16 kwietnia 2018, Paweł Maziarz

Procesory Ryzen 5 2600X i Ryzen 7 2700X ekstremalnie podkręcone do 5,88 GHz

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory, Tematyka: Procesory AMD podkręcanie AMD AMD Ryzen, Producenci: AMD

Wyniki należą do tajwańskiego overclockera o pseudonimie TSAIK, który już ma na swoim koncie rekordy przy podkręcaniu wcześniejszych modeli Ryzen 3 2200G i Ryzen 5 2400G.

Już za kilka dni na rynku zadebiutują procesory AMD Ryzen 2000 „Pinnacle Ridge”, które zaoferują jeszcze wyższą częstotliwość taktowania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby je dodatkowo przetaktować – potencjał ma być całkiem spory, co potwierdzają pierwsze rekordy podkręcania.

Na szczególną uwagę zasługują wyniki tajwańskiego overclockera o pseudonimie TSAIK, któremu udało się podkręcić uzyskać rekordowe wyniki na 6-rdzeniowym/12-wątkowym modelu Ryzen 5 2600X i 8-rdzeniowym/16-wątkowym Ryzen 7 2700X – w pierwszym przypadku częstotliwość została zwiększona z 3600 MHz do 5882 MHz (63%), natomiast w drugim z 3700 MHz do 5884 MHz (59%).

AMD Ryzen 5 2600X - rekord podkręcania  AMD Ryzen 7 2700X - rekord podkręcania
Kliknij, aby przejść do walidacji wyniku

Słabszy model został zainstalowany na płycie głównej MSI X470 Gaming Plus, natomiast wydajniejszy na high-endowym modelu MSI X470 Gaming M7 AC. Co prawda szczegóły na temat zastosowanego chłodzenia jeszcze nie zostały ujawnione, ale tutaj można podejrzewać wykorzystanie ekstremalnej metody z ciekłym azotem w roli głównej. Nie wiadomo też nic o stabilności uzyskanych wyników.

AMD X470
Jednym z głównych atutów nowych płyt głównych X470 ma być usprawnione zasilanie, które pozwoli uzyskać jeszcze wyższe zegary na procesorach Ryzen 2. generacji

Jakby nie było, uzyskane wyniki robią spore wrażenie (szczególnie w przypadku wydajniejszego modelu Ryzen 7 2700X, bo mówimy tutaj o rekordzie taktowania dla 16-wątkowego układu AMD). Można jednak podejrzewać to dopiero początek i po oficjalnej premierze 19 kwietnia czołowi overclockerzy ujawnią swoje rezultaty. Może komuś uda się przekroczyć magiczną barierę 6 GHz?

Źródło: Valid Canard

Komentarze

 • putout, #

  ln2 to zabawka dla zawodowych overclockerów. niech robią 4.5 na powietrzu lub wodzie to wtedy będize mega.

 • kombajn, #

  Jak Ryzen 7 2700X ma turbo do 4,35 to 4,5 nie powinno stanowić wyzwania.

 • MrAve, #

  Zdajesz się nie mieć bladego pojęcia jak działa XFR w Ryzen. To, że Ryzen+ może osiągać 4.3GHz oznacza jedynie tyle, że jeden rdzeń może pracować z taką częstotliwością jeśli jest taka potrzeba.
  Stabilne 4,3GHz na wszystkich 8 rdzeniach - możesz pomarzyć. Wystarczy spojrzeć na R7 1800X, który dla pojedynczego rdzenia, jest w stanie podbić w XFR taktowanie do 4,0GHz, ale cała architektura ma ogromne problemy ze stabilną pracą na 4,0GHz dla wszystkich 8 rdzeni - nie bez wyraźnego podbicia napięcia (a i to nie gwarantuje pełnej stabilności). Można śmiało powiedzieć, że R7 podkręcają się do stabilnych 3,9Ghz. Czyli jakieś 100MHz mniej od możliwości XFR dla jednego rdzenia.
  Jeśli przyjmiemy taką samą strategię dla R7+, to można myśleć od 4,2GHz, ale szczerze wątpię by było to realne, ponieważ to praktyczne wciąż te same procesory. Jeśli R7+ będzie w stanie osiągnąć STABILNE 4,0Ghz na wszystkich rdzeniach bez tragicznego napięcia, to wg mnie będzie sukces. Wszystko co powyżej tej wartości, to będzie już indywidualna kwestia pojedynczych sztuk...
  Pożyjemy, zobaczymy. Póki co czekamy na test i na BIOS'y. Za pół roku od daty premiery, będzie można realnie oceniać Ryzen+.

 • kitamo, #

  @kombajn jeden rdzeń na 4,5 to żaden wynik.
  Zrób tak żeby pracowały w ten sposób wszystkie rdzenie to już będzie coś.

 • Rebelmind, #

  Benchmarku, czekamy na testy. Mam nadzieję, że na czwartek najpóźniej będzie soczysty materiał do ogarnięcia :D

 • Gatts-25, #

  Jak redakcje dostały 13kwietnia zestawy to miło byłoby jakby każda redakcja była w posiadania prawdziwie szybkich DDR4 na przykład tych co mają pracować na 4700MT/s.Już nie piszę o tych najnowszych jakie mają ten wynik na poziomie 5000MT/s.Ile można wyciągnąć używając ich na niższych taktowaniach żeby pokazać jak są duże różnice między wydajnością natywną 2933MT/s jakie będą miały RYZEN drugiej generacji.Mam nadzieję ,że żadna redakcja nie zejdzie poniżej 2933MT/s ponieważ co za sens testowania wolniejszych DDR4 gdy natywna obsługa wynosi około 3000MT/s.

 • MrAve, #

  Z tego co się orientuję, AMD wysyła zestawy testowe z mobo i pamięciami 3400MHz, ALE...
  Co z tego, skoro jak wiadomo, lista kompatybilnych pamięci dla poszczególnych płyt głównej jest tutaj kluczowa.
  Nie każde dostępne na naszym rynku pamiątki są w stanie pracować z aktywnym profilem D.O.C.P. i nie we wszystkich obsadzonych slotach. Nawet zakup pamięci z listy, nie gwarantuje, że na płycie faktycznie uda się uruchomić pamięci z deklarowanymi parametrami D.O.C.P.
  Producenci płyt głównych - do spółki z AMD, mogli na poczet premiery przygotować konkretne pamięci, ale jak będzie wyglądać faktyczna kompatybilność pamięci dla nowych płyt głównych, to już będzie w głównej mierze zależeć od samych aktualizacji BIOS'ów. W teście zobaczymy pewnie 3400MHz pamięci, więc powinieneś być usatysfakcjonowany.

 • madagascar3, #

  Dlaczego Ryzen 5 2600X ma tylko 6 wątków? Nie dał się podkręcić i wyłączyli HT?

 • kitamo, #

  prawdopodobnie tak, możliwe ze po prostu taka sztuka się trafila gdzie już nei dalo się załadowac systemu.

 • htm72, #

  A pójdzie 6,0 Ghz na desktopie ?

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap