12 lutego 2019, Paweł Maziarz

Radeon VII otrzyma funkcje znane z modeli Radeon Pro [AKT.]

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne, Tematyka: AMD Radeon AMD AMD Vega, Producenci: AMD

Nowa karta AMD prezentuje się coraz ciekawiej, zwłaszcza jeżeli mamy zamiar ją kupić nie tylko z myślą o graniu.

Radeon VII to wyjątkowa konstrukcja, która powinna zainteresować zarówno graczy, jak i profesjonalistów. Firma AMD postanowiła dodatkowo zwiększyć atrakcyjność karty i doda do niej funkcje znane z profesjonalnych akceleratorów.

Radeon VII pierwsza konsumencka karta graficzna, w której zastosowano 7-nm układ graficzny Vega. Co ważne, producent tylko częściowo ograniczył moc obliczeniową podwójnej precyzji (FP64) – ta wynosi 3,36 TFLOPS (1:4 FP32), więc dużo więcej względem poprzednich modeli Radeon RX Vega 56/64 (FP64 ograniczono tutaj do 1:16 FP32).

Niepodważalnym atutem nowej karty jest również pamięć wideo. Do dyspozycji oddano bowiem aż 16 GB pamięci HBM2 4096-bit o przepustowości 1 TB/s.

Model AMD
Radeon RX Vega 64
AMD
Radeon VII
AMD
Radeon Instinct MI50
Układ graficzny Vega 10 XT
(4096 SP)
Vega 20 XT
(3840 SP)
Vega 20 XT
(3840 SP)
FP64 0,84 TFLOPS 3,46 TFLOPS 6,7 TFLOPS
FP32 13,4 TFLOPS 13,8 TFLOPS 13,4 TFLOPS
FP16 26,7 TFLOPS 27,7 TFLOPS 26,8 TFLOPS
INT8 53,4 TOPS 55,3 TOPS 53,6 TOPS
INT4 106,8 TOPS 110,7 TOPS 107,2 TOPS
Pamięć wideo 8 GB HBM2 2048-bit 16 GB HBM2 4096-bit 16 GB HBM2 4096-bit
Przepustowość pamięci 483,8 GB/s 1024 GB/s 1024 GB/s

Jak Radeon VII radzi sobie w grach? Bez problemu pokonuje poprzedniego Radeona RX Vega 64, ale do konkurencyjnego GeForce’a RTX 2080 jeszcze mu trochę brakuje. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do naszego premierowego testu.

AMD Radeon VII - wsparcie dla Radeon Pro Software

Nie należy jednak zapominać, że nowa karta AMD została zaprojektowana również z myślą o profesjonalnych zastosowaniach (np. edycji wideo czy renderowania 3D). Co więcej, będzie ona mogła korzystać z funkcji pakietu Radeon Pro Software, który do tej pory był dostępny tylko dla typowo profesjonalnych (i dużo droższych) akceleratorów z rodziny Radeon Pro. Nie wiadomo jednak jak będzie wyglądać kwestia certyfikacji ISV i kiedy dokładnie karta otrzyma takie wsparcie.

AMD Radeon VII

Jak już zauważyliśmy w recenzji, Radeon VII może być ciekawą propozycją od AMD, zwłaszcza dla osób, które będą kupować GPU nie tylko z myślą o grach. Karta została wyceniona na 699 dolarów, ale nadal czekamy na pojawienie się jej na naszym rynku.

Aktualizacja 12.02.2019 14:30

Poznaliśmy szczegóły dotyczące wsparcia dla kart Radeon w pakiecie Radeon Pro Software - producent przygotował tutaj program "Jednego Sterownika".

"AMD zapewnia karcie graficznej Radeon VII takie same wsparcie sterowników, jakie jest dostępne dla innych konsumenckich kart graficznych Radeon zgodnie z tabelą poniżej. Dokładniej rzecz ujmując, optymalizacje wydajnościowe, certyfikaty aplikacji i funkcjonalność przewidziana dla stacji roboczych nie mają zastosowania w przypadku konsumenckich kart graficznych Radeon przy wykorzystaniu sterownika Radeon Pro Software. Głównym celem programu „Jednego Sterownika” jest ułatwienie implementacji firmom, które wykorzystują w swoich komputerach zarówno produkty z kategorii Radeon, jak i Radeon Pro."

Funkcja Karty graficzne Radeon
(w tym Radeon VII)
Karty graficzne
Radeon Pro
COMMERCIAL SOFTWARE SUPPORT TAK TAK
STABILITY TAK TAK
COMMERCIAL APPLICATION PERFORMANCE TAK TAK
STANDARD FEATURE SET TAK TAK
ENTERPRISE SECURITY FEATURES TAK TAK
WORKSTATION APPLICATION OPTIMIZATIONS NIE TAK
WORKSTATION APPLICATION CERTIFICATIONS NIE TAK
WORKSTATION FEATURE SET NIE TAK
REMOTE WORKSTATION SUPPORT NIE TAK

Źródło: AMD

Komentarze

 • rahl_r, #

  cyt: "Karta została wyceniona na 699 dolarów, ale nadal czekamy na pojawienie się jej na naszym rynku."

  Podobnie jak reszta świata. Wg. szacunków na premierę AMD przygotowało 1000-1500 sztuk. I jak na razie nie wiadomo czy i kiedy będą kolejne.

 • musslik, #

  uwielbiam te szacunki z kryształowej kuli ;D

 • rahl_r, #

  Sam jesteś kula do tego pusta, poczytaj trochę branżowej "prasy" to może coś niecoś się dowiesz.
  UK dostało niecałe 100 kart - przeliczając na cały świat (kraje w których ktoś te karty w ogóle kupi) wychodzi 1000-1500 sztuk w pierwszym kwartale. Brak jakiegokolwiek info na temat dalszych dostaw.

  Twierdzenia o wersjach niereferencyjnych także z d...y wzięte, wręcz partnerzy AMD mówią wyraźnie o braku jakichkolwiek planów w tym kierunku, co jest całkiem logiczne przy przewidywanej produkcji całkowitej chipów na poziomie 5000szt w tym półroczu.

 • rlistek, #

  No i jakieś faktyczne wyliczenia albo chociaż link do takich masz? Bo mi to jak najbardziej dalej wygląda na kryształową kulę.
  Nie mówiąc już o tym, że te "100 kart na UK" to nie 100 kart na UK tylko 100 kart dla jednego dużego sklepu w UK. Jak już się na coś powołujesz do chociaż doczytaj o czym tam mowa.

 • musslik, #

  Dowody anegdotyczne są drugimi miejscu mojego uwielbienia :)

 • Barwa, #

  Ciekawe, w którym z tych linków jest podana wartość 1000-1500 sztuk na cały świat?

 • rahl_r, #

  cytat z mojej poprzedniej wypowiedzi: "UK dostało niecałe 100 kart - przeliczając na cały świat (kraje w których ktoś te karty w ogóle kupi) wychodzi 1000-1500 sztuk w pierwszym kwartale. Brak jakiegokolwiek info na temat dalszych dostaw."

  P.S. 5000 sztuk to były szacunki oparte na typowych "pierwszych partiach" przy tego typu produktach, kompletny brak dostępności w dwa dni po premierze wskazuje na znacznie niższą ilość wyprodukowanych kart.

 • MrAve, #

  Co z tego, skoro AMD "zapomniało" dodać wsparcie UEFI do swoich kart, lol :D

 • Eternal1, #

  Wsparcie UEFI też jest w drodze. Jak widać karta będzie upgrade-owana wraz z upływem czasu.

 • JanuszJestem, #

  DLC do karty graficznej... no no... a kiedy lootboxy?

 • kitamo, #

  no tak przecież karty AMD sa jak wino - im starsze tym lepsze. :D

 • BrumBrumBrum, #

  1000 - 1500 sztuk wygląda tak jakby one zeszły z linii testowej. i teraz pytanie, czy to przypadkiem nie jest promocyjna seria PRO :)
  oraz kiedy AMD będzie w stanie dostarczyć większą ilość egzemplarzy, także słabszych. ja tam czekam na vega 7nm z gddr, w wersjach poniżej vega56. mają w planie 2 modele.

