3 października 2017, Paweł Maziarz

AMD dodaje wsparcie NVMe RAID do platformy X399 (i to za darmo!)

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski Procesory Płyty główne SSD, Tematyka: Procesory AMD AMD Płyty główne AMD AMD Ryzen Threadripper, Producenci: AMD

Producent dotrzymał słowa i wzbogacił platformę o ważną funkcjonalność, zwłaszcza dla profesjonalistów wymagających szybkich macierzy.

Jesteśmy po premierze platformy AMD Ryzen Threadripper, która sprawdzi się jako podstawa wydajnego komputera do grania lub potężnej stacji roboczej. Profesjonalistom mogło jednak wsparcia dla tworzenia macierzy RAID z nośników NVMe, ale producent nadrobił te zaległości.

Wsparcie dla NVMe RAID od momentu rozruchu (bootable) jak na razie obecne jest w wersji testowej – konieczne jest tutaj zaktualizowanie BIOS-u do najnowszej wersji, a także zainstalowanie sterowników i oprogramowania RAIDXpert2 RAID (do pobrania z tej strony).

AMD X399 NVMe RAID

Platforma pozwala na tworzenie macierzy RAID 0, 1 i 10. Przy zastosowaniu jednej karty graficznej, ale bez wykorzystania adapterów maksymalnie może to być sześć nośników – w takim przypadku skalowanie jest naprawdę rewelacyjne, bo wynosi 6,00x przy odczycie i 5,38x przy zapisie danych.

AMD X399 NVMe RAID

Na tym możliwości platformy się nie kończą, bo przy zastosowaniu odpowiednich adapterów można połączyć więcej nośników. Niemiecki overclocker der8auer wypróbował potencjał ośmiu nośników Samsung SSD 960 PRO. Co z tego wyszło? Zobaczcie na filmiku poniżej (możemy jednak zdradzić, że taka macierz oferowała transfery na poziomie 28 GB/s).

Platforma Ryzen Threadripper to duża liczba obsługiwanych linii PCI-Express, 4-kanałowy kontroler pamięci RAM, a teraz też wsparcie dla NVMe RAID. Co ważne, rozwiązanie to jest dostępne bez sztucznych ograniczeń i dopłat (konkurencyjna funkcja Intel VROC działa tylko na nośnikach Intela i wymaga dokupienia specjalnego klucza). AMD pod tym względem ma dużo lepszą politykę.

Źródło: AMD, der8auer

Komentarze

 • Eternal1, #

  Magazyn danych masowych o wydajności CacheL3... :)

 • supervisor, #

  Ile, i jak szybkich SSD byś niezraidował, CPU i ram ewentualnie zostanie bottleneckiem.

 • sambaverde, #

  Wow! Wreszcie pokonali problemy software'owe z chipsetem i ogłosili rewolucję :) No jestem pod wrażeniem :P

 • Eternal1, #

  No jest spora ewolucja w segmencie HEDT skoro do tej pory klient był ograniczony jedynie do SSD Intela oraz płatnego klucza.
  Teraz można się bawić bez tych ograniczeń i wybierać w wielu różnych nośnikach SSD a do tego w różnych konfiguracjach bez dodatkowych opłat.
  "AMD Open"

 • sambaverde, #

  Chodziło mi o to, że rozwiązanie hardware'owe już było od początku, a brakowało tylko oprogramowania, żeby to uruchomić. Jak dla mnie to nie jest coś co dostaliśmy "za darmo" tylko naprawienie usterki w przedwcześnie wypuszczonej na rynek platformie :)
  AMD z wady produktu marketingiem zrobiło feature :D

 • kokosnh, #

  nie z chipsetem jako tako, bo przez chipset to można było dawno robić bootowalny RAID nvme nawet na intelu.
  Tu chodzi o bootowalny RAID bezpośrednio podpięty pod CPU.

 • kokosnh, #

  czyli teraz problemem jest to, że Threadripper obsługuje "tylko" max 7 urządzeń przez PCI-e, bo inaczej można by zrobić RAID 0 z 12 dysków mając pełnowymiarową kartę graficzną w PCI-e x16.
  Niby karty RAID byłyby rozwiązaniem, ale mają one też swoje minusy.

 • Franz, #

  Na filmiku w newsie widać jak robi RAID z 8 SSD - 8 to więcej niż 7?

 • sambaverde, #

  Właściwie to tyle samo, bo przecież w informatyce liczy się od zera :D
  0; 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7 = 8 :D

 • kokosnh, #

  OK mój błąd, na fotkach widziałem 6 dysków, nie zwróciłem uwagi że w filmie jest 8, czyżby nowy bios umożliwiał dołączenie większej ilości urządzeń do CPU? Ograniczenie było 7 urządzeń wcześniej, tak jest napisane w spec.

 • supervisor, #

  Można użyc ich tyle ile wystarczy linii PCI-E. der8auer używa tutaj 2 przejściówek PCI-E x16 --> x4 x4 x4 x4, ale można użyć trzech, problem w tym że użycie trzech to już 48 linii PCI-E (a trzeba gdzieś jeszcze włożyć GPU). Oprócz tego jest jeszcze 3x M.2 sloty na płycie. Ale niestety, limit linii PCI-E.

 • Himoto, #

  Ale i tak lepiej niż u Intela :) tu masz 64 [realne 60 PCIE 3.0] a u intela 44, i jeszcze dostajesz możliwość używania pamięci ECC co w HEDT jest dość ważnym składnikiem podczas wybierania CPU pod workstation, dlatego zawodowcy woleli brać Xeony zamiast HEDT od Intela bo kosztem niższej wydajności mieli możliwość używania pamięci ECC.

  Ogólnie trzeba się cieszyć że AMD dało do HEDT praktycznie serwerowego potworka który jest na tyle duży ze mogą w niego spokojnie wcisnąć 32 rdzenie.

 • supervisor, #

  Podejrzewam że 36-40 linii PCI-E to max na wykorzystanie dla takich macierzy. Trzeba pamiętać że zawsze używa się jeszcze innych peryferii (karty dzwiękowe itd) które też wykorzystają linie PCI-E. Więc 8-10 SSD na NVMe to limit.

 • Gatts-25, #

  Trafili w dziesiątkę.Czytając różne fora dużo ludzi wstrzymywało się z zakupem X399 z TR16c bo czekali na RAID NVME prosto z CPU i się w końcu doczekali.
  Tym ruchem INTEL właśnie się przekona w przyszłym roku ile AMD zyskało.
  Przyszły rok ,a może jednak SAMSUNG zmieni zdanie i wyda pod koniec roku Z-SSD i ludzie nawet nie spojrzą na 240 i 480GB OPTANE bo KOREAŃCY chcą dać od razu 800GB.
  Oj żeby ze swojej własnej polityki INTEL ze swoim budżetem nie popadł w kłopoty finansowe bo nawet fani ich produktów mogą się odwrócić.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)