16 maja 2019, Paweł Maziarz

AMD: nowe procesory Ryzen dostępne w 3. kwartale 2019

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory, Tematyka: Procesory AMD AMD AMD Ryzen, Producenci: AMD

Producent potwierdził termin sklepowej premiery nowych procesorów Ryzen - będzie to później niż wskazywały niektóre źródła. Wcześniej AMD szykuje dwie ważne konferencje.

Premiera procesorów AMD Ryzen 3000 to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń najbliższych miesięcy. Wygląda jednak na to, że na dostępność jednostek będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Producent zapowiada procesory jako konkretną ewolucję. Układy będą bazować na nowej mikroarchitekturze Zen 2 i zostaną wykonane w niższym, 7-nanometrowym procesie technologicznym.

Według przecieków, na rynku pojawią się 8-, 12-, a nawet 16-rdzeniowe modele. Dodatkowym atutem ma być szybszy kontroler pamięci RAM oraz wsparcie dla magistrali PCI-Express 4.0 (z czego skorzystają nowe płyty główne X570).

Prezentacja na targach CES 2019 pokazała, że 8-rdzeniowa/16-wątkowa jednostka z powodzeniem może konkurować z topowym modelem Intela, jednocześnie cechując się dużo niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

Kiedy premiera procesorów AMD Ryzen 3000? Pod koniec maja producent szykuje wystąpienie podczas targów Computex 2019, a dwa tygodnie później konferencję na targach E3 2019.

AMD Ryzen 3000 - zapowiedź dostępności

Wbrew plotkom z niektórych źródeł, nie powinniśmy wtedy oczekiwać oficjalnej premiery. Według najnowszych informacji producenta, 3. generacja układów Ryzen będzie dostępna dopiero w 3. kwartale (podobnie jak karty graficzne z generacji Navi i serwerowe procesory Epyc „Rome").

Źródło: AMD

Komentarze

 • Geralt, #

  Do autora newsa. A w którym kwartale jest np. 07.07.2019 (bo ta data pojawiała się w plotkach)? Podpowiedz w trzecim kwartale 2019 roku :). To, że te produkty będą dostępne w 3Q2019 wiadomo już od bardzo dawna (przy czym była wersja, że Navi będzie też w 3Q ale może być później niż Ryzen 3 - choć w 1000 plotkach można zaleźć różne), więc nie widzę tutaj na razie żadnego opóźnienia. Do tego rozróżnić należy pełną dostępność od premiery. Tak czy inaczej nawet jeśli pojawi się to w 8 i 9 miesiącu to też to jest 3Q ;)...

 • Geralt, #

  Dodam jeszcze, ze nalezy jeszcze rozroznic slowo prezentacja od premiery ;)

 • rlistek, #

  O ile 7.07 to fajna data na premierę układów w 7nm z marketingowego punktu widzenia to jednak jest to niedziela, więc logistycznie bardzo słabo, przez co data mało prawdopodobna bym powiedział.

 • Paweł Maziarz, #

  Oczywiście masz rację. Podział na prezentację i premierę miał nawet miejsce przy 1. generacji Ryzenów. Mało tego, mam przekonanie, graniczące z pewnością, że na początku pojawi się część wydajniejszych modeli (niekoniecznie najwydajniejszych). Chodzi jednak o to, że niektóre źródła sugerowały sklepową premierę już w czerwcu lub nawet maju.

 • Geriavit, #

  Chyba ze śmiechu :D

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap