14 czerwca 2017, Wojciech Kulik

Apple potwierdza prace nad samokierującym się autem, ale…

Kategoria: Ciekawostki Motoryzacja, Tematyka: Apple samokierujące się samochody Motoryzacja, Producenci: Apple

...w tym samochodzie jej autorskie będzie tylko oprogramowanie. Krótko mówiąc: firma Apple chce stworzyć swój własny system jazdy autonomicznej.

Mówiło się o tym od dawna, choć oficjalnie nigdy nie padło na ten temat ani jedno słowo. Nadszedł jednak czas na to, by uchylić rąbka tajemnicy. Tim Cook, a więc dyrektor generalny Apple, ujawnił ambicje firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo związane z samokierującymi się samochodami. Krótko mówiąc: pracuje nad nimi. Rzecz w tym, że nie w taki sposób, na jaki liczyliśmy.

„Koncentrujemy się na systemach autonomicznych – to podstawowa i bardzo ważna technologia. Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej wymagających projektów ze sztuczną inteligencją w sercu, nad którymi można pracować. Autonomia jest dla nas czymś niesamowicie ekscytującym i jesteśmy ciekawi, dokąd nas doprowadzi” – powiedział Cook.

Krótko mówiąc, Apple pracuje nad autorskim systemem jazdy autonomicznej, który ma być rdzeniem innowacyjnych, samokierujących się samochodów. Wiemy też, że nawiązana została współpraca z Lexusem, który w swoich „inteligentnych” autach nowej generacji ma stosować systemy giganta (a do tego pewnie dołożone zostaną: integracja z Siri oraz tablet centralny z systemem iOS).

Cook nie ujawnił zbyt wielu szczegółów, ale wygląda na to, że budowa autorskiego samochodu jednak idzie w odstawkę. Tym bardziej że do pracy nad tajemniczym projektem Titan firma Apple zatrudniła w latach 2014-2016 ponad 1000 inżynierów (i to wcale nie nowicjuszy), by kilka miesięcy temu zwolnić większą ich część.

Oczywiście wcale nie musi to oznaczać, że Apple Car nigdy nie powstanie.  Na razie jednak priorytetem mają być wspomniane systemy. Pod tym względem firma Tima Cooka idzie więc dokładnie tą samą drogą, co Google.

Źródło: Bloomberg, The Next Web. Foto: Aristomenis Tsirbas/Freelancer 

Komentarze

 • Dragonik, #

  i cena za padło 10 milionów dlarów

 • Snack3rS7PL, #

  Jak Apple będzie chciało zrobić coś takiego to auta będą kosztować tyle co prom kosmiczny...

 • BrumBrumBrum, #

  oczywiście paliwo tylko z DRM, tankowane wyłącznie w ASO :D

 • FCKGW, #

  Tylek piecze, bo was nie stac co?

 • Sweew, #

  Zaraz Ciebie będzie piekł, jak wyrobisz kolejnego bana Pogromco.

 • gieteiks, #

  przebita opona to auto na gwarancje idzie xD

 • MrSpock, #

  To się napracowali. To lubię w koncernach, że liczy się efekt, a nie ludzie:P_o trupach do celu.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.