6 października 2018, Paweł Maziarz

Apple ogranicza samodzielne naprawy iMac Pro i MacBook Pro - czy aby na pewno?

Kategoria: Komputery Laptopy, Tematyka: Apple Apple MacBook, Producenci: Apple

W sieci pojawiły się doniesienia o sztucznym blokowaniu napraw. W praktyce sytuacja może wyglądać odmiennie, bo niezależna naprawa serwisu iFixit przeszła bez większych problemów.

Komputery Apple nigdy nie należały do ulubionych sprzętów serwisantów. Teraz sytuacja może pogorszyć się jeszcze bardziej, bo producent sztucznie ograniczył możliwość naprawy nowszych komputerów i laptopów… a przynajmniej na to wskazują pierwsze doniesienia.

Serwis MacRumors dotarł do tajnego dokumentu firmy Apple, który ujawnia szczegóły na temat naprawy urządzeń wyposażonych w koprocesor T2 – obecnie znajduje się on w komputerach iMac Pro i laptopach MacBook Pro (2018). Producent wprowadził tutaj blokadę oprogramowania, które uniemożliwia samodzielną naprawę sprzętu.

Blokada jest aktywowana przy wymianie wyświetlacza, płyty głównej, klawiatury, touchpada lub panelu Touch ID, a w przypadku komputerów - płyty głównej lub pamięci flash. Przy wymianie wyszczególnionych elementów konieczne jest uruchomienie aplikacji diagnostycznej AST2 (Apple Service Toolkit 2), do której dostęp mają tylko autoryzowane serwisy producenta (i nie pomoże tutaj nawet skopiowanie softu, bo program łączy się z serwerami producenta przy użyciu unikalnego loginu).

Apple T2

Bez uruchomienia AST2 naprawiony sprzęt jest bezużyteczny… a przynajmniej na to wskazuje dokument producenta. W praktyce sprawa może wyglądać inaczej. Niedawno serwis iFixit podjął się naprawy nowego MacBooka Pro - redaktorzy wymienili ekran i płytę główną, ale nie korzystali z aplikacji Apple Service Toolkit 2. Co ciekawe, sprzęt zadziałał normalnie. Czyżby sztuczne ograniczenie napraw było fikcją? A może laptop będzie działał tylko przez jakiś czas? Trudno nam w tej chwili odpowiedzieć na te pytania.

Źródło: MacRumors, iFixit

Komentarze

 • chotnik2, #

  Czy od teraz kazdy panski artykul bedzie sie konczyl - "czy aby na pewno?" ?

 • Kwarkon, #

  urządzenie się zablokuje przy następnej aktualizacji systemu :)

 • Ethanar, #

  Szanowny Panie redaktorze

  Jakkolwiek możliwość naprawy wielu urządzeń elektronicznych w dzisiejszych czasach jest dyskusyjna i może być widziana jako jako wrogi ruch przeciwko konsumentom i słusznie - to chciałem też zauważyć, że czip T2 tworzy bezpieczną enklawę w komputerach Apple wyposażonych w niego. Stąd możliwy problem instalacji części zamiennych - warto o tym napisać parę słów. Podobny problem był z wymianą ekranu w nowych iPhonach z procesorem Bionicle, który również zawiera enklawę bezpieczeństwa.

  Z poważaniem

 • Kenjiro, #

  Z tym, że czym innym jest wymiana T2, a czym innym ekranu. Jedno z drugim nie powinno mieć nic wspólnego, poza tym, że działają wspólnie. Tym bardziej, że problem dotyczy głównie sprzętu pogwarancyjnego, którego naprawa w Apple przekracza koszt zakupu nowego, a dziwnym trafem u konkurencji jest kilkukrotnie tańsza.

 • Ethanar, #

  Wszystko ok, ale chip T2 obsługuje również szereg procesów niskopoziomowych, stąd możliwy problem z częściami z drugiej ręki. Dla jasności jestem za otwartą naprawą sprzętu elektronicznego ale kwestie bezpieczeństwa są coraz ważniejsze. Apple póki co gwarantuje bardzo dobry poziom bezpieczeństwa i jest to też element jego ceny.

 • r_e_s_e_t, #

  Mam nadzieję, że UE zajmnie się problemem jednorazowego sprzętu i dostępności części zamiennych, których sumaryczna ceny nie może przekraczać ceny nowej zabawki. Jak narazie mamy coraz większą produkcję złomu elektronicznego i kryminalne marnowanie zasobów. Na dodatek w telefonie można najwyżej wymienić ekran za 50% ceny nowego. W laptopach podobnie. Bezsensowna pogoń za niepotrzebnym zmniejszaniem gabarytów kosztem lutowania nawet SSD i RAM do płyty. Patologia umysłowa.

 • johnny8, #

  Ja swoje urządzenia Apple od lat serwisuje w MacHelp, najlepszy serwis w Kato.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.