7 lipca 2017, Wojciech Kulik

Apollo to „Android dla autonomicznych aut”

Kategoria: Ciekawostki Motoryzacja, Tematyka: Nvidia samokierujące się samochody Motoryzacja, Producenci: Nvidia

Baidu ma już 50 firm do pomocy, by stworzyć otwartą platformę dla samokierujących się samochodów. Mają one wyjechać na drogi już za 3 lata.

„Chiński Google” – tak często jest nazywana firma Baidu, ze względu na jej korzenie w postaci wyszukiwarki internetowej i znacznie szerszą funkcjonalność dzisiaj. Zamierza ona poważnie koncentrować się na koncepcji samokierujących się samochodów. Gigant ogłosił w kwietniu start programu Apollo, który zakłada utworzenie open-source’owej platformy do jazdy autonomicznej i wprowadzenie na drogi takich aut już w 2020 roku. Szukał tylko partnerów i… znalazł ich mnóstwo.

Łącznie ponad 50 firm znajduje się obecnie na liście partnerów programu Apollo. Nie brakuje wśród nich gigantów branży motoryzacyjnej i technologicznej – są to między innymi Ford i Daimler, Velodyne – dostawca systemów LIDAR, Bosch i Continental, Intel, Microsoft oraz Nvidia. „Najbardziej inteligentna firma na świecie” będzie jednym z ważniejszych elementów układanki, jako że dostarczy technologię Drive PX i inne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.

Wyraźnie widać (bo to już drugi taki news w ciągu kilku dni), że Nvidia zamierza poprowadzić ludzkość do motoryzacyjnej rewolucji, a na takie określenie zdecydowanie zasługuje popularyzacja samochodów, które prowadzą się same. Otwiera to przed nami ogromne możliwości i w połączeniu z innymi rozwiązaniami może doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa na drogach i płynności przejazdów. Pozostaje jedynie pytanie o to, jaki znaczek będzie miał pierwszy autonomiczny samochód.

„Nvidia i Baidu poczyniły znaczące postępy w tematyce sztucznej inteligencji. Uważamy, że jest ona najpotężniejszą technologią naszych czasów i ma potencjał, by zrewolucjonizować każdą branżę” – powiedział Ian Buck z Nvidii. Qi Lu z Baidu wypowiada się o swoim partnerze równie ciepło i dodaje, że „Apollo jest ważnym kamieniem milowym dla całej branży motoryzacyjnej”. 

Qi Lu nazywa Apollo wręcz „Androidem dla autonomicznych aut”, tyle tylko że „bardziej potężnym i bardziej otwartym, należącym do każdego w ekosystemie”. Porównuje platformę do systemu Google, zwracając uwagę na to, że tak samo jak on, każdy zainteresowany producent będzie mógł bez przeszkód przyłączyć się do projektu i skorzystać z tego, co udało się dokonać firmom, które go rozwijają.

Źródło: The Verge, Engadget, Nvidia, TechCrunch, Bloomberg. Foto: Baidu

Komentarze

 • Q'bot, #

  Baidu? Ja bym się bał wsiąść...
  Jeszcze mi przednią szybę podczas jazdy ocenzurują ;P

 • patalajka22, #

  a zanim wsiądziesz trzeba będzie zobaczyć reklamy a potem przed uruchomieniem poczekać na aktualizację systemu.

 • Kenjiro, #

  Nvidia i opensource? Uwierzę, jak zobaczę...

 • piotr.potulski, #

  Nvidia ma dostarczyć komputery PX2. Nie sądzę, żeby otworzyli źródła bibliotek, które na tym chodzą.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.