14 listopada 2018, Paweł Maziarz

AMD ujawnia szczegóły o procesorach Zen 2 [AKT. 2 - AMD odnosi się do IPC]

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory, Tematyka: Procesory AMD AMD Na Topie AMD Epyc, Producenci: AMD

Podczas konferencji AMD Next Horizon poznaliśmy pierwsze szczegóły na temat nowych procesorów AMD z generacji Zen 2.

Procesory AMD z generacji Zen 2 to jedna z najbardziej wyczekiwanych sprzętowych premier przyszłego roku. Czego możemy się spodziewać? Pierwsze konkretne szczegóły na temat jednostek ujawniono podczas konferencji AMD Next Horizon w San Francisco.

Jak już wcześniej zapowiedziano, nowa generacja procesorów ma bazować na mikroarchitekturze Zen 2 i zostanie wyprodukowana w 7-nanometrowej litografii w zakładach TSMC. Producent rozpoczął już dostarczanie próbek nowych układów.

AMD Zen 2

AMD Zen 2

Nowa litografia wprowadza 2-krotnie większą gęstość. Możemy oczekiwać o 50% niższego zapotrzebowania na energię elektryczną (przy tej samej wydajności) oraz wzrostu wydajności o 25% wyższej wydajności (przy tym samym zapotrzebowani na energię elektryczną).

AMD Zen 2

AMD Zen 2

Na dzisiejszej konferencji ujawniono szczegóły na temat budowy jednostek. Mikroarchitektura Zen 2 wprowadzi szybszą i ulepszoną pamięć podręczną pierwszego (L1) i drugiego poziomu (L2), a także 256-bitowe jednostki zmiennoprzecinkowe (FPU). Dodatkowo powinniśmy oczekiwać usprawnionego potoku wykonawczego.

AMD Zen 2

Wprowadzone zmiany mają przełożyć się na dwucyfrowy wzrost instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara (IPC). Dodatkowo możemy liczyć na wzrost wydajności dzięki zwiększeniu taktowania. Finalnie nowe procesory mają zaoferować nawet osiągi wyższe przeszło o 25% (!).

AMD Zen 2

Zen 2 ma również wprowadzić usprawnione funkcje związane z bezpieczeństwem (w tym sprzętową łatkę na lukę Spectre).

AMD Zen 2

AMD Zen 2

Pierwszymi procesorami na bazie mikroarchitektury będą serwerowe układy Epyc z generacji Rome – maksymalnie z 64 rdzeniami, 8-kanałowym kontrolerem pamięci DDR4 RAM i kontrolerem ze 128 liniami PCI-Express 4.0. Ciekawostką jest tutaj zastosowanie dodatkowego układu odpowiedzialnego za interfejsy I/O (produkowanego w 14 nm).

AMD Zen 2

Oczywiście Zen 2 to tylko początek ofensywy ze strony AMD. Podczas konferencji ujawniono, że producent już wytwarza pierwsze próbki układów Zen 3 i projektuje konstrukcje na bazie Zen 4. Wcześniej zapowiedziano też prace nad mikroarchitekturą Zen 5.

Aktualizacja 12.11.2018 11:00

Jak donosi serwis Expreview, mikroarchitektura Zen 2 podobno przyniesie 29,4% wzrostu współczynnika IPC w porównaniu do generacji Zen (testy miały zostać przeprowadzone w teście DKERN + RSA).

AMD Zen IPC

Dla porównania, generacja Zen zaoferowała 52% wzrostu IPC względem architektury modułowej Excavator, natomiast ulepszona mikroarchitektura Zen+ dodatkowe 3-5% względem zwykłej Zen.

Prognozy dotyczące wzrostu wydajności są jeszcze lepsze, bo nowe procesory będą pracować z wyższym taktowaniem. Oczywiście pod warunkiem, że plotki okażą się prawdziwe, bo producent póki co nie potwierdził oficjalnie tych doniesień.

