.
  Beda je sprzedawac po cenach rynkowych.

 • bodz1o, #

  Zamiast CFM powinno być m^3/h.

 • bodz1o, #

  Zamiast CFM powinno być m^3/h.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)