22 listopada 2018, Paweł Maziarz

Radeon RX Vega 32 i Vega 36 - AMD szykuje się do kolejnej ofensywy w średnim segmencie?

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne, Tematyka: AMD Radeon AMD AMD Vega, Producenci: AMD

Nowe karty mają przypominać modele Radeon RX 570 i Radeon RX 580/590, ale będą od nich wydajniejsze. Czy to pozwoli zdominować średni segment?

Jesteśmy po premierze karty graficznej Radeon RX 590, która ma zdominować średni segment dla graczy. Nie jest to jednak jedyna nowość „czerwonych”, bo w planach podobno są kolejne ciekawe konstrukcje.

Według azjatyckich źródeł, producent pracuje nad nowymi kartami graficznymi ze średniego segmentu – w planach ma być Radeon RX Vega 32 i Radeon RX Vega 36. Obydwa akceleratory mają bazować na architekturze Vega i będą produkowane w 12- lub nawet 7-nanometrowej litografii.

Radeon RX Vega 32 zostanie wyposażony w układ graficzny z 32 blokami nCU, które łącznie zoferują 2048 procesorów strumieniowych, 128 jednostek teksturujących i 32 jednostki rasteryzujące. W wydajniejszym Radeonie RX Vega 36 wykorzystano układ graficzny z 36 blokami nCU – udostępniono tutaj 2304 procesory strumieniowe, 144 jednostki teksturujące i 32 jednostki rasteryzujące. W obydwóch przypadkach zastosowano 256-bitowy interfejs pamięci GDDR5.

Wygląda więc na to, że specyfikacja nowych kart będzie przypominać modele Radeon RX 570 i Radeon RX 580/590. Według źródła, powinniśmy jednak oczekiwać dodatkowego wzrostu wydajności z bardziej dopracowanej architektury (GCN 5. generacji), a także niższego procesu technologicznego i wyższych taktowań.

AMD Vega

Zagadką pozostaje kwestia dostępności akceleratorów. Nie wiadomo też czy mamy do czynienia z ogólno dostępnymi kartami dla komputerów stacjonarnych czy specjalnych konstrukcjach przeznaczonych do konkretnych zastosowań (np. laptopów lub konsol).

Źródło: Baidu

Komentarze

 • BrumBrumBrum, #

  pomyliły ci się generacje. te co podałeś są z okresu zapaści amd.

 • Eternal1, #

  Vega z GDDR5 (zamiast skomplikowanego w montażu HBM2) w 12nm do czasu premiery Navi. Takie karty mają szansę realnie powalczyć o wzrost udziałów rynkowych RTG bo co jak co, Vega (GCN5) jest młodsza od Polaris-a (GCN4) i oferuje wyższy Perf/Wat, co ma spore znacznie w segmencie kart z TDP 200W+

 • BrumBrumBrum, #

  jak dla mnie jeszcze artykuł wprowadza w błąd, bo w na fotkach jest pokazana vega z HBM, jednak artykuł wyraźnie wskazuje na GDDR5. czemu nie GDDR5+ albo GDDR6 ?
  dla tego typu grafiki odrzuciłbym opcję że to jest dla biznesu, bo ten segment chcą zapełnić następcą vegi, tj. navi w 7nm

 • dragzor, #

  A ponoć nowa Vega miała iść tylko do obliczeń;p RX580 ma mniej więcej tyle samo - 2304/144/32. Ciekawe ile wyciśnie z tego Vega.

 • BrumBrumBrum, #

  vega w 7nm czyli navi w wersji 56 i 64 ma iść tylko do obliczeń. tak będzie na początku. amd nie ma nieskończonej mocy produkcyjnej, poza tym na rynek konsumencki nie ma co się pchać od razu, bo tu kasa mniejsza, a też górnicy mają zapaść bo z btc dzieją się cuda, te negatywne.

 • kriegx, #

  Produkowanie czegokolwiek w 12 nm(realnie jest to dalej 16nm tylko z usprawnieniami procesu) jest absolutnie pozbawione sensu. Nvidia moze sobie pozwolic na wypuszczanie parujacego crapu w highendzie bo i tak nie maja tam konkurencji, ale wypuszczanie tak przestarzalego ukladu w segmencie gdzie mamy juz niezliczona ilosc scierwa w 12/16nm to zwykly idiotyzm.

 • BrumBrumBrum, #

  lepszy usprawniony 16nm który nazywa się 12nm, niż nieusprawniony 16nm. ten usprawniony daje wykręcić wyższe zegarki i żre mniej mocy, więc wolę niby 12nm niż prawdziwe 16nm.

 • ammarmar, #

  Przecież w tej chwili ich najmocniejsze karty to właśnie jest "średni segment". To z czym oni chcą tymi nowymi konkurować? Z GTX 1050?

 • Rebelmind, #

  Skoro to ma być pozycjonowane między rx 590 a V56 to yyyyy raczej nie gtx 1050 :)

 • BrumBrumBrum, #

  póki co seria RTX nie jest konkurencją, bo wydajność +30% ale cena +60%. lepiej więc wybrać wyższy model GTX niż niższy model RTX

 • Namtih, #

  Gdzieś trzeba upychać te odpady ze zwykłych Veg

 • BrumBrumBrum, #

  vegi vegami, za to RTX też ma sporo problemów zamiatanych pod dywan, aby się nie pojawiła seria kompromitujących artykułów że padają jak muchy. RTX to produkt wydany za wcześnie, w panice. płytka drukowana jest bardzo skomplikowana, więc cierpi na tym awaryjność. Grafa jak na produkt konsumencki żre za dużo prądu.

  tak nawiasem, skoro na grafach i tak są regulatory napięcia, to samo przy CPU, to ciekaw jestem kiedy zostaną wprowadzone dodatkowe napięcia w zasilaczu powyżej 12V. Ile to będzie? 24V czy 48V ? w sumie miałoby to sens, bo zwiększanie grubości druku w płytkach drukowanych staje się bezsensowne. za to mogliby sobie darować napięcia typu 3V, bo na płycie głównej i tak są regulatory które same sobie robią takie lub niższe napięcia, osobno dla RAM i CPU, w dodatku są one zmienne, konfigurowalne. także nie wiem po co zasilacz nadal wypuszcza -12V :) cokolwiek tego używa? nawet wzmacniacze analogowe do audio potrafią sobie radzić z zasilaniem 0-12V zamiast -12-0-12V, a nawet 0-5V.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.