Aktualizacja 14.11.2018 22:40

Nie da się ukryć, że temat wzrostu współczynnika IPC w nowych procesorach wzbudził sporo emocji i nadziei. Firma AMD postanowiła jednak odnieść się do tematu, bo przekazane informacje zostały błędnie zinterpretowane przez niektóre branżowe media.

Ujawnione informacje tak naprawdę dotyczyły wzrostu wydajności w specjalistycznym zastosowaniu związanym z usługami finansowymi, które potrafi wykorzystać potencjał zarówno jednostek całkowitych, jak i zmiennoprzecinkowych. Nie ma on jednak nic wspólnego ze wzrostem współczynnika IPC (instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara), a tym samym spodziewanym wzrostem wydajności w szerszym zakresie aplikacji.

Producent potwierdził, że nowe procesory zaoferują wzrost wydajności wynikający z zastosowania nowej mikroarchitektury Zen 2 i przejścia na niższy proces technologiczny 7 nm. Szczegóły na ten temat poznamy jednak dopiero podczas wprowadzenia danego produktu na rynek.

Źródło: AMD, TechPowerUp, Hardware Canucks, ServeTheHome, Expreview, Bit Tech

Sonda

Masz zamiar kupić model z generacji Zen 2?

 • 23
 • 54
 • 11
 • 9
 • 22
Głosowanie dostępne tylko w wersji PC. Już wkrótce wersja moblina.

Komentarze

 • BrumBrumBrum, #

  wcale się nie dziwię że cię pominusowali. chodzi o to że to nie są slajdy, ale fizyczne testy próbek inżynieryjnych. Zaś produkcja się właśnie rozkręca.

  no cóż, magia slajdów dawno minęła, teraz intel zaczyna je produkować, korygować przesuwać itp. zaś departament energii USA nowy super komputer nie robi na xeonach, lecz na amd epyc :) to chyba coś znaczy.

  na wykresach jest też ta biała linia z opisem w legendzie 'competitor', dane z tej kreski jak ulał pasują do Intela, przynajmniej dane tam zawarte pochodzą ze slajdów intela.

  no to wg. slajdów kiedy intel miał mieć swoje 10nm? już rok temu? hehehe :)

  nie cierpię intela bo skazał nas na UEFI, straszny badziew który tylko życie utrudnia, i pozwala na łatwe wstrzykiwanie szpiegowskich procesów.

 • musslik, #

  Konkurencja jest taka piękna :))

 • musslik, #

  Konkurencja jest taka piękna :))

 • r_e_s_e_t, #

  Pewnie. Jeszcze 6-7 lat temu tyle rdzeni kosztowało tyle, co nowe auto wyższego segmentu, zajmowało 4 racki 4U i pobierało ponad 5kW. Piękna sprawa mieć tyle mocy z jednym układzie.

 • maraz, #

  Coś mi się wydaje że w przyszłym roku intel dostanie ostre lanie bo teraz te Ryzeny które są świetne były tylko ostrzezniem....żeby nie było, sam mam intela

 • Franz, #
 • arnakus, #

  Nie mów hop. Pamiętam akcję w mojej firmie jak dokładano po 1 GB RAMu bo nowy MS Office miał trochę większe wymagania - w sumie w 200 kompach. W prywatnych firmach dokładnie liczą każdą złotówkę.

 • BrumBrumBrum, #

  akurat to zależy wyłącznie od tego, która z firm będzie w stanie skuteczniej zasypać dziurę popytową :)

  co do amd, faktycznie jest problem. chciałem kupić laptopa dell z mobilnym ryzenem, ale oni takich modeli nie produkują. więc kupiłem leńowo.

 • Mikro222, #

  Cały czas siedziałem na intelu lecz ostatnio mnie znajomy namówił na Ryzena też z racji mojego słabego budżetu domowego, padło na Ryzen 5 2600 i nie żałuje tego. Ciesze się, że konkurencja w procesorach jest ale martwi jednak brak kart graficznych wyższej półki od AMD no, ale niech im się wiedzie bo nie ma nic gorszego dla konsumenta niż monopol. Pozdrawiam czytelników.

 • adivxv5, #

  a najlepsze jest jeszcze przed tobą. Jak przyjdzie czas na zmiany, to tylko nowy cep wleci. Płacić haracz tym niebieskim szmaciarzom dla 10/130FPS, to ja dziękuje.

 • Alovsskyy, #

  Ostatnio stracili kilku kluczowych inżynierów odpowiedzialnych za projektowanie kart graficznych, wiec na karty będziemy musieli chyba jeszcze poczekać.

  Jakby teraz AMD pokazało coś mocnego z GPU to byłaby to chyba najlepsza okazja. Nvidia z tą premiera RTX trochę się potknęła, klapa z seria TI, cena/wydajność tez klapa, a wiele osób zostaje przy obecnej generacji. Niby Ray-tracing miał być kluczowa funkcja, a tu tylko kilka gier wspiera i w zasadzie nie widać za dużo tej potęgi serii RTX.

 • JanuszJestem, #

  Kurcze, powiedz mi człowieku jak miałyby powstać masy gier wspierających RT skoro to nigdzie nie działa tylko na kartach z nowej generacji? A nowa generacja dopiero wyszła i ma niski udział w rynku, to jak mógłby być teraz zalew gier wspierających tę technologię? To jest typowe błędne koło kiedy się chce wprowadzić nową technologię na rynek. Wielu nie kupi, bo nie ma zastosowania, a nie ma zastosowania, bo niewielu tego zobaczy. RTX to strzał w przyszłość, opłacalność tej generacji wzrośnie za pół roku, może nawet rok. Jedyny krok jaki NVidia może zrobić i robi, to stopniowe zmniejszenie udziałów kart poprzednich generacji i zwiększenie RTX jak ten trend zacznie rosnąć to pójdą za tym też twórcy gier. Szczególnie, że DLSS i RT jest dość proste w implementacji. Krok kasowania generacji Pascala od górnej półki jest takim, którego się spodziewałem. Myślę też, że Touring to tylko początek, generacja przejściowa, która ma przygotować rynek. I z następną generacją to już pójdzie na całego. Prawdopodobnie karty xx60 czy 50Ti które już też będą sobie jakoś radzić.

  Wprowadzanie nowych technologii nie jest łatwe i nie da się tego zrobić bez okresu przejściowego, na który wszyscy będą narzekać. Tzn wszyscy ci co są mało rozumnymi konsumentami. Z całkowitego braku konkurencji na tym polu Nvidia sobie spokojnie niski popyt przeczeka. Zniknie Pascal z rynku to i będzie zainteresowanie Turingiem. Pewnie ceny też spadną, by rozruszać sprzedaż. A najwięcej zyskają cierpliwi.

  Tak samo wszyscy narzekali na PS4 po premierze, że nie ma gier, które wykorzystają moc. A potem nagle PS4 najlepsza konsola i super-opłacalna.

  Życzę wszystkim cierpliwości.

 • Chiny_X, #

  Nawet jak jest to nie działa na tych nowych kartach. Tu jest problem.

 • JanuszJestem, #

  A to skąd wiesz? Masz już jakieś finalne produkty, na których testowałeś?

 • arnakus, #

  Moim zdaniem za 2 - 3 lata.

 • BrumBrumBrum, #

  no cóż, z GPU jest ostry problem. średnia półka to już jest 1000 - 1500 PLN, bo chipy są ogromne i same grafiki składają się z mnóstwa elementów. ja górnej półki nie kupuję, za to w średnim segmencie jest niezły zastój. trochę szkoda.

  coś się pewnie zmieni dopiero jak amd ustabilizuje rynek zbytu do obliczeń biznesowych dla grafik.

  jak to w biznesie, najpierw trzeba się pchać na rynek, gdzie się najlepiej zarabia :)

 • OBoloG, #

  Nic nie piszą o kompatybilności ZEN2 z obecnie produkowanymi chipsetami dla ZEN/ZEN+. Ciekawi mnie czy jak wyjdzie ZEN2 to bez problemu będę mógł zmienić mojego R7 2700x na nowszy wydajniejszy układ na mojej płycie z X470.

 • pawelox01, #

  Będziesz mógł. Było to pisane wcześniej przy pierwszych płytach ryzena, że nowe procesory będą kompatybilne ze starszymi płytami nawet kilka generacji wprzód.

 • rafal12322, #

  Jest wsparcie do 2020r, także spokojnie ;)

 • voxcordi, #

  Czyli 14 miesięcy... Strasznie długo ;-)

 • serkules, #

  Wsparcie ma być do końca 2020 roku, czyli pozostało 26 miesięcy.

 • Kaiser, #

  Po 8 latach miałem wymienić swojego już leciwego blaszaka na 9700k, ale po cenowym cyrku, wytrzymam panowie z intela jeszcze kilka miesięcy i kupie AMD, a wam pokaże środkowy palec.

 • marcin2468, #

  Zobaczymy cz będzie tak pięknie jak piszą. Intel też miał zaproponować wzrost wydajności a jak na razie jest wzrost cen.

 • madagascar3, #

  W którym kwartale będą Ryzeny oparte o Zen 2?

 • ohoho, #

  1 lub 2

 • Gatts-25, #

  Wersja 64r/128w ma 128lini PCIe ale w wersji 4.0 teraz.
  Była informacja , że przepustowość pamięci zwiększyła się o 100% ale jakiej pamięci oraz oczywiście zmniejszone opóźnienia do pamięci cache L1 i L2.
  Niektóre portale podają , że te raz 1.25 do wydajności to sam wzrost IPC więc trzeba jeszcze poczekać no i właśnie mnie to wygląda na obsługę 16-kanałowo pamięci DDR4 w wersji 128wątkowej.
  Podczas testu dowiedzieliśmy się także , że 128wątkowy Rome ma takie samo TDP co 64wątkowy Naples a różnica w wydajności pochodzi tylko z polepszenia IPC i zarazem zmniejszonych zegarów taktujących wszystkie rdzenie.Nie ma szans żeby wersja 128wątkowa CPU 7nm miała takie same zegary taktujące rdzeń w procesorze Rome co 64wątkowa 14nm Naples i z pewnością są one niższe i właśnie tą różnicą IPC Rome nadrabia.
  Zobaczymy jak wypadnie konfrontacja 128wątkowego Rome 1 x CPU przeciwko starszemu bratu 128wątkowy Naples 2x CPU.
  AMD zrobiło szach i mat Intelowi a teraz trzyma w napięciu bo nie wiadomo ile taktowanie wynosiło dla poszczególnych wątków dla procesora EPYC Rome.
  Obecnie 64r/128w Epyc 2 będzie wymiatał konkurencyjne procesory pobierając przy tym sporo mniej energii elektrycznej.
  Intel miał sporo czasu na przygotowanie się do tej chwili tylko pytanie jako oni będą chcieli sprzedawać swoje Cascade Lake AP gdy stają się one w momencie pełnej dostępności Epyc 2 na rynku całkowicie nie opłacalne.
  Po nowym roku będzie kolejny event New Horizon tym razem traktujący Ryzen i Threadripper.
  Wychodzi na to , że i9-9900k ze swoimi 16wątkami będzie musiał walczyć z 32wątkowym Ryzen w 7nm o tym samym TDP i wiadome jak ta konfrontacja się skończy bo cenowo pewnie będą na podobnym poziomie.
  Moja ciekawość jest teraz większa bo zapowiada się , że 4c/8w Ryzen w 7nm zniszczy i7-9700k 8r/8w i i7-8700k 6r/12w.

 • danieloslaw1, #

  moze 4 jaja nie zjedzą 8 ale 8vs8 mozliwe ze tak :)

 • BrumBrumBrum, #

  to jest i tak procek serwerowy, nie dla mas, więc nadal możemy się zachwycać :) najwydajniejszy procek dla mas od amd to jest threadriper.

 • 1234567890, #

  I dlatego wole AMD, bo na płycie kupionej w roku 2017 będę mógł siedzieć z upgrajdami do 2021 lub dłużej.

