23 grudnia 2017, Paweł Maziarz

AMD szykuje nowe chipsety z serii 400

Kategoria: Komputery Podzespoły Płyty główne, Tematyka: AMD Płyty główne AMD, Producenci: AMD

Informacje o nowych układach pojawiły się w bazie PCI-SIG. Czy to oznacza, że wraz z nowymi procesorami pojawią się też nowe płyty główne?

Procesory AMD Ryzen wywołały spore zamieszanie na rynku komputerów PC. Producent nie zamierza jednak spoczywać na laurach i już pracuje nad nową generacją procesorów… i nowymi chipsetami z serii 400.

Informacje o nowych chipsetach pojawiły się w bazie certyfikacyjnej PCI-SIG – chipy nadal noszą nazwę kodową Promontory, ale tym razem mamy do czynienia z układami z serii 400. Co prawda dokładne oznaczenia nowych modeli jeszcze nie zostały ujawnione, ale można spodziewać się jednostek X470, B450 i A420 (następców X370, B350 i A320).

AMD Promontory 400

Jakieś szczegóły na temat specyfikacji? Chyba jeszcze za wcześnie na takie informacje. Wiemy jednak, że nowa seria zostanie wyposażona w linie PCI-Express 3.0, podczas gdy w starej udostępniono linie PCI-Express 2.0.

Wygląda więc na to, że wraz z nowymi procesorami zadebiutują też nowe płyty główne z serii 400 (a według wcześniejszych przecieków, premiera nowych jednostek została zaplanowana na koniec pierwszego kwartału 2018 roku).

Źródło: PCI-SIG

Komentarze

 • Eternal1, #

  (hipotetycznie)
  AMD do producentów płyt:
  Będziemy wypuszczać procesory na AM4 przynajmniej do 2020 roku więc nie będziemy Wam "robić dobrze" tak jak intel z nowymi chipset-ami i podstawkami co 12 miesięcy.

  Jednak nowe, bardziej wypaśne chipsety z serii 400 będą okazją do zakupu nowych płyt głównych przynajmniej dla entuzjastów celujących w droższe konfiguracje.

 • Speedstar, #

  Wiemy jednak, że nowa seria zostanie wyposażona w linie PCI-Express 3.0, podczas gdy w starej udostępniono linie PCI-Express 2.0
  Hmmmm ??????? Przecież PCI Express 3.0 jest już na płytach od wielu lat.

 • mbe13, #

  Widać że nie masz za dużej wiedzy w tym temacie...

 • anglik666, #

  Na płytach tak, ale to linie z Ryzen'a, z chipsetów Gen2

 • mbe13, #

  Rozwiń bo nie kumam o co ci chodzi.

  Ryzeny w CPU mają 24 linie PCIe. 16 linii idzie na dGPU (przy APU masz tych linii 8), 4 na 1x m.2 / 2x Sata / 1x NVMe i 4 linie do komunikacji z chipsetem. Chipset ma x linii PCIe 2.0 które nie wpływają w praktyce na wydajność podzespołów.

 • arnakus, #

  Chyba się pogubiłem - linie PCIe z procesora do grafiki są gen. 3.0 a z chipsetu do pozostałych gniazd PCIe tylko gen 2.0 - dobrze zrozumiałem?

 • KMyL13, #

  AMD ponoć zapewniało, że podstawki AM4 nie porzuci do 2020 roku. A w najprawdopodobniej do tego czasu zobaczymy Zen2.

  Pytanie- czy procki na rdzeniach Zen2 będą wymagać owego chipsetu z serii 400, czy posiadając obecne płyty główne, na których ludzie mają obecne Ryzeny będzie można po prostu wymienić procka bez wymiany płyty głównej?

 • rahl_r, #

  Najlepiej podsumował to Eternal1.

 • Gatts-25, #

  Pisać to będzie co jak pod koniec grudnia 2019 roku okaże się ,że RYZEN 2 w 7nm chodzi na płycie X370 i tylko procka można było wymieniać.
  Entuzjasta nie zwraca uwagi na takie rzeczy ale z pewnością zostaną poprawione kompatybilności z wysokim zegarem pamięci ram więc samo to będzie powodem do wymiany gdy okaże się ,że ma to istotny wpływ na wydajność szczególnie dla graczy.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy tylko w wersji dla PC. Już wkrótce wersja mobilna.

Nie przegap

Szanowny Czytelniku.

Aby dalej móc dostarczać Ci materiały redakcyjne i udostępniać nasze usługi, pozostając w zgodzie z zasadami RODO, potrzebujemy również zgody na ewentualne dopasowywanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności. Dowiedz się więcej.