29 maja 2019, Paweł Maziarz

ASRock chwali się pomysłami na chłodzenie kart Radeon RX 5700 "Navi"

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne, Tematyka: Chłodzenie powietrzem ASRock chłodzenie kart graficznych AMD Navi RGB LED Computex 2019, Producenci: ASRock

Na stoisku producenta można było zobaczyć projekty chłodzeń dla nowych kart graficznych AMD Radeon. Możemy oczekiwać dobrej wydajności i efektownego wzornictwa.

Jesteśmy po zapowiedzi kart graficznych AMD Radeon RX 5700 „Navi”, które mogą nieźle namieszać w średnim i średnio-wysokim segmencie wydajnościowym. Wygląda na to, że firma ASRock już przygotowuje niereferencyjne wersje nowych akceleratorów – efekty prac zaprezentowano na tegorocznych targach Computex na Tajwanie.

Producent zapowiedział na swojej konferencji nowe linie kart graficznych: Phantom Gaming i Taichi, a przy okazji zaprezentował projekty autorskich układów chłodzenia (mają one być kompatybilne z referencyjnymi płytkami drukowanymi).

ASRock Radeon RX 5700 Navi

Zaprezentowane chłodzenia właściwie bazują na podobnej konstrukcji – mamy tutaj do czynienia z aluminiowym radiatorem z pięcioma ciepłowodami i trzema dużymi wentylatorami. Nie zapomniano też o płytce backplate na rewersie laminatu.

ASRock Radeon RX 5700 Phantom Gaming - koncept

ASRock Radeon RX 5700 Phantom Gaming - koncept

ASRock Radeon RX 5700 Taichi - koncept

Różnice sprowadzają się do wykorzystanych wentylatorów i wyglądu obudowy. Jak przystało na nowoczesne, topowe karty graficzne, producent zastosował też podświetlenie RGB LED (zgodne z autorskim systemem Polychrome Sync).

Czy producent pracuje nad niereferencyjnymi wersjami kart Radeon RX 5700? Z całą pewnością. Czy nowe chłodzenia trafią do autorskich modeli? Tego nie wiadomo.

Źródło: Twitter @ INpact Hardware, Twitter @ ASRock JP, TechPowerUp, VideoCardz

Komentarze

 • Eternal1, #

  Mam pierwszego mobaska od AsRock-a (AM4 B450) i jest świetny, z miłą chęcią sprawdzę kartę NAVI w ich wykonaniu.

 • xbk123, #

  Jeśli chodzi o wzornictwo to z roku na rok większy kicz. Kto pamięta MSI GTX 580 TFII? To była piękna karta.

 • kombajn, #

  Z nowych to najbardziej podoba mi się z estetycznego punku widzenia Radeon VII.

 • BrumBrumBrum, #

  Niestety kicz to tylko jedna zła strona złego medalu. druga zła strona to oprócz fatalnej efektowności, do pary mamy fatalną efektywność.

  zauważcie że w tych wszystkich konstrukcjach żebra są pionowo. to oznacza że ciepło z jednej strony będzie walić w mobo, z drugiej trafiać w blachę lub szybkę obudowy i będzie grzęzło w środku.

  są konstrukcje, ulepszone, które mają żebra poziomo. wtedy jedynie ok. połowa (ta większa) powietrza chłodzącego grafę trafia do środka budy na przód grafy. reszta wylatuje bezpośrednio tyłem. dzięki temu wiatraki nie muszą tak wyć, a także nie trzeba montować aż 3ch RGB dużych popychadeł na froncie budy (jakież to modne!), aby grzęznące gorąco na siłę wypychać. a wystarczyłby tylko 1 wiatrak w budzie, plus prawidłowo ustawione żebra na grafie.

  czyli jak zwykle zamiast czegoś lepszego, wciskają nam G* w kolorowym papierku. szkoda.

 • awesome1337, #

  mam nadzieje że to oznacza że na premierze będą karty z porządnym chłodzeniem
  bo jak znów przez pół roku będą dostępne tylko nie referenty to słabo widzę sprzedaż

 • BrumBrumBrum, #

  jak zobaczysz pionowe użebrowanie, od razu możesz przyjąć że to amatorszczyzna. jak jeszcze błyska światełkami po gałach, tzn. że to jest cyrk. a bilety do tego cyrku są bardzo drogie :)

 • Eternal1, #

  Szafirki to jedne z najlepszych Radosławów, choć MSI i Gigabyte też robią dobre Radeony, tylko coś ostatnio ASUS dał ciała kilka razy niemal z rzędu. O ile Ryzeny ogarniają bardzo dobrze, o tyle ostatnie Radeony coś im nie wychodziły, a to jakieś niezrozumiałe (w porównaniu do pozostałych producentów) wysoki pobór energii Polarisów, a to niestabilny tryb @PowerSaver w Vega64 (wszyscy pozostali producenci normalnie ogarnęli temat). Dość nierówną formę ma ASUS.

  AsRock jest najmłodszym z producentów Radeonów, warto dać im szansę. Teraz do PhantomGaming dołączył TaiChi - jestem bardzo ciekaw testu VANI w wersji TaiChi.

 • BariGT, #

  Podobno Navi miało konkurować z RTX2070 - 2X8pin to nie za dużo?

 • Eternal1, #

  2x8pin, lecz wciąż tajemnica pozostaje w jakim stopniu są wykorzystywane.
  Testy, testy, testy....

 • szeryf_88, #

  może to jest spory zapas do OC?

 • bullseye, #

  Czemu każdy gracz jest od razu wrzucany do festyniarskiego worka rodem z Pierwszej części Need For Speed Underground.....
  Czy gracz (tak jak ja) nie może już kupić zwykłej, prostej karty graficznej która nie będzie świeciła przez każdy możliwy otwór obudowy ?

 • xmexme, #

  Temu że takie są potrzeby producentów i twórców stron takich jak benchmark.pl którzy są utrzymywani przez tychże producentów i nie mogą być krytyczni wobec tego z czego żyją. Wiadomo że disco-polo i odpustowi gamingowcy to duży rynek ludzi którzy są chętni przepłacać a pośrednicy tacy jak ASRock czy benchmark.pl chętnie uszczkną sobie część z tego.

  Nikt rozsądnie myślący nie kupi karty graficznej z kolorowymi ledami. Co więcej, niikt rozgarnięty nawet się nie przyzna publicznie że jest "gamingowcem" i że traci po kilka godzin dziennie na granie w gierki bo to nic chwalebnego jak alkoholizm.

  Ale producenci, twórcy stron którzy z tego żyją muszą budować inną wizję.

 • xxx.514, #

  " Jak przystało na nowoczesne, topowe karty graficzne, producent zastosował też podświetlenie RGB LED..." Że co proszę? Czyli przez to trzeba rozumieć, że cokolwiek bez LEDów jest z dolnej półki i generalnie można tym drzwi podeprzeć na przykład? Może i nie ogarniam lekko świata, ale to ewidentnie wyrzuciło mi blue screena.

 • PITUCH3, #

  A gdzie butla z ciekłym azotem na te 0.5kW :P

 • marianb, #

  Wincyj LGBT wincyj!!

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)