 • mufasa, #

  to po nowym roku sprzedaję puszki i flakony.
  na ryśka może wystarczy

 • Yaceek, #

  Jeszcze na SSD zostanie

 • Rafs0n, #

  Ja też się cieszę bo zakupiłem Ryzena 2600 przed latem i jak dobrze pójdzie to styknie spokojnie do 2022 chyba że będzie świetna okazja cenowa na nową generacje to może zmienię w 2020. Intel faktycznie cyrk robi z cenami znaczy się do marże robią cyrk a Intel robi cyrk z dostępnością CPU

 • dragzor, #

  Intel nie robi cyrków z marżami, po prostu popyt/podaż. Kończą się płytki 14nm bo przecież od 2lat mieli wejść w 10nm... taka historia. Który to już gen intela na tej samej litografii, 4?

 • Chiny_X, #

  Jaki popyt? Chyba tylko w głowach intela.

 • Franz, #

  Taki, który sprawia, że Intel sprzedaje wielokrotnie więcej procesorów od AMD i to się nie zmieni.

 • Chiny_X, #

  W tekście jest błąd. Napisane jest o 28 liniach PCIe, a chyba ma być 128.

 • exodusxxl, #

  Jakby to ująć :D " Mają rozmach skurwy......." :P

 • rahl_r, #

  I bardzo dobrze, będzie bat na Intelowskie 9900/9700 oraz nowe Core X. Być może skończy się buńczuczne "jesteśmy najlepsi w grach".

 • piwo1, #

  az nie chce sie uwierzyc w te 29% wzrostu ipc. to by oznacalo ze zen2 zrowna sie w grach z intelem a moze i go wyprzedzi. niemozliwe.

 • CrisPL, #

  Ciekawe, kiedy premiera, bo było dla mnie nie miłe jakbym początkiem roku kupował Ryzen 2600, a raptem 2-3 miesiące później już była nowa generacja..

 • DragonRed, #

  Zen+ ma niższe IPC od Coffee Lake o 5% maksymalnie i to przy operacjach jednowątkowych bo przy operacjach wymagających pracy wszystkich wątków procesora Zen+ = Coffee Lake a niekiedy szybszy.
  Ja tam nie widzę innego drogi jak dominacji Zen 2 na rynku procesorów wysoko wydajnych z architekturą x86 i żeby być usatysfakcjonowany to wzrost IPC musi wynieść minimum 20% a osobno wyższe zegary taktujące rdzeń CPU.AMD od wprowadzenia Zen już nie rzuca słów w wiatr w przypadku właśnie jednostek centralnych bo GPU to już inny temat.
  Same wprowadzenie 256-bit jednostek Floating Point dają odpowiedź czego można spodziewać się w grach bo architektura Zen pierwszej i półtorej generacji miała jednostki FP 128-bit.
  Gry wymagają szybkiego czasu dostępu do pamięci cache L1 i właśnie jednostek FP 256-bit dlatego pozostaje czekać na premierę i to wszystko.Architektura Zen w porównaniu z Coffee Lake wypada pod względem budowy słabo bo teoretycznie jest dwa razy słabsza a testy pokazują co innego.Odpowiedź na ten stan rzeczy jest jej efektywność wykorzystania swoich zasobów.Taki R7 2700x powinien być dwa razy słabszy od i9-9900k - patrz szczegóły specyfikacji obydwóch architektur a tak nie jest.
  Zen 2 według zapowiedzi pod względem specyfikacji będzie się równało z i9-9900k a przecież wszystkie dane nie zostały jeszcze ujawnione.
  Sądzenie , że i9-9900k będzie mogło rywalizować jak równy z równym z Zen 2 jakim będzie pewnie R7 3xxx to jaka nadzieja , której trzymamy się do końca.
  W końcu będziemy mogli pośmiać się ze starej architektury Intela gdy w grach gdzie liczy się szybkość jednego wątku taki i9-9900k będzie dostawał baty od R3 3xxx.
  Tak czy inaczej trzeba jeszcze poczekać na premierę Zen 2 a Intel póki co musi się maksymalnie jeszcze z podsumowania dwóch kwartałów cieszyć z ogromnych zysków bo tylko to mu pozostało.Po tym trzeba będzie czekać na powrót Intela na rynek CPU ale to za kilka lat bo obecna architektura Core już nie będzie w stanie stawać w szranki z chociażby Zen 2.
  Wydajność na Watt będzie bezdyskusyjna na korzyść AMD po wprowadzeniu nowej generacji.

 • serkules, #

  Z jednej strony piszesz o najnowszej architekturze Zen+ a z drugiej dajesz slajdy z wynikami Ryzenów z generacji Zen, która jest na rynku od początku zeszłego roku. Ryzen 7 1800X nie jest najnowszym procesorem od AMD. Masz już choćby w sprzedaży nowszy Ryzen 7 2700X w nowszej architekturze.

 • piwo1, #

  ale fakt faktem jak sie uwzgledni w single threa zegary 5ghz intela i 4,2 dla amd to ipc amd nie odstaje od intelowego bardziej niz 10%. jakby amd nadgonilo 29% to nawet jakby taktow nie dali podniesc do 5ghz stawka mocno by sie wyrownala.

 • dariosata, #

  Prawda jest taka ze Zen i Zen+ to takie wydajnosciowe odpowiedniki Haswelli z 2013 roku wiec Intel nie musi sie czego obawiac!
  Intel i tak w przyszlym roku zniszczy tego Zena 2, rozdepta, wykonczy, zmasakruje!

 • DragonRed, #

  Fajny wywiad z panem Papermaster z AMD można przeczytać na
  https://www.anandte...o-mark-papermaster
  Gdzie zostały rozwiane wszelkie wątpliwości na temat jednostek 256-bit Floating Point bo samo rozszerzenie linii nic nie da gdy nie ma odpowiednio zwiększonej ilości danych przepuszczanych przez tą autostradę.To tak jakby korzystać z czteropasmówki gdzie tylko dwa pasy są zajęte w porównaniu z Zen1/+ gdzie mamy dwupasmową autostradę z dwoma samochodami.
  Ale odpowiedź już jest krótka i treściwa.Na naszą autostradę w jednym czasie może wjeżdżać dwa razy więcej samochodów niż w przypadku poprzedniej generacji bo jest dwa razy więcej punktów przeładunkowych i dodatkowo mogą jechać na niej szybciej.
  Tak się właśnie zrywa z przestarzałymi standardami jakie serwował nam Intel tyle lat.

 • DragonRed, #

  Fajny wywiad z panem Papermaster z AMD można przeczytać na
  https://www.anandte...o-mark-papermaster
  Gdzie zostały rozwiane wszelkie wątpliwości na temat jednostek 256-bit Floating Point bo samo rozszerzenie linii nic nie da gdy nie ma odpowiednio zwiększonej ilości danych przepuszczanych przez tą autostradę.To tak jakby korzystać z czteropasmówki gdzie tylko dwa pasy są zajęte w porównaniu z Zen1/+ gdzie mamy dwupasmową autostradę z dwoma samochodami.
  Ale odpowiedź już jest krótka i treściwa.Na naszą autostradę w jednym czasie może wjeżdżać dwa razy więcej samochodów niż w przypadku poprzedniej generacji bo jest dwa razy więcej punktów przeładunkowych i dodatkowo mogą jechać na niej szybciej.
  Tak się właśnie zrywa z przestarzałymi standardami jakie serwował nam Intel tyle lat.

 • BrumBrumBrum, #

  w ankiecie brakuje wpisu "kupię coś innego z rodzinki ZEN", tak będzie u mnie. ja nie potrzebuję mieć na siłę zen2, zależy jaka będzie cena i kiedy będę kupował.

 • bury-pies, #

  Liczę, że w końcu ten procesor co najmniej dorówna i5-2500K

 • flameth, #

  Teraz wychodzi na to, że ryzen 5 2600 na kościach RAM ponad 4000Mhz ma wydajność jednowątkową i7-7700k więc Zen2 może dać nam wielkie rozczarowanie jeśli do dogonienia inteli 9 generacji wciąż będziemu musieli kupować bardzo szybkie kości RAM zacierające przewagę cenową AMD.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.