 • Kapitan Nocz, #

  Się miotają jak Intel z procesorami, kanibalizując segment Pro, produktami Pro, przeniesionymi do niższych segmentów cenowych. Teraz pytanie jakie to ma ograniczenia w stosunku do FirePro? Bo jeśli obcięta wydajność zmiennoprzecinkowa nie jest przeszkodą w edycji wideo albo akceleracji modelowania, czy renderowania to kto zechce wydac kilka razy tyle na "profesjonalną" kartę od AMD?

 • Labovsky, #

  Ktoś, kto potrzebuje wsparcia technicznego i certyfikatów, żeby mieć pewność, że zawsze zadziała, czyli firmy zatrudniające profesjonalistów. Radeon VII to opcja bardziej dla freelancerów i małych firm, których struktura pozwala na łatwiejsze zarządzanie czasem pracowników, którzy też często muszą łączyć różne kompetencje.

 • rahl_r, #

  Te FP64 to do czego będziesz używać, bo tak na moje oko to tylko do BC się nadaje, do obliczeń w których jest to naprawdę potrzebne są znacznie lepsze produkty.

 • albi37, #

  A czemu się sprzedają procesory intel Xeon Platinum lub Gold? Jedyna różnica między nimi, a innymi to, to że pochodzą ze środka walfla krzemowego i są sporo razy droższe.
  Jeżeli ktoś potrzebuje sprzętu o najwyższych parametrach niezawodności kupi sprzęt statystycznie lepszy.
  Grafik, czy ktoś kto składa filmu / animacje to nie jest już segment profesjonalny, który porzebuje najwyższej niezawodności - bo jak raz coś mu się wywali to za chwilę jeszcze raz może wszystko póścić i nic się nie stanie.
  Jak mówimy o sprzęcie utrzymującym infrastrukturę telekomunikacyjną, to jak będzie miał przerwę w działaniu to już będzie płacz i lament, ale nic się nie stanie.
  Jednak jak rozważymy przerwę w działaniu systemu płatności kart kredytowych, czy przelewów bankowych to mamy pozamiatane. Koszty takiej awarii mogą być dużo wyższe niż kupno sporo droższego sprzętu.

  Dziś powszechne są chmury obliczeniowe, najróżniejsze instytucje przetwarzają więcej danych niż kiedykolwiek - naprawdę popyt na układy obliczeniowe jest większy niż moce produkcyjne, więc rynek konsumencki spływa na drugi tor - tak będzie jeszcze przynajmniej kilka lat, póki rynek profesjonalny się nie nasyci i nie ustabilizuje.
  Producenci naprawdę nie muszą walczyć dziś o każdego gracza i każdy dolar zarobiony na chipie - jak klienci pchają się do nich i kupują grube tysiące chipów, gdzie marże na każdym są nieporównywalnie wyższe jak w przypadku konsumenta.

  Krótko mówiąc - dziś jako gracze mamy pozamiatane, ale z drugiej strony może to i dobrze, że nie trzeba zmieniać komputera co 2 lata żeby pograć w najnowsze tytuły.
  Osobiście mam GTX 970, więc prawie 5-cio letnią kartę, a wszystko mi działa na wysokich-max na DX11.

 • JanuszJestem, #

  Z tym wszystko na 970 to bym polemizował. Chyba, że mówisz o 1280x720.

 • albi37, #

  na wysokich w fullHD idzie praktycznie wszystko. RE 2 remake nawet w 4k. Tylko zaznaczyłem, że nie wspiera ona DX 12, więc nie ma dodatkowych efektów.

 • JanuszJestem, #

  Też w sumie nie powiedziałeś w ile fps celujesz. Bo 60 klatek to to nie wyciąga w grach nawet sprzed 2 lat.

  Ciekawe ile masz w AC:Odyssey albo w Anthem albo Division.

 • rlistek, #

  Ludzie grają na konsolach i się podobno dobrze bawią, więc jemu te 20-30 fpsu też może wystarcza.

 • Arael, #

  W Oddysey 23-25fps na Ultra i średnio 60 na niskich - pewnie odpala i nie zmienia ustawień, w efekcie gra na coraz niższych i mu się wydaje, że GTX 970 trzyma poziom ;)

 • albi37, #

  ostatnia grę, którą zakupiłem to wspomniany Resident Evil 2, idzie chyba prawie na max w 4k. Klatki na sekunkę? Nie mierzyłem, ale jest ich na tyle, że nie widzę spadków - więc to 30 się utrzymuje, mogę z ciekawości sprawdzić jak to wygląda. Tak czy inaczej osobiście nie widzę różnicy między 30 klatek, a 60, póki klatka trwa 1/30s, ale są ludzie co widzą różnicę pomiędzy 120 fps, a 123...

 • Arael, #

  "osobiście nie widzę różnicy między 30 klatek, a 60"
  – ale jak to? Postępująca martwica mózgu? :D

 • BrumBrumBrum, #

  do stacji roboczej można wsadzić kartę konsumencką. ale do serwera który robi za liczydło, jest to wątpliwe. poza tym wersję PRO ze względu na cenę, będzie pewnie łatwiej kupić.

  coś mi się wydaje że Ryzen VII jest swego rodzaju zajawką, na co AMD jest stać. Sądzę że usiłują wypłoszyć Nvidię z trawy.

  problemem jest też zamówiona moc produkcyjna w TSMC i GF, bo pewnie większość jej pochłaniają ryzeny. tu się zarobi znacznie lepiej niż na grafice. widać tu że AMD się nadal odkuwa.

 • solasoft, #

  To nie jest karta do grania jak ma tak wysokia podwojna precyzje odblokowana.
  Jezeli do grania warto wziasc rtx 2060 , a jak ktos potrzebuje podwojna precyzje to ta karta ma moc.

 • kitamo, #

  podasz mi kto powinien kupic taką karte? jaka osoba? ale konkretnie.

 • JanuszJestem, #

  Pan Wojciech z Wałbrzycha - wystarczająco konkretnie?

 • kitamo, #

  nie odnajduje takiej osoby :(

 • solasoft, #

  Ktos kto potrzebuje podwojnej precyzji do badan glownie research , duze firmy laboratioria . Jezeli nie wiesz do czego sie uzywa podwojnej precyzji proponuje www.google.com
  Milego dnia.

 • Sielan, #

  Edycja wideo i rendering 3D nie korzystają z FP64.

 • Kaziu777, #

  Pewnie w nowych Macach znajdą się nowe układy RADEON VII i tu Apple w FCPX, Motion, Compressor wykorzysta moc drzemiącą w nowych RADEONach. Ciekawe tylko kiedy pojawią się eGPU z RADEON VII, przy tej dostępności to pewnie za rok.

 • rahl_r, #

  Nigdy

 • DragonRed, #

  Fajny tekst "Do konkurencyjnego RTX 2080 jeszcze mu brakuje".
  Brakować to może co jedynie do efektywniejszego wykorzystywania samego GPU w grach i niektórych programach.
  Deweloperzy produkujący gry wybrali architekturę Nvidia dlatego jakbyśmy mieli oceniać od 0 do 100% wykorzystania atutów kart graficznych to Nvidia osiągała by średnio 80% a w przypadku konkurencji mielibyśmy tylko 50% i tylko w kilku tytułach osiągnął by podobną efektywność co GPU u Nvidia.
  Jeżeli GPU AMD nie są w stanie być tak dobrze wykorzystywane w grach to z pomocą przyjdzie z pewnością DirectX ML , który będzie wspaniałą odpowiedzią na DLSS.
  Testów Radeon VII jest tak dużo i widać w nich na co nacisk jest położony.Teoretycznie Radeon VII jest ewidentnie lepszy od RTX 2080Ti i nawet Titan RTX z nim nie pogada ale praktyka w przypadku gier lub niektórych programów jest nieubłagana dlatego przegrywa z RTX 2080 w wielu sytuacjach.
  AMD dalej jest takim "Fine Wine" dlatego wybór nie wiele lat użytkowania w tej cenie jest oczywisty i nie trzeba wskazywać kto jest lepszy